МИГРАНТИ НЕ ЖИВЕ ЕВРОПСКИ САН: Вршчанка Мина Стефановић (26) проглашена за најбољег страног студента Универзитета у Минхену

Јелена Ј. БАЉАК

05. 01. 2021. у 17:20

У КОНКУРЕНЦИЈИ 8.900 страних студената на Лудвиг Максимилијан универзитету у Минхену, једна Српкиња проглашена је за најбољу.

МИГРАНТИ НЕ ЖИВЕ ЕВРОПСКИ САН: Вршчанка Мина Стефановић (26) проглашена за најбољег страног студента Универзитета у Минхену

Мина Стефановић / Приватна архива

Вршчанка Мина Стефановић (26), која се налази на трећој години докторских студија на департману за клиничку психологију, у новембру је добила престижну DAAD награду за изузетан допринос немачком друштву и науци, што ниједном нашем студенту досад није пошло за руком.

И није награђена само због својих научних достигнућа везаних за мрежни приступ посттрауматском стресном поремећају, већ и због хуманитарног рада, о ком никоме није причала. Иако је и сама странац ком треба подршка, Мина већ две године несебично помаже у социјализацији миграната и спасава животе болесне деце из целог света која долазе у Минхен на лечење, што је универзитетске професоре, који су је и номиновали за ово признање, посебно одушевило.

А она се на то све само осмехује. Скромно. Ненаметљиво. Без жеље да се о томе ишта пише, али смо је ми, ипак, наговорили.

- Хуманитарним радом се бавим, јер сматрам да је нормално да помажемо људима у невољи. Драго ми је што је тај мој труд препознат, иако нисам очекивала да ћу добити награду - каже млада Вршчанка, која плени својом добротом.

ХУМАНИТАРНА ОРГАНИЗАЦИЈА

ВЕЛИКА Минина жеља је да оснује хуманитарну организацију, како би око себе окупила тим који би могао да помогне људима са широким спектром проблема. То је, као добитник DAAD награде, изјавила и у интервјуу за немачке новине "Дојче цајтунг", након чега је добила неочекивани позив.

- Једна адвокатица из Минхена понудила ми је бесплатну правну помоћ око оснивања и рада организације, што сматрам највећим бенефитом ове награде. Надам се да ћемо после празника кренути у остваривање мог сна - каже Мина, која је од Немаца добила и понуду да о њој снимају документарни филм, али је она то одбила.

Мина је постала докторанд универзитета у Минхену 2018. године, након што је са високим оценама завршила основне студије психологије и мастер у Новом Саду. Од првог дана има стипендију баварске владе, што јој је, међутим, довољно само да покрије трошкове изнајмљивања скромног стана у сутерену једне зграде. Додатно зарађује као научни сарадник на факултету, али је и ту, због визе, ограничена колико сме да ради и зарађује. Ипак, иако живи скромно, а највећи део дана проводи на факултету, она проналази време и за волонтирање.

Мина Стефановић / Приватна архива

- Откако сам се доселила, прикључила сам се хуманитарној организацији Refugio, где помажем мигрантима да се прилагоде животу у Немачкој, јер верујем да нико не би напустио свој дом да му је тамо било лепо. Људи махом беже од рата и тешког сиромаштва и на том путу доживљава додатне трауме, мислећи да ће овде наћи мир. А уопште не живе европски сан - предочава саговорница "Новости", чије је срце толико велико, да у њега може да стане цео свет.

Болесној деци је, каже, почела да помаже сасвим случајно, када је у једној болници, са којом сарађује у склопу свог докторског истраживања, упознала породицу из Украјине, која није имала новца за наставак лечења свог тек оперисаног детета. Мина је била решена да им помогне.

- У њихово име сам писала и слала апликације бројним организацијама у Немачкој, које помажу болесној деци, и успела да са више страна прикупим око 100.000 евра. Дете је успешно излечено - поносна је Мина.

За њену хуманост су чули и други родитељи болесне деце, па су контактирали с њом. И никога није одбила због својих обавеза на факултету. Свима је помогла на исти начин, потпуно бесплатно, иако то често изискује сате и сате превођења медицинске документације, слање мејлова на стотине адреса и правдање потенцијалним донаторима да она од тих пара нема никакве користи.

- На крају ме само радује то што су сва та деца жива и здрава - скромно додаје Мина, којој захвални родитељи редовно честитају рођендан и све празнике.

Од планова за будућност, зна само једно - наставиће да се бави хуманитарним радом. Да ли у Немачкој или у некој другој земљи, или ће се, пак, вратити у Србију, још је неизвесно. У Минхену ће, каже, свакако остати бар још пет година, јер је упоредо са докторатом, који би требало да заврши почетком 2022, ове године уписала и психотерапију.

JA САМ СРЕЋНА

РАДЕЋИ са мигрантима Мина је чула за најстрашније судбине - од силовања, убистава и психичког злостављања, до глади и сиромаштва.

- Није лако слушати такве приче и трудим се да се тиме не оптерећујем. Увече када легнем и сумирам дан за собом, само помислим како сам ја једна срећна девојка, јер немам такве проблеме - објашњава саговорница "Новости".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve
СРАМНЕ РЕЧИ АНГЕЛЕ МЕРКЕЛ У МЕМОАРИМА: Ево шта је написала о бомбардовању Србије, ратовима и Западном Балкану

СРАМНЕ РЕЧИ АНГЕЛЕ МЕРКЕЛ У МЕМОАРИМА: Ево шта је написала о бомбардовању Србије, ратовима и Западном Балкану

СА МНОГО помпе, у књижаре су стигли мемоари бивше немачке канцеларке Ангеле Меркел под насловом „Слобода“. У њима се на неколико места спомињу Србија и Западни Балкан.

26. 11. 2024. у 17:09

ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској

ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској

НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).

25. 11. 2024. у 15:22

Коментари (1)

ПЛАШИМ СЕ ЈЕДНЕ СТВАРИ: Тренер Штутгарта пред меч са Црвеном звездом