СВАКОГ БОЖИЋА ПОЖЕЛИМО МИР, АЛИ СЕ УВЕК НЕГДЕ РАТУЈЕ: Интервју - Др Ладислав Немет, кардинал Београдске надбискупије

Драгана Матовић

22. 12. 2024. у 07:00

ИМЕНОВАЊЕ за кардинала изненадило је све, а посебно мене, који нисам ни слутио да би могло да дође до таквог великог признања, признања за мене, за месну цркву у Београду, за све католике у Србији, а и за цело друштво у Србији. Пошто сам први кардинал у историји Србије, морам да признам да немам пред собом неки "модел" понашања, шта би требало да радим, чега да се чувам. Овде не може да ми помогне нити упоређивање са другим кардиналима, нити тражење неких "трикова са стране". Свака држава, свака месна црква је специфична, у датом контексту и тренутку историје. Независно од свега тога што сам рекао до сада, сигурно се очекује од мене да будем човек вере, одан Богу и људима.

СВАКОГ БОЖИЋА ПОЖЕЛИМО МИР, АЛИ СЕ УВЕК НЕГДЕ РАТУЈЕ: Интервју - Др Ладислав Немет, кардинал Београдске надбискупије

Tanjug

Ово за "Новости" каже доскорашњи надбискуп др Ладислав Немет, кога је папа Фрања недавно и званично именовао за кардинала. Он је у историју ушао као први кардинал у Римокатоличкој цркви у Србији, а наша држава је прва православна земља у свету чија римокатоличка заједница и званично има високодостојника кардиналског ранга на челу. Кардинал Немет је пре две године постао седми београдски надбискуп, а први који је рођен у Србији и први Мађар. Родом је из Оџака а школовао се у Суботици, Пољској, Риму, где је докторирао догматику на Папском грегоријанском универзитету. Идући у сусрет католичком Божићу, са кардиналом разговарамо о новој дужности, плановима, главним задацима, сарадњи са СПЦ, државом...

Tanjug

 
Пре две године постао седми београдски надбискуп, први који је рођен у Србији и први Мађар

- Моја жеља је да ојачам ово мало стадо Београдске надбискупије у питањима вере и морала, те изазова свагдашњег живота. Између осталог, ту су и питања самоће, болести, егзистенцијалне несигурности, финансијски проблеми. Верујем да је јако важно да као кардинал будем близак свим тим људима у потреби.

о Именовање за кардинала је велики тренутак у животу сваког свештеника. Како сте доживели сам чин проглашења, а како сте реаговали када сте сазнали да вас је папа Фрања изабрао?

- Моја прва реакција је била неверица. Нисам поверовао да ме је папа именовао за кардинала; било је то такво изненађење! Нисам био обавештен раније, него тек када је папа Фрања прочитао са прозора свог апартмана имена нових кардинала и кад су ме звали пријатељи да ми честитају. Срамота или не, али морам да признам да су ми од емоција пошле сузе на очи.

Католичка црква је у неку руку у привилегованом положају, јер је присутна по целом свету

о Ваше именовање за кардинала долази у времену када се свет суочава са многим кризама, од ратова, социјалних неједнакости до климатских промена. Како Црква може допринети решавању ових проблема?

- Католичка црква је у неку руку у привилегованом положају, јер је присутна по целом свету, готово у свим држава планете. Она има релативно мали утицај на водеће политичаре света, али може да подстиче све вернике католике, а преко њих и цело друштво, према позитивним вредностима, као што су верске слободе, достојанство сваког човека, социјална правда, борба против корупције, савладавање говора мржње који се шири застрашујућом брзином у социјалним медијима и целом друштву. То је више рад са "обичним" људима, што се посебно добро може остварити у васпитним институцијама које Католичка црква води широм света. Мрежа католичких вртића, основних и средњих школа, те универзитета је сигурно највећа таква организација у едукацији будућих нараштаја на целом свету.

Tanjug

 

о Како оцењујете тренутне односе католичке и православне цркве у Србији, и који су кључни кораци ка још бољој сарадњи?

- Постоје могућности за бољу сарадњу, као на пример заједничка волонтерска сарадња у тренуцима несрећа, катастрофа, миграције... Садашња ситуација је према мени добра, и то отвара могућност и за неке теме од изузетног значаја, као заједнички датум Васкрса, прослава 1.700 година првог Васељенског сабора у Никеји.

Највећи проблем за нашу надбискупију у Србији, и не само за њу, јесте "одлив мозгова"

о Шта је највећи изазов Католичке цркве у Србији данас, а шта највећа снага?

