ИСПРАТИСМО 2020, ВАЉДА ЋЕМО И КОРОНУ: Репортери "Новости" на дочеку са медицинарима и пацијентима ковид-болница
БИЛА, не поновила се. Кратка, добро знана реченица никада досад, чини се, није имала тежину као на испраћају 2020, године која је човечанство бацила на колена. Прелазак из старе у нову у једном је ујединио планету - изостала су традиционална славља, дочеци, грандиозни ватромети. Србија није била изузетак, напротив...
Улице су биле полупразне, угоститељски објекти радили су скраћено, организованог дочека, као ни репризе, није било.
Под пуном опремом и без празновања били су лекари и медицинске сестре у црвеним ковид-зонама здравствених установа, од севера до југа наше земље. За медицинске раднике, истинске хероје, предаха није било.
Апели епидемиолога да се грађани уздрже од масовног окупљања 31. децембра и 1. јануара, судећи према бројкама, уродио је плодом. Првог дана нове године забележен је пад броја новозаражених вирусом корона. Тако су од 9.282 тестираних биле позитивне 2.074 особе, а 39 је нажалост преминуло. Другог јануара бројке су биле још оптимистичније, од 7.276 тестираних, позитивно је било њих 1.907. Нажалост, битку са ковидом 19 изгубило је још 38 особа.
Арена
АПЛАУЗА, и то громогласних, било је и то тачно у поноћ. Пацијенти привремене ковид болнице "Штарк арена" у Београду поздравили су нови почетак и на тај начин, најбоље што могу у овом тренутку, захвалили се медицинарима који непрестано, месецима бдију над зараженима овим опасним вирусом. Многи од пацијената вероватно ни Божић неће дочекати са својом породицом, али бодри их то што им је из ове болнице следеће стајалиште управо породични дом. Заједничка жеља пацијентима је врло скромна - да болничку постељу замене својим креветом.
Зоран Петровић (58) у "Арену" је примљен 14. децембра у веома лошем стању. Међутим, захваљујући напорима лекара успео је поново да стане на ноге и, како каже, "врати се са дна". Његова супруга отпуштена је из ове болнице пре неколико дана, док му је син такође овде, само два паравана даље.
- Болест је све више напредовала, имао сам утисак да тонем и да ми нема спаса. Захвалан сам докторима што су ме вратили на ноге. Оно што је тужно јесте што видимо само људе у белом и не разазнајемо им лица. Можда ћемо се једног дана срести на улици, али нећемо их препознати, а толико су учинили за нас - каже нам Зоран.
Најмлађи пацијент у "Арени" током новогодишње ноћи био је Никола Бошковић (24). Жељно ишчекује повратак кући, али како нам је рекао, боље да је овде него у некој другој болници. У истој соби са овим младићем лечи се и брачни пар Тодовић, Милош и Јока из Обреновца.
- Није било помака током кућног лечења, које је трајало десетак дана - прича нам Милош. - На наговор деце отишли смо у КБЦ "Бежанијска коса", одакле су нас лекари упутили у "Арену". Овде доктори и сестре једном душом дишу.
Према речима пуковника доктора Радивоја Анђелковића, пацијенти су им свима друга породица, те се труде да мало празничне атмосфере унесу у њихову суморну и тешку свакодневицу. Окићена је јелка, вечера је била нешто свечанија него иначе, а пацијенти су преузели на себе музичку подлогу.
- Наши пацијенти имају породице код куће, неки од њих и малу децу. Они морају да осете да неко брине о њима, сада када су рањиви и на клацкалици. Ми их искрено бодримо, кажемо им да је одлично што су овде, јер ће одавде отићи кући - прича нам пуковник Анђелковић.
КЦ "Ниш"
И ЗА лекаре и сестре нишког клиничког центра, који су ангажовани да лече у "црвеној зони" сигурно постоји боље место где би провели "најлуђу ноћ". Али скромно кажу, изабрали су професију где су дежурства у редовном опису посла.
