САЧУВАТИ БЛАГО СРБИЈЕ: Културно и уметничко наслеђе важно за идентитет народа

Д.С.

18. 12. 2020. у 12:37

МАТЕРИЈАЛНО и нематеријално благо нашег народа, без обзира где се налазило, мора бити заштићено како би и наредне генерације могле да се упознају са својим коренима. У тој ризници налази се и културно-историјско и уметничко наслеђе у Србији, али и ван граница наше земље.

САЧУВАТИ БЛАГО СРБИЈЕ: Културно и уметничко наслеђе важно за идентитет народа

Фото: В.Н.

То је, између осталог, била порука и научног скупа "Заштита културног наслеђа и очување националног идентитета", који је одржан у Дому омладине Београд. Покровитељ догађаја је било Министарство спољних послова Србије - Управа за сарадњу са дијаспором и Србима у региону, а све у организацији Центра за истраживање религије и политике и Дома омладине Београда.

На скупу је представљено културно-историјско и уметничко наслеђе Срба у региону, али и у Србији, с посебним освртом на техничко-технолошку заштиту материјалног и нематеријалног културног блага нашег народа. Учествовали су стручњаци из различитих научних области који се директно и индиректно баве проблемом заштите културног наслеђа, са посебним акцентом на значај свести о националном идентитету и његовом очувању за будуће генерације.

Учесници су били проф. др Велимир Матановић (међународни културни центар у Кракову) који је говорио на тему истраживања византијско-српског утицаја у Пољској, при чему је акценат стављен на фреске манастира у Супрашлу. Протосинђел теолог Данило Гаврановић, управник Архива епархије зворничко-тузланске, своје излагање базирао је на пројекту заштите духовног и културно-историјског наслеђа епархије зворничко-тузланске. Протојереј мр Зоран Остојић, свештеник епархије будимске, представио је уметничко наслеђе те епархије које сведочи вишевековно присуство српског народа у Мађарској.

Илија Животић, стручњак за безбедност и председник ИПО Србија, присутнима је указао на проблем безбедности културног блага Срба у региону, док је Милица Марић Стојановић, из Народног музеја у Београду, говорила о инструменталним методама као средству за боље разумевање и валоризацију културних добара. Др Јана Алексић, из Института за књижевност и уметност, присутне је упознала са радом и значајем културног радника Милана Кашанина, а Филип Трајковић, из београдског Педагошког музеја, говорио је о значају дела "Историја словенских народа" архимандрита Јована Рајића, као мозаику из културног блага Срба и његовом утицају на касније историчаре у одређивању српског националног идентитета.

Мр Бојана Павловић, из Педагошког музеја у Београду, говорила је о рецентним методама заштите документарног филма као ликовног историјског извора од културног, националног и историјско-друштвеног значаја.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.

15. 12. 2024. у 12:00

Коментари (0)

ОТВОРЕНА НОВА ФИЛИЈАЛА ADRIATIC БАНКЕ У КОМПЛЕКСУ SKYLINE