ОМОГУЋИТИ СВОЈ ДЕЦИ УПИС У МАТИЧНЕ КЊИГЕ: Поводом Међународног дана људских права упућен апел Влади
ПРАКСИС и друге организације цивилног друштва, поводом Међународног дана људских права, позвале су Владу да следеће године промени подзаконске акте који онемогућавају деци, углавном ромске националности, да се упишу у матичну књигу одмах након рођења.
Због тога, у првим месецима, а понекад и годинама живота, остају и без других права, попут права на здравствену и социјалну заштиту, и то онда када су им најпотребнија, кажу у Праксису.
Многе међународне организације у извештајима указују на овај проблем и позивају Србију да га реши, како је то предвиђено Конвенцијом о правима детета и Међународним пактом о грађанским и политичким правима. То је истакла ове године и Европска комисија у извештају о напретку Србије, а претходно су сличне препоруке упутили и Савет за људска права УН, Комитет УН за права детета, Комитет УН за економска, социјална и културна права, Комитет УН за људска права, Комитет УН за елиминисање дискриминације, Европски парламент.
Упркос томе, и даље су на снази одредбе подзаконских аката који регулишу поступак пријаве рођења и уписа у матичну књигу рођених. Оне прописују да је за упис неопходно да родитељи поседују личне документе. Праксис се и у 2020. години, како кажу, континуирано сретао са случајевима мајки које се порађају без докумената и које због тога не могу након рођењада упишу децу у матичне књиге. Уместо тога, морају да воде посебне поступке за упис деце, који су често дуготрајни и компликовани.
Препоручујемо
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (2)