„ЈОШ ПАМТИМ СВАКИ ДЕТАЉ, МИРИС ДИМА, ТЕЛА ПОГИНУЛИХ И РАЊЕНИХ“ - У Лапљем селу одржан помен жртвама напада на аутобус Ниш експреса

Д. Зечевић

16. 02. 2021. у 13:54

У ЦРКВИ Свете Петке у Лапљем селу и локалном гробљу служен је парастос жртвама из аутобуса Ниш експреса у Ливадицама код Подујева који је миниран 16. фебруара 2001 године.

„ЈОШ ПАМТИМ СВАКИ ДЕТАЉ, МИРИС ДИМА, ТЕЛА ПОГИНУЛИХ И РАЊЕНИХ“ - У Лапљем селу одржан помен жртвама напада на аутобус Ниш експреса

Фото: Д. З.

У овом нападу који се одиграо на мање од 500 метара од пункта КФОР-а погинуло је 12 путика, а њих 43 тешко је повређено. За овај злочин, један од тежих по доласку међународне заједнице на КиМ, нико није одговарао.


-Можда је лакше заборавити али се ја не трудим да то уопште заборавим. И даље памтим сваки детаљ, мирис дима, асфалта ...тела погинулих и рањених...То је нешто што се не заборавља а поготову када вам настрада неко од најдражих –рекла је Јелена Драговић Стојановић на парастосу на гробљу у Лапљем селу, поред споменика сестре Мирјане, која је настрадала  у минирању аутобуса.

Мирјана је била студент и враћала се из Ниша са сестром Јеленом, која је била тешко повређена, код својих у Лапље село. И Јелена као и остали преживели путници са ранама које и даље имају на души понављају да никада неће заборавити трагедију за коју нико није одговарао. Тврде да је одговорност на међународној заједници, јер Албанци то, како истичу, никада неће признати.

У овом нападу погинули су  Сунчица Пејчић, Живана Токић, Слободан Стојановић, Мирјана Драговић, Небојша, Снежана и Данило Цокић, Вељко Стакић, Ненад Стојановић, Милинко Краговић, Лазар Милкић и Драган Вукотић, а најмлажа жртва овог терористичког напада био је двогодишњи Данило Цокић.


За овај злочин нико није одговарао јер иако је у првостепеном поступку осуђен на 40 година затвора, Врховни суд Косова је у другостепеном поступку ослободио Фљорима Ејупија, јединог осумњиченогз за масакр над расељнеим лицима који су кренули на Космет. Полицајци Унмика, који су водили прву истрагу, тврдили су да су иза дрвета, неколико десетина метара од места експлозије, пронађени опушци на којима је идентификован Ејупијев ДНК.

Из Канцеларије за Косово и Метохију подсећају да ни после две деценије за овај злочин нису одговарали ни непосредни извршиоци ни њихови налогодавци, а породице страдалих и даље чекају правду за своје најмилије.

-Злочин у Ливадицама најболнији је пример да у Приштини и даље не постоји спремност да се раскрсти и суочи са почињеним злочинима, о чему сведочи и глорификација злочина терористичке УЧК, којој смо претходних месеци сведочили-наводи Канцеларија за КиМ у чијем се саопштењу указује да овај злочин представља и огледало и пораз међународне заједнице на КиМ, која се показала неспремном и незаинтересованом да осигура безбедност за Србе на КиМ и правду за све жртве, посебно јер се овај злочин десио у присуству међународних снага безбедности.

-Очекујемо да се одговорни за овај и друге злочине над Србима приведу правди и у том смислу тражимо и од међународне заједнице да поново отворе овај али и друге нерешене случајеве злочина над Србима и жртвама макар после две деценије донесу мир, а породицама трунку утехе- наводи Канцеларија за КиМ  и додаје да Влада Републике Србије никада неће престати да тражи правду за жртве овог и других монструозних злочина почињених широм покрајине.
 

"НЕМА ПРАВДЕ ЗА СРБЕ НА КИМ"

Парастосу у Лапљем селу после којег је одржан поетски час присуствовали су и Срђан Поповић, председник општине Грачаница и Љубинко Караџић, председник Привременог органа Приштине. Поповић је том приликом рекао да за Србе на Косову нема правде.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

МИСЛИЛА САМ ДА НИКАД НЕЋУ ОСВОЈИТИ ТИТУЛУ: Нова шампионка Мелбурна искрена после победе над првом тенисерком света