МЛАЂИ ИЗНАД ПРОСЕКА, А СТАРИЈИ НЕПИСМЕНИ: Какви су резултати ученика у Србији на ТИМСС и ПИСА тестирањима
УЧЕНИЦИ четвртог разреда основне школе из Србије већ трећи циклус заредом постижу натпросечене резултате на међународном ТИМСС истраживању, где се мере постигнућа из математике и природних наука.
Тако су наши четвртаци на истраживању за 2019. годину, које је представљено пре два дана, из математике постигли 508 поена, а из природних наука 518, што је више од просека који износи 500 поена.
Поједини педагошки стручњаци овај успех приписују и учитељима који, како кажу, добро и савесно раде са најмлађима.
- Србија има најискусније учитеље према годинама радног стажа у региону, а и у односу на међународни просек који износи 17 година - каже, за "Новости," Ивана Ђерић из Института за педагошка истраживања.
- Посматрано у односу на међународни просек, учитељи из Србије у мањем проценту имају завршене постдипломске студије, али зато у већом проценту имају завршене основне студије. Такође, нешто су боља постигнућа ученика чији су учитељи искуснији у односу на оне чији су учитељи тек започели каријеру.
НА ЧАСОВИМА ВИШЕ ИСТРАЖИВАЊА
ИВАНА Ђерић истиче да ће резултати бити још бољи уколико ученици на редовним часовима из математике решавају задатке који подстичу више облике мишљења. Нагласак би требало да буде, каже она, на моделима наставе која је оријентисана на истраживање, пројекте и решавање проблема, што развија иницијативу, креативност и критичко мишљење.
Истовремено, иако су четвртаци на ТИМСС 2019. имали натпросечан резултат из математике, он је ипак за 10 поена слабији него у претходном истраживању 2015, када су освојили 518 поена. Ивана Ђерић појашњава да су подбацили у једној од три области - оној у којој треба да употребе податке, интепретирају их и на основу тога изводе закључке.
- Додатне анализе треба да покажу колико је то градиво било заступљено код ове генерације ученика који су тестирани, да ли је обрађивано на исти начин као претходних година - истиче наша саговорница.
С друге стране, када се пореде резултати ТИМСС истраживања са ПИСА истраживањем, види се да су млађа деца успешнија од старије, чији су резултати на ПИСА истраживању - испод просека и према којима је сваки трећи петнаестогодишњак у Србији функционално неписмен.
Ивана Ђерић наглашава да се просечна постигнућа из ПИСА и ТИМСС истраживања не могу поредити, јер имају различите циљеве као студије на различитом садржају, различит узраст деце и састав земаља које учествују.
- Циљ ПИСА је тестирање компетенција ученика у задацима који су животно и практично оријентисани, а садржаји могу бити различити у односу на наставне предмете који се изучавају у школи - каже Ивана. - С друге стране, ТИМСС истраживање проверава шта су ученици савладали у односу на оно што образовни систем тражи од њих, колико познају чињенице, како резонују...
УКРАЈИНА ДОБИЈА ЗАБРАНУ 20 ГОДИНА! Трампов предлог: "Ако им се не свиђа, имамо и другу варијанту"
ИАКО ће у Овални кабинет Беле куће ући тек за два и по месеца, већ су почеле анализе може ли Доналд Трамп испунити предизборна обећања и донети мир Украјини и Блиском истоку. Према писању "Вол стрит џорнала", који се позива на изворе блиске Трампу, саветници новоизабраног председника нуде замрзавање рата дуж прве линије, консолидацију окупираних територија за Русију, демилитаризовану зону и заустављање интеграције Кијева у НАТО на 20 година.
08. 11. 2024. у 09:02
НАЈЈАЧА СИЛА ЕВРОПЕ НА УДАРУ: Трамп већ запретио - "Платићете високу цену!"
ДОНАЛД Трамп изјавио је прошле недеље како ће Европска унија морати да плати "високу цену" јер није куповала довољно америчких извозних производа. Део европских економиста и банкара упозорава како би победа Доналда Трампа могла изазвати трговински рат који би затим "гурнуо економију еврозоне из спорог раста у потпуну рецесију".
06. 11. 2024. у 20:03 >> 20:04
КАЈИНА ЋЕРКА РАДИ ЗА ТРАМПА Лепотом очарала сина светске звезде: "Имам лепо дете, свидела му се"
ПЕВАЧИЦА Катарина Каја Остојић са 19 година родила је ћерку Николину, а добила ју је из првог брака са кошаркашем Николом Драгојловићем.
08. 11. 2024. у 08:34
Коментари (1)