СТИЖУ НАМ СЈАЈНЕ ВЕСТИ ЗА НЕКОЛИКО ДАНА: Оптимистична прогноза професора Кочовића - победа на дохват руке

Новости онлине

21. 01. 2021. у 13:24

ИАКО је у Србији број оболелих у паду захуктава се епидемијска ситуација у земљама у комшилуку. Црна Гора и Словенија су поново у црној корона зони, нови сој вируса брзо се шири регионом, а масовна вакцинација није скоро на видику.

СТИЖУ НАМ СЈАЈНЕ ВЕСТИ ЗА НЕКОЛИКО ДАНА: Оптимистична прогноза професора Кочовића - победа на дохват руке

Фото: Јутјуб/Принтскрин

Оптимистичне вести поделио је професор информационих технологија доктор Петар Кочовић који са својим тимом уз помоћ математичких модела и формула прати кретање пандемије короне у целом свету. Србија се према његовом тумачењу већ 11 дана налази у такозваној попстар корона зони. То значи да коначно имамо између 300-500 заражених на 100.000 становника.

У децембру смо се налазили у црној корона зони и имали више од 1.000 заражених на 100.000 становника, а онда смо крајем прошле године прешли из црне у тамно сиву корона зону.

Професор Кочовић каже да сада индекс оболелих, који се одређује у односу на 100.000 становника, износи око 360 у нашој земљи.

- У Србији постоји позитиван тренд опадања укупног броја заражених. Када посматрамо тренд заражавања у Србији и осталим земљама, које су дошле из те тамно сиве зоне, примећујемо да долази до засићења и таворења, које траје по 20 и више дана. Једноставно, видимо да људи не могу да издрже мере и долази до додатног заражавања. То прети да захвати и Србију - истиче Кочовић.

Према његовим речима, да би се спустили у тамно-љубичасту зону, у којој је индекс оболелих од 150-300 на 100.000 становника, потребно је да прође још два до три дана.

- Постоји међутим могућност да се то помери за још неколико дана. На граници смо да ли ће то да буде 22-23. јануара или неколико дана касније - каже професор Кочовић.

Забрињава међутим чињеница да се од земаља у региону Црна Гора и Словенија налазе у црној корона зони.

- С обзиром на то да Црна Гора има испод милион становника важан је тај индекс оболелих на 100.000 становника. Црна Гора се такорећи мучи и број оболелих варира од 5. новембра па до данас. У том периоду њихов индекс оболелих креће се између 800-1.200. Слична је ситуација и са Словенијом. Код њих је то почело од 30. октобра - каже Кочовић.

Нови сој - нова претња

Светска здравствена организација саопштила је да је британски високозаразни сој откривен у 60 земаља што је 10 држава више него прошле недеље. У извештају СЗО се наводи и да се у 23 земље појавио јужноафрички сој. Ако посматрамо земље у нашем комшилуку британски сој већ је откривен у Румунији и Мађарској, а однедавно је потврђен у Аустрији и Словенији.

Епидемиолог Станковић сматра да ширење новог соја вируса у Европи, али и у земљама у окружењу, треба да буде додатни разлог за строже мере на границама.

- Управо као што нам се у јануару чинило да је вирус који је откривен у Вухану далеко од нас, врло брзо се проширио и стигао и у Србију. У тој ситуацији треба размишљати о враћању мера појачаног десетодневног надзора над повратницима који долазе из земаља у којима је активна трансмисија вируса корона - истиче Станковић.

Не треба заборавити да је од 14. јануара на снази "мали шенген" кад је реч о ПЦР тестовима на граници. То значи да грађани Босне и Херцеговине, Црне Горе, Албаније, Северне Македоније и Бугарске могу да уђу у Србију без негативног ПЦР теста, а исто важи и за држављане Србије који се упуте у ове земље.

Имајући то у виду, а уколико видимо да расте број оболелих у земљама у региону, свакако да треба боље контролисати границе, каже епидемиолог доктор Слађан Станковић.

- Без обзира на то што се ради о нашем окружењу са аспекта превентиве и спречавања даљег заражавања апсолутно треба вратити мере на граници. Треба увести и за те земље неопходан ПЦР тест или десетодневни карантин као што је то случај у већини европских земаља - сматра Станковић.

Подсећа да период обавезног ПЦР теста при уласку у земљу није претерано дуго трајао у нашој земљи.

- Није било право време да дође до попуштања тих мера. Наравно да је и даље неопходна контрола уласка у нашу земљу јер без обзира на то што је дошло до благог опадајућег тренда оболевања у Србији, сматрам да је ситуација и даље ванредна. Број оболелих на дневном нивоу је више од 1.000, а број умрлих око 20. Ванредна је и у смислу броја људи на респиратору као и даље оптерећених болничких капацитета јер је три четвртине капацитета попуњено - напомиње Станковић.

Како каже, то не значи да епидемиолошка ситуација у Србији није под контролом, напротив. Сматра да је добро што су остале епидемијске мере продужене, али с друге стране истиче да је контрола на границама врло значајна и да би било боље да су и те мере остале на снази.

Професор Кочовић прати и ситуацију са вакцинацијом у свету, те како каже, осим Израела и Уједињених Емирата, нико други није почео са озблијном масовном вакцинацијом.

Имајући то у виду, епидемиолог Станковић истиче да је то још један од разлога за строжу контролу граница.

- Баш због тога што процес вакцинације и степен колективног имунитета нису на завидном нивоу, јер већина земаља у окружењу, па и у Европи, нису ни почеле са вакцинацијом, из тих разлога је неопходно размишљати о враћању мера десетодневног појачаног надзора или тестирања на граници - закључује др Станковић.

(Блиц)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

НИКОЛА ЈОКИЋ ИГРА НАЈБОЉУ СЕЗОНУ У НБА: Ове бројке доказују да је бољи чак и од Мајкла Џордана (ФОТО)