"НАУЧИЛИ СМО ДА ЖИВИМО СА СТРАХОМ": Потресна исповест доктора Прунића - Рођендан провео превозећи пацијента
НАКОН годину дана од храброг суочавања са опаком болешћу, анестезиолог Владимир Прунић, начелник Пријемне службе Опште болнице, сведочи о безнађу у којем се са колегама нашао почетком марта.
- Из кикиндске болнице транспотован је први преминули пацијент у Србији, Радислав Боканић (60), који је после прикључења на респиратор у Клиници за инфективне болести у Новом Саду, изгубио битку са короном. Њега и још једног Кикинђанина заразио је Бранислав Шугић, комшија који је касније преминуо.
Био је то почетак суочавања и борба са непознатом болешћу о којој су слушали само у далекој Кини и Италији, мислећи да до њих никада неће доћи.
- Први пацијент у Кикинди, Бранислав Шугић, хоспитализован је у кикиндској болници два дана од потвђивања ковида 19, на Одељењу урологије, када се сумњало на уринарну инфекцију. Сутрадан, кад је постављена сумња да је заражен короном, премештен је ујутру на Одељење за инфективне болести где је започето лечење и дијагностика.
Тада се резултат ПЦР теста чекао много дуже, до касних вечерњих сати. Из „Батута“ је око 22 сата из Београда стигао резултат да је пацијент ковид позитиван- присећа се анетезиолог др Владимир Прунић, начелник Пријемне службе кикиндске болнице који је добио тада најнезахвалнији задатак.
- То је било 10. марта. Добро се сећам. Стигао сам на Инфективно одељење. Ноге су ми се одсекле, почеле су да се тресу од страха. Први пут у животу облачим скафандер, стављам дебеле рукавице на руке које су остале још од еболе, капу, визир, две маске, нисам знао шта ме је снашло. Улазим у санитетско возило где ме је чекао медицински техничар Љубомир Лазичић који је сад пензионисан и возач Светозар Симић.
- Крећемо на пут у КЦ Нови Сад, превозимо пацијента ћутке. Само смо се гледали и видели страх једно дугом у очима - прича др Прунић.
Рођендан у санитету
Др Прунић никада неће заборавити свој 38. рођендан који је провео у санитету, враћајуће се из Новог Сада за Кикинду.
- Пацијента смо одвезли на Инфективну клинику у Новом Саду, урадили смо то професионално и ухватили смо се у коштац са проблемом. Био је то већ 11. март када смо се враћали у кикиндску болницу и најнеобичнији рођендан који сам провео у санитетском возилу. Телефон је био испод скафандера, звали су ме да ми честитају, а ја нисам смео да се јавим. Ујутру сам редовно дошао на посао да радим- присећа се, сада са смешком, првих дана епидемије овај анестезиолог.
Много страхова
Када је после два дана, 12. марта прошле године, на Инфективно одељење кикиндске болнице примљен
први преминули пацијент у Србији , Радислав Боканић, страхова је било много, а највише од неизвесности и непознанице шта ће донети сутра у суочавању са невидљивим непријатељем.
- Не знаш шта пратиш, са чиме се сусрећеш, који је начин преноса инфекције, да ли су мере заштите, скафандери, рукавице, маске, адекватне. Од високог притиска, нисам имао осећај да ли сам добро причврстио визир. Све је било ново и за нас лекаре и за све људе. Страховали смо за себе, за пацијента, за колеге, за своје најближе, родитеље, брата, његову децу.
Кад сам први пут био са првим зараженим пацијентом, без обзира што сам имао сву заштитну опрему, радио сам, али нисам посећивао никога две недеље. Плашио сам се још и да ли ће нас послати на неко дуго место да радимо. Лакше је кад се ради у својој установи, него као испомоћ негде - каже др Прунић.
Мањи притисак
Радећи на Интензивној нези где учествује са својим колегама у лечењу наујгорженијих пацијената од ковида, др Прунић наводи да је притисак након годину дана много мањи, а да доктори са мање страха одлазе на ковид одељење, иако су једнако посвећени пацијентима, као и првог дана од инфекције.
- Страх је био највећи марта и априла прошле године, а сада смо само научили да живимо и радимо са тим. Много смо пацијената лечили и многе излечили. Било је, нажалост, оних који су преминули. Сада нам је страх мањи, схватили смо да смо адекватним коришћењем заштитне опреме спречили преношење инфекције.
У почетку нисмо знали на који начин се преноси, ни како се инфекција лечи, како се пацијенти понашају. Сада је, ипак, мало лакше-каже овај анестезиолог и наводи да су бољој организацији рада у време ковид кризе допринеле колеге из новосадског КЦ Војводине.
- У марту су сви ковид позитивни пацијенти упућивани за Нови Сад, а од јуна је и кикиндска болница укључена у лечење пацијената-прича наш саговорник.
Вино за опуштање
У ретким тренуцима одмора, када је притисак од посла на граници психичког и физичког пуцања, а премор толики да сан на очи не иде, налазио се начин за опуштање.
- Имали смо издувни вентил након посла у тим првим данина епидемије. Вожњу колима и по коју чашу белог вина. Тако смо савладавали страх и притисак након посла. Морали смо мало да се релаксирамо у друштву - каже др Прунић који је после свих напора и борбе са короном задржао осмех на лицу.
(Информер)
Препоручујемо
СРАМНЕ РЕЧИ АНГЕЛЕ МЕРКЕЛ У МЕМОАРИМА: Ево шта је написала о бомбардовању Србије, ратовима и Западном Балкану
СА МНОГО помпе, у књижаре су стигли мемоари бивше немачке канцеларке Ангеле Меркел под насловом „Слобода“. У њима се на неколико места спомињу Србија и Западни Балкан.
26. 11. 2024. у 17:09
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској
НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).
25. 11. 2024. у 15:22
Коментари (0)