Од 283 хоспитализованих пацијената шесторо су у ноћи између 31. децембра прошле и 1. јануара ове године, били у тешком стању и прикључени на апарате за вештачку вентилацију. Будно се мотри на сваког пацијента јер је ток опоравка, понављају лекари, тешко предвидети. Специјалиста ортопедије Милан Алексић (30) добровољно се још на почетку епидемије заједно са сестром Аном Живковић пријавио да ради у "црвеној зони". Ни сам не зна колико пацијената је примио, јер ради на тријажи, али не крије да му је најтеже било када је угледао име једног пацијента. Његова мајка Гордана Алексић, такође лекар у Врању, сада се броји у оне који имају све шансе да победе корону.
- Не знам да ли се то може назвати привилегијом да је лечи син. Знам да је мени тешко. Веровао сам да ће барем она бити поштеђена да се не разболи, али потичем из докторске породице тако да сам припремљен на свако искушење - прича нам Милан.
Услови за лечење у "црвеној зони" су идеални, има лекова, опреме, довољно особља, али пацијентима треба више од тога. Анестезиолози Ивана Митић и Милан Татић кажу да пацијенти понекад падну психички, поготово када неко поред њих изгуби битку са ковидом 19.
- Уме то да обесхрабри, али ту смо ми да их бодримо и да им стално говоримо да чувају снагу за борбу против вируса. Тешко је што не могу да нам виде лице па да им се осмехнемо, овако смејемо им се очима. Болест је непредвидива и немамо ни тренутак предаха нити опуштања - прича нам Ивана која је пре короне радила на дечјој хирургији.
Милан признаје да би волео да се његово друго дете, које је на путу, роди у свету без страха. О деци размишља и Милан Станковић, виши физијатар који је морао да двоје малишана остави код бабе и деде за дочек, јер је и супруга Јелена дежурна.
Генерални директор КЦ "Ниш" проф. др Зоран Перишић каже да не постоје речи захвалности свима који улазе у "црвену зону" и да се труди да им олакша посао тако што ангажује нове снаге. Хвали њихов ентузијазам и елан, али и колегијалност и професионализам.
- Повећали смо број сестара јер оне подносе највећи терет. Ангажовали смо 60 неговатељица које хране и пресвлаче пацијенте, али и 40 хигијеничара. Обезбедили смо и лаборанте који узимају крв за узорке тако да су и у том делу растерећеније - апострофира др Перишић који се ангажовао да 204 лекара добровољаца добију посао "за стално".
Ових дана примљена су још 32 лекара, а ускоро ће, отрива нам др Перишић који је постао директор КЦ у јеку епидемије, и и још 20 медицинских сестара.
БИЛИ СМО НА ИВИЦИ ЖИВОТА И СМРТИ, ЧУВАЈТЕ СЕ, ЉУДИ
ЈОВИЦА Стојменовић (61) из Бујановца разболео се 6. децембра и два дана касније је из Врања пребачен за Ниш у тешком стању. Борио се за живот 13 дана и сада каже да се добро осећа.
- Нисам осећао бол већ сам тонуо у неко блаженство, неки полусан. Не знам да ли сам био жив или мртав, али сам се вратио. Сећам да сам осетио глад после, не знам ни сам колико дана. И то ми је било чудно. Пилав који сам тада појео био је нешто најукусније у мом животу - искрен је Јовица, који се борио свом снагом јер је схватио колико је потребан својој деци и пријатељима.
После овог искуства, признаје, биће "други човек и истински ће више ценити здравље и живот". Нишким лекарима и сестрама, каже, много дугује.
Уролог Боривоје Димитријевић из Ћуприје такође је успео да крене путем опоравка. Верује да не би успео у томе да није било стручних колега око њега.
- Више од 30 година радим као лекар, али нисам веровао да један вирус може оволико проблема да направи и да то траје месецима. Чувајте се, људи - поручује Димитријевић.
