1000 ЕВРА ЗА 100 ГРАМА: Момчило је први у Србији почео да се бави овим уносним бизнисом

Ј. ЋОСИН

08. 03. 2021. у 16:50

ИАКО цена пчелињег отрова који се користи у лечењу разних аутоимуних болести на светском тржишту премашује 1.000 евра за 100 грама, пчелар из Галибабинца код Сврљига Момчило Богдановић - који је пре пет година, први у Србији, започео овај наизглед уносан бизнис - тврди да овде још нема ни приближно примамљиве зараде.

1000 ЕВРА ЗА 100 ГРАМА: Момчило је први у Србији почео да се бави овим уносним бизнисом

Фото Ј. Ћосин

Јер, за најдрагоценији пчелињи продукт овде не постоје ни организована продаје, ни лабораторије које могу да испитују квалитет.

- Ово је мукотрпан посао који захтева веома јака пчелиња друштва, микроклима на простору где се "ради" отров мора да буде осунчана, без ветра и са издашњном "пашом" - објашњава Богдановић који у свом домаћинству има 145 кошница, па годишње успе да скупи до 15 грама пчелињег отрова.

ПОСАО Момчило на свакодневном "задатку", Фото Ј. Ћосин

- За један грам отврова треба одрадити 15 пчелињих заједница. Мање од тога не може, јер један грам отрова излучи безмало 100.000 пчела стражарица, старости од 18 до 21 дан.

Најконкретније, пчела ствара око 0,3 милиграма отрова, а у једном убоду излучи трећину те количине, па наставља да живи - прецизира Момчило, уз напомену да је пчелињи отров, иначе један од најјачих природних, посебно опасан ако доспе у очи или нос.

Кошнице

У СВРЉИШКОМ крају има више од 8.000 пчелињих друштава, па ова општина с разлогом слови за шампиона по броју кошница у односу на попис становништва. Али, овдашњи пчелари су и прави зналци, па Топлица Ђорђевић из "Жаоке" објашњава да се апитоксин сакупља од почетка априла до краја јула, а из једне кошнице се у том периоду укупно "убере" највише пет грама.

ПЛОЧА Опрема за рад , Фото Ј. Ћосин

А, сакупља се тако што се на кошницу постави плоча која се укључи у електро-апарат, па струја одређене фреквенце побуђује и иритира пчеле које почињу убадање и тако луче отров.

Са плоча се, затим, скидају кристали апитоксина и чувају у стакленој теглици, на тамном месту. Готово невероватно је да такав пчелињи отров опстаје на температурама у распону од минус 80 до плус 110 степени.

- Цена на светском тржишту достиже и стотину евра по граму, код нас је највише 30, па кад не могу тако да профитирају, пчелари се радије окрећу производњи меда, матичног млеча и прополиса, што је код нас знатно уносније.

Ипак, не одустајемо и већ смо основали удружење под називом "Жаока" које већ има 23 члана из наше земље, Хрватске и Македоније. И, тренутно у Србији имамо 2,4 килограма апитоксина, па о пласману на тржиште Еврпоске уније преговарамо са немачком фирмом "Бајер", која је заинтересована за откуп свих количина које успемо да произведемо.
 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

РУСИЈА ЈЕ ЗГРОЖЕНА: Ова девојка је шокирала све понашањем на Светском првенству, а њена земља је сад повукла невероватан потез