30 ОДСТО ПРЕМИНУЛИХ ОД КОВИДА СУ ДИЈАБЕТИЧАРИ: Алармантни подаци о вези короне и шећерне болести

Б. РАДИВОЈЕВИЋ

25. 03. 2021. у 12:16

ЗБОГ епидемије ковид- 19 све више пацијената са дијабетесом, који су дуго држали болест под контролом, сада имају погоршања нивоа шећера у крви, што представља велики здравствени проблем.

30 ОДСТО ПРЕМИНУЛИХ ОД КОВИДА СУ ДИЈАБЕТИЧАРИ: Алармантни подаци о вези короне и шећерне болести

Архива

Истраживања из САД, Немачке, Италије и Кине су показала да трећина пацијената који су преминули од короне, имало је управо дијабетес.

Дијабетес данас представља велики здравствени проблем, јер све чешће погађа млађе, радно активно становништво. Процењује се да у Србији има око 750.000 оболелих, а највећи број њих, око 90 одсто, има дијабетес тип 2, који се, између осталог, јавља и као последица савременог начина живота.

Лошу статистику погоршала је и тренутна епидемија корона вируса, која је бацила сенку на остале хроничне болести и пацијенте који од њих болују, као и на напоре лекара да им, у време кризе изазване овим вирусом, посвете пуну пажњу.

Од почетка епидемије ковид-19 у пракси се потврдило да су оболели од дијабетеса у високом ризику од овог вируса, али и од фаталног исхода уколико се инфицирају. Са друге стране, особе које немају компликације и чији је ниво шећера у крви добро регулисан, немају већи ризик од развоја тежих облика ковид-19 од опште популације, што само показује колико је важно имати регулисан ниво шећера у крви. Међутим страх од заражавања ковид инфекцијом је један од разлога што пацијенти не одлазе на контроле код лекара. Због тога смо дошли у ситуацију да у Србији тренутно нема праве слике о шећерној болести, од које болује сваки 10 становник наше земље, нити у каквом су стању пацијенти.

Како би подигли свест јавности о проблемима пацијената са дијабетесом, разменили искуства у лечењу дијабетеса током епидемије, сагледали проблематику као и могућа решења у погледу већег ангажовања саветовалишта за дијабетес и позвали све да се вакцинишу, Удружење пацијената са типом 2, "Круг двојке Србије" организовало је онлине трибину "Покренимо кругове". На трибини су учествовали проф. др Небојша Лалић ендокринолог и декан Медицинског факултета, епидемиолог др Предраг Кон, члан Кризног штаба али и сам пацијент са дијабетесом, председник удружења "Круг двојке Србије" Ђорђе Бранковић, као и председница Удружења "Плави круг" Бојана Марковић.

О значају саветовалишта при домовима здравља и колико је њихова улога у тренутној епидемиолошкој ситуацији битна за све пацијенте који имају дијабетес како би држали ниво шећера у крви под контролом, причао је проф. др Небојша Лалић, ендокринолог и декан Медиицнског факултета у Београду.

- У домовима здравља је сада нетипична ситуација, јер су капацитети усмерени ка лечењу ковид пацијената. Ипак, сви су свесни, како менаџмент установа, тако и лекари да су саветовалишта потребна, зато што би у супротном пацијенти оболели од дијабетеса били препуштени сами себи. Треба водити рачуна да су оболели уплашени могућношћу да се заразе ако оду у здравствену установу и да је то пођеднако велика опасност као и немогућност здравствене установе да их прими. Саветовалишта у оквиру домова здравља могу представљати једну заокружену целину у којима се може остварити непосредни контакт са пацијентом који је одвојен од ковида. Ми смо сада започели пилот пројекат комуникације секундарних установа ка примарним, као комуникацију терцијарних са примарним нивоом како би се остварила контрола пацијената, који не морају да одлазе у здравствену установу. То практично смањује број посета, али не може да замени потпуно праћење болесника -објашњава проф. др Лалић.

Пружање правовремених информација, савети, али и подршка пацијентима поготово сада у ковид времену био је један од разлога оснивања новог Удружења пацијената оболелих од дијабетеса тип 2 "Круг двојке".

Председник удружења Ђорђе Бранковић каже да је превасходни циљ ширење свести о овој болести, помоћ особама оболелим од дијабетеса тип 2, пре свега саветима, али и превенција, јер у Србији има скоро дупло више људи који имају стање преддијабетеса од оних са дијагностикованом болешћу.

- Међутим, велики број особа са дијабетесом тип 2 нема добро регулисан шећер или има компликације изазване дијабетесом, а то онда захтева контроле, дијагностику и промене терапија, што је у време епидемије врло изазовно.

Иако је наше удружење младо, тек основано, помагати оболелима сада када је напотребније је идеја око које смо се ми оболели и окупили. Ми као удружење предлажемо и саветујемо пацијенте да посећују саветовалишта при домовима здравља и да тамо пронађу најбољи могући савет за њихов проблем. Зато сматрамо јако битним организовање овакве трибине, којом ћемо покушати да променимо свест људи о овој опакој болести, а пацијентима оболелим од дијабетеса дамо најбоље савете како да се понашају у доба пандемије.Такође, овом приликом позивамо све пацијенте оболеле од дијабетеса да се вакцинишу и тако заштите од компликација које ковид 19 може проузроковати код дијабетичара, као и од евентуалних тежих облика болести - истиче Бранковић.

Он је додао да сви они који који су заинтересовани могу да се придруже Удружењу пацијената "Круг двојке" и да их контактирају преко друштвених мрежа Фацебоок и Инстаграм, јер им је циљ да њихов круг прошире на што више људи, да им помогну и науче да се изборе са дијагнозом и практично болест претворе у стање.

ДР ПРЕДРАГ КОН: НИСАМ БАШ ДИСЦИПЛИНОВАН

О свом искуству са дијабетесом на трибини је говодио и епидемилог др Предраг Кон, члан Кризног штаба:

- У прилично стресним ситуацијама некада је тешко контролисати увек исхрану. Не могу да кажем да сам најдисциплинованији у овом период, али ипак користим сву терапију. Водим рачуна, мерим ниво шећера у крви и надам се да ћу из свега испливати без последица. Међутим, особе које болују од дијабетеса припадају познатим ризичним групама у односу на све инфекција, али у овој ситуацији, када имамо пандемију, сигурно да спадају у једну групацију која је најбројнија по питању ризика. Да ће се догодити нека компликација од ковид инфекције, ако неко има дијабетес, у 44 одсто случајева тај ризик је већи у односу на остало становништво. Ово је једна велика група људи, која би требала да размишља о вакцинацији и тако смање ризик од смрти или избегну ово обољење. Процењује се да скоро 10 одсто популације има дијабетес, тако да се заиста ради о великом броју људи који би вакцинацијом, такође заштитили себе и од добијања тешке форме болести уколико би се разболели - истакао је др Кон.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)

ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)

МИНИСТАР одбране Турске, Јашар Гулер, изјавио је да Израел може да нападне Турску, чиме је подржао раније изјаве председника Ердогана, који је Израел описао као директну претњу за земљу.

14. 11. 2024. у 17:17

Коментари (0)

ТЕНИСКО ПРАВИЛО СЕ УВОДИ У ФУДБАЛ! Историјска одлука ФИФА