Скадарлија
УОЧИ првог дана нове године, београдска боемска четврт Скадарлија није врвела од народа, као што је то уобичајено за новогодишње празнике. Тек понеко нашао се на чувеној калдрми, музичари као саставни део славља увесељавали су малобројне пролазнике, али није им полазило за руком да их задрже на улици. Ресторани дуж ове, надалеко познате улице имали су госте у поподневним сатима, уз поштовање епидемиолошких мера. Према препорукама Градског штаба за ванредне ситуације, музика у локалима била је дозвољена до 17 сати, док је "фајронт" био заказан сат касније - у 18 часова.
Пусто и необично било је и дуж савског шеталишта. У популарној Бетон хали угоститељски објекти махом су били затворени. Ипак, у онима који су примали госте, углавном је све функционисало према прописаним мерама, док у некима скоро и да није било гостију.
Трубачи
Током последњег поподнева у 2020. години, већа гужва била је у центру Београда, али и других већих српских градова. Испред тржнихг центара, било је грађана који су у "минут до 12" ишли по поклоне. Да је, ипак Нова година, видело се по трубачима, који су на неколико локација дуж многих улица, од севера до југа, увесељавали пролазнике. "Најхрабрији" међу њима показали су своје играчке вештине и заиграли популарни "моравац". Како су нам испричали пролазници, искористили су последње сате да прошетају, попију и поједу нешто у кафићима, а онда правац у своје домове.
Комуналци
У Новогодишњој ноћи, репортери "Новости" били су и део патроле комуналне милиције у српској престоници, која је контролисала поштовање радног времена угоститељских објеката. Прокрстарили смо, између осталог, дуж централних градских улица, а како смо се уверили на терену, локали су већ после 18 сати били под кључем. Ресторани и кафићи у Зетској улици, у Скадарској, на Обилићевом венцу и на Тргу републике испоштовали су прописане мере и гостију није било.
Укупно је контролисано 1.496 објеката, а у око 0,3 одсто њих забележен је прекршај.
- Затворен је један сплав-хотел, који је затечен у раду у три ујутро, у Крњачи су у једном објекту биле 43 особе, изречена је казна за прекорачење радног времена локалу у Страхињића Бана као и у две кладионице - рекао је заменик градоначелника Београда Горан Весић. - Наши инспектори били су толерантни и мислим да смо сви заједно показали како можемо да поштујемо мере. Током новогодишње ноћи на терену било је 59 припадника Комуналне милиције, општинске и градске инспекције, као и представници републичке санитарне и тржишне инспекције.
Шетња
Иако су у новогодишњој ноћи улице широм Србије биле готово пусте, потпуно другачија слика била је првог дана нове године. Прво и друго јануарско сунце Београђани су искористили да прошетају дуж престоничког корзоа, Бетон хале, Калемегдана, Адом Циганлијом, Земунским кејом... Скоро сва шеталишта врвела су од људи, а неко је приметио као да је реч о првомајском уранку.
Препоручујемо
У ВРАЊУ И СУРДУЛИЦИ 160 ПАЦИЈЕНАТА: И даље пуне ковид болнице у Пчињском округу
31. 12. 2020. у 12:05
ВЕЋИ БРОЈ ОТПУСТА ОД ПРИЈЕМА - Др Богдановић: У Арени тренутно 413 тежих пацијената
28. 12. 2020. у 08:39
НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: "Две на страни Путина, две жестоко против Руса"
СУМЊЕ у подршку САД Украјини у случају победе Доналда Трампа на председничким изборима мучиле су све оне којима је циљ да се Кијев обрани од руске агресије. Трамп је победио и тек треба видети у ком ће смеру кренути његова политика, али сва та дешавања засенила су други важан однос у том, ионако компликованом, односу.
22. 11. 2024. у 09:14
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
СКАНДАЛ ТОКОМ ПОСЕТЕ Снимак Макронa: "Они су тотални кретени", рекао после повика да је "Француска одговорна за крвопролиће"
"ОНИ си потпуни кретени", рекао је француски председник Емануел Макрон о прелазном телу и додао да "никада нису смели да га смене".
22. 11. 2024. у 13:07 >> 13:17
Коментари (0)