"НОВОСТИ" ОТКРИВАЈУ - РАЧУНАР ПОКРЕЋЕ НЕПОКРЕТНУ РУКУ: Наши научници помажу људима после можданог удара
НОВА нада за бржи опоравак људи који су доживели мождани удар и изгубили могућност да покрећу руку је - рачунар!
Програм који ће омогућити бржу и ефикаснију рехабилитацију осмислио је тим српских научника на челу са др Андрејем Савићем, научним сарадником Електротехничког факултета у Београду, а пројекат HYBIS, финансијски је подржао Фонд за науку Србије у оквиру Програма за изврсне пројекте младих истраживача - ПРОМИС.
У разговору за "Новости", др Савић открива да је у плану да до 2025. HYBIS омогући милион рехабилитација руке у Европи. У том циљу, планиран је развој такозваног "Мозак-рачунар интерфејс система" (Brain-Computer Interface - BCI). Он се састоји од уређаја за мерење електричне активности неурона коре великог мозга постављањем сензора на површину главе особе (познатије као ЕЕГ мерење) и уређаја за електричну стимулацију мишића који, преко електрода постављених на мишић, исти активира и покрене, чак и ако особа није у могућности да својевољно изврши покрет.
- Срце система су алгоритми вештачке интелигенције (машинско учење) који препознају, директно из активности мозга, намеру особе да покрене ослабљене руке и активирају у правом тренутку електричну стимулацију, која жељени покрет вештачки генерише - објашњава др Савић. - Поновним затварањем спреге између мозга и мишића омогућава се особи да активно вежба покрете, које није у могућности да вољно контролише без оваквог уређаја. Наша претпоставка је да ће овакав вид терапије, заснован на новим технологијама и најновијим открићима из области неуронаука, бити по ефикасности супериоран у односу на конвенционалне методе рехабилитације након можданог удара.
ЗАЈЕДНО ЛЕКАРИ И ИНЖЕЊЕРИ
ПОРЕД руководиоца пројекта др Андреја Савића, у пројектном тиму су доцент Оливера Ђорђевић са Медицнског факултета у Београду, Вера Милер Јерковић, доктор математичких наука из Иновационог центра ЕТФ, мастер Марија Новичић, асистент на ЕТФ и др Љубица Константиновић, редовни професор Медицинског факултета у Београду.
Идеја за HYBIS пројекат је проистекла из Савићевог дванаестогодишњег рада у области биомедицинског инжењерства, усмереног претежно управо на BCI технологије, које су биле и предмет истраживања у његовој докторској дисертацији. Сваке године, 15 милиона људи широм света доживи мождани удар, а једна трећина остане трајно онеспособљена. Број оболелих се повећава и у земљама Европске уније, са процењених 1,1 милион годишње 2000. године на више од 1,5 милиона до 2025. године. Статистика упозорава да 70 одсто преживелих има дефицит функције горњих екстремитета, а 40 одсто не може дугорочно да користи једну руку.
- Крајњи корисници уређаја су пацијенти који су преживели мождани удар и као последицу имају ослабљену функцију шаке, мада се кључне методе и идеје могу применити и за рехабилитацију доњих екстремитета - истиче наш саговорник. - Дакле, кандидат за ову врсту терапије је особа након можданог удара, пре свега у раним фазама опоравка, која је довољно когнитивно очувана да може да прати инструкције и учествује у терапији.
ТЕСТИРАЊЕ
- У ОКВИРУ пројектних активности планирана су и тестирања система на људима, најпре здравим особама, а затим и на пацијентима којима је овај систем и намењен - каже др Савић.
- Пројектни тим је мултидисциплинарни и укључује и научнике из области медицинских наука са огромним искуством, како у клиничкој пракси, тако и у истраживањима у области неурорехабилитације. У пројекту учествује и Клиника за рехабилитацију "Др Мирослав Зотовић" У Београду, где ће се спровести испитивања.
Савић наводи да се о потенцијалној комерцијализацији и широј примени ових технологија може размишљати тек након завршетка планираних пројектних активности. Добијени резултати могу бити полазна тачка за даља истраживања и открића, ради бољег разумевања комплексних механизама рехабилитације мозга, након можданог удара. Такође, могу послужити и као полазна тачка за развој нових технологија и терапијског уређаја у оквиру неког развојног пројекта у научним институцијама или компанији.
- Очекиване предности BCI технологија, у поређењу са конвенционалним рехабилитационим методама су у чињеници да ове методе циљају мозак, пружајући директан увид у мождану активност корисника током рехабилитације што омогућава оптимизацију конвенционалне терапије - истиче др Савић.
- Ове методе такође омогућавају аутоматизацију рехабилитације смањујући трошкове здравственог система (краћи пријем, мање амбулантних терапеута, мање терета за неговатеље и могућност кућне рехабилитације). HYBIS пројекат циља, да понуди и тестира потпуно нови концепт управљања терапијским BCI системом, који би омогућио ефикаснију рехабилитацију циљано стимулишући природне ресурсе мозга за реорганизацију и опоравак.
ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)
МИНИСТАР одбране Турске, Јашар Гулер, изјавио је да Израел може да нападне Турску, чиме је подржао раније изјаве председника Ердогана, који је Израел описао као директну претњу за земљу.
14. 11. 2024. у 17:17
"ГЛАВНА ТЕМА ЈЕ ДА ЛИ ЋЕ МОСКВА БИТИ ГАЂАНА" Велико упозорење Вучића: Свет се креће по ивици амбиса!
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић обратио се јавности после говора на Самиту КОП29 у Азербејџану.
12. 11. 2024. у 12:33
ЧИТУЉА КОСТИЋУ ОД ДЕЦЕ: "Живиш кроз нас - настављамо с поносом"
МИОДРАГ Костић, оснивач и председник МК Групе, преминуо је у среду ујутру.
14. 11. 2024. у 12:46
Коментари (0)