РАСВЕТЛИТИ УБИСТВА НА КиМ И БОМБЕ НАД РТС: Поруке УНС и НУНС пред састанак Радне група за безбедност новинара Владе Србије

В. Ц. С.

26. 03. 2021. у 06:25

РАДНА група за безбедност и заштиту новинара Владе Србије, састаће се данас, потврђено је, за "Новости", у Министарству културе и информисања.

РАСВЕТЛИТИ УБИСТВА НА КиМ И БОМБЕ НАД РТС: Поруке УНС и НУНС пред састанак Радне група за безбедност новинара Владе Србије

Фото Танјуг

Рад ове групе практично је блокиран од када је из ње привремено изашло више удружења, због, како су навели, медијских напада и прозивке посланика упућене порталу КРИК.

Да су журналисти у Србији изложени нападима и притисцима слажу се и они који су у Радној групи остали и они који су из ње изашли. Не слажу се само око тога да ли Владина група може да разреши нагомилане тешкоће. У Удружењу новинара Србије су захтевали да премијерка Ана Брнабић и министарка културе и информисања Маја Гојковић хитно закажу састанак, да би се разговарало управо о нападима на КРИК и даљем функционисању групе.

- Радна група, по мишљењу УНС, мора да настави са радом и то са удружењима која су одлучила да из ње привремено изађу - каже Владимир Радомировић, председник УНС.

- Проблема везаних за безбедност новинара све је више, посебно на локалу. Јавља нам се велики број колега који трпе притиске и нападе и од власти, и од опозиције, као и од грађана наклоњених aнадлежним тужилаштвима и до данас нису добили одговоре да ли су покренуте истраге и докле се стигло.

Изашло пет удружења

СРЕДИНОМ месеца Радну групу су напустили НУНС, Независно друштво новинара Војводине, Асоцијација медија, Асоцијација онлајн медија (АОМ) и Асоција независних локалних медија "Локал прес". Како су навели, изашли су незадовољни "игнорисањем напада и угрожавањем сигурности новинара и медија у Србији."

Друга ствар која је УНС важна јесте то што је један од приоритета Радне групе тражење информација од НАТО у вези са бомбардовањем зграде РТС-а, 1999. године, када је убијено 16 новинара, као и покретање одговорности за убиство новинара на КиМ.

- У периоду 1998 - 2005. година убијено је 17 српских и албанских новинара. Косово је територија у Европи са највећим бројем убијених новинара. Наша држава мора да покаже заинтересованост за откривање починилаца - наглашава Радомировић.

У УНС истичу да се овај посао не сме прекидати због несугласица по другим основама.

У Независном удружењу новинара, ипак, потврђују да се у Радну групу још неће враћати.

- Током недеље имали смо састанке наше медијске коалиције, као и са представницима међународних организација које су чланови Радне групе. Договор је да се не вратимо док не видимо даље потезе тужилаштва и да ли ће се смањити напади у парламенту. Са представницима државе свакако смо у контакту у оквиру Сталне радне групе за безбедност новинара и Радне групе за израду Медијске стратегије - каже Жељко Бодрожић, председник НУНС.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕНДИЈУ МАРИЈУ ЛИЦЕ У МОДРИЦАМА, ОГЛАСИО СЕ: Мука ми је од свега, ја сам људско биће! Молим вас - оставите ме на миру (ВИДЕО)

ЕНДИЈУ МАРИЈУ ЛИЦЕ У МОДРИЦАМА, ОГЛАСИО СЕ: "Мука ми је од свега, ја сам људско биће! Молим вас - оставите ме на миру" (ВИДЕО)

"ЈА САМ људско биће! У реду? Престаните да ме јурите! Мука ми је шта сваког дана морам да носим на раменима. Молим вас, оставите ме на миру."

22. 01. 2025. у 14:15

Коментари (0)

ЗНАМ ДА МЕ САДА МРЗИ, АЛИ НЕМАМ ПРОБЛЕМ СА ТИМ: Сабаленка одушевљена новим проласком у финале Аустралијан опена