- Највећи проблем за Католичку цркву у Србији, и не само за њу, јесте "одлив мозгова", или другачије речено огромна емиграција према развијенијим државама у Европи и изван Европе. Наша снага је у добро организованој мрежи добротворне организације Каритас, која помаже слабима, сиромашнима, а посебно људима који живе сами.

о Како бисте оценили сарадњу са властима у Србији?

- Сарадња је добра, и ту стварно морам да признам да имамо добре односе. Наравно, има још увек отворених питања, али ако се разговара у духу поштовања и међусобног разумевања, сигурно ћемо и ту направити кораке унапред.

о Екуменски дијалог је честа тема, али и изазов. Имате ли предлоге за конкретне кораке ка већем јединству међу хришћанима?

- Мислим да је сада најважније да очистимо наша сећања. У нашим сећањима има толико лоших искустава, а стално понављање тих лоших искустава никако не води ка бољем суживоту. Што је прошло, то је у рукама Бога, нека он суди срца и душе људи, нека он зацели ране појединаца и народа. Наше је да искористимо дати тренутак живота и историје, да га испунимо позитивним садржајем и тако формирамо садашњост и будућност наших заједничких стремљења.

Tanjug

 
Био сам затечен именовањем, срамота или не, али пошле су ми сузе када сам за њега чуо

о Божић је празник мира, наде и заједништва. Како данас, у времену подела и других изазова, можемо да повратимо те вредности у нашим животима и друштвима?

- Ако погледамо у историју човечанства, скоро никада није било Божића који се не би славио у исто време када су се водили и ратови. Човечанство има духовну снагу да победи ратове, да нађе оне иницијативе и донесе такве политичке одлуке које ће помоћи у стварању мирног и толерантног суживота. Желим свим људима добре воље, да не изгубе из вида ову позитивну снагу у нашим душама, у нашим заједницама.

о Како инспирисати младе да се врате вери и духовности?

- Што се тиче Србије, уверен сам да су млади и те како отворени за духовне вредности и за питања вере, што се види по посећености светињама, затим поклоничким путовањима, слављењу крсне славе. Ову позитивну енергију, која спонтано извире из дубине срца младих људи треба укључити у стремљења и циљеве евангелизације, мисијских задатака сваке Цркве. Морамо да нађемо један савремен језик, који ће на разумљив начин говорити о Богу, о Исусу, о Цркви, о свим стварима које су важне за данашње младе.

Tanjug

 

Папа сваком лично честитао

о КАКО је изгледала церемонија проглашења у Ватикану? Да ли сте имали прилику да разговарате са папом Фрањом?

- Захваљујући фантастичној идеји генералног директора Радио Телевизије Војводине и његових сарадника, свечаност увођења у чин кардинала преношена је директно са коментаром једног од наших свештеника. Церемонија је јако формална, тако да баш нема пуно могућности да се разговара са папом, али после церемоније дошао је у салу где смо га ми, нови кардинали чекали, па је сваком лично честитао и пожелио нам пуно среће и благослова у новој служби. Ја сам га и раније доста често виђао, а сад ће вероватно то бити чешће, па ћемо имати шансу за више разговора.

о Шта је оно што данас највише треба сваком човеку?

- Моје мишљење је да сваки човек треба искуство љубави у свом животу, искуство да је прихваћен, вољен, да има смисла да устане сваки дан изнова и крене у нове изазове.

Сарадња са СПЦ добра, али увек постоје могућности да се још више и садржаније испомажемо

о Шта вама лично значи Божић? Како га проводите и које поруке из тог празника сматрате најважнијим?

- Порука мира је свакако најважнија, једна универзална порука за све људе на планети. Мени Божић значи исто тако невероватну љубав Бога, који долази к нама да нам на људски начин протумачи највеће тајне вере: Бога као особе која нас воли и жели да будемо заувек с њим.

о Постоји ли неки божићни обичај из вашег детињства који вам је посебно драг?

- Јесте, то је јелка са сценом витлејемске штале где Исус лежи у јаслицама, а око њега мноштво животња, родитељи Исуса, пастири, анђели.

о Божић је време мира и заједништва. Које су ваше жеље и молитве за Србију и људе у Србији, без обзира на веру и националну припадност у години пред нама?

- Желим свим људима у Србији и на свету мирне дане божићних празника, благослов новорођеног Детета Исуса, и срећну Нову годину.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)

СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)

СТРУЧЊАЦИ са сајта Severe Weather Europe објавили су прву дугорочну прогнозу за пролеће и открили какво време очекује Европу у марту, априлу и мају користећи два главна сезонска модела - ECMWF и UKMO.

20. 01. 2025. у 11:29

РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.

19. 01. 2025. у 10:15

Коментари (0)

НЕМА ВИШЕ МИРА Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом