БОРБА СА ОПАКИМ ВИРУСОМ: Како је смањен број жртава короне у Србији
У СРБИЈИ се више троши на оболеле од ковида него у много богатијим земљама, јер се више оболелих лечи у болницама, али се зато од ове заразе код нас мање умире.
За просечног пацијента са ковидом, који у болници остаје 12 дана, Србија издвоји минимум 12.000 евра, а много је и оних који у болничкој постељи проведу дуже од месец.
У најтежим данима епидемије код нас је хоспитализовано готово 40 одсто особа са PCR потврдом инфекције вирусом корона или само на основу клиничких манифестација болести, а у појединим, и то богатим земљама, тај проценат није досезао ни до пет одсто ни у данима када су регистровали више од 20.000 заражених.
Од почетка епидемије у Србији је од последица ковида преминуле 1.834 особе, највише у овом трећем таласу, а у најгорем "скору" смртност је била изнад 2,2 одсто.
- Имамо велики број мртвих, али да је то пропорционално мање него што имају многе земље у региону - рекао је председник Александар Вучић. - За то су најзаслужнији лекари и медицинске сестре. У најснажнијим земљама је врло мали проценат хоспитализације, јер је лечење скупо. У Немачкој је тај проценат између један и четири, у Хрватској и Словенији између пет и 10, у нашој земљи 12,5 и чак 38 одсто. По проценту хоспитализованих са Србијом може да се пореди у Европи само Чешка.
РЕКОРД 700 ПРИЈЕМА ЗА ДАН
СРБИЈА је 4. октобра, када је почео трећи талас епидемије, имала у болницама 284 оболела од ковида, од којих је 21 био на респиратору. Рекорд хоспитализација оборен је 18. новембра са више од 700 оболелих примљених у болнице за један дан. Пре две недеље број хоспитализованих је премашио 6.000 и даље се стално повећава.
И лекари клиничари потврђују да је управо захваљујући томе што се за сваког пацијента са средњом и тешком клиничком сликом ковида нађе болнички кревет и у ситуацији кад имамо око 8.000 хоспитализованих, проценат смртности од ове заразе код нас тренутно испод један одсто - 0,89.
На почетку трећег таласа епидемије, у седмици од 4. до 11. октобра, у Србији је хоспитализовано чак 38 одсто пацијената са ковидом, а наредне недеље 31 одсто. Чешка, која уз Србију има највећи проценат хоспитализација, највише пацијената примала је у болнице од 15. до 22. новембра - око 29 одсто. У Великој Британији највећи проценат хоспитализације - осам одсто, био је између 15. и 22. новембра. Хрватска у октобру и новембру, иако погођена јаким таласом ковида, у болнице је само у једној недељи примала више од 10 одсто оболелих, док је у Словенији проценат хоспитализација достизао највише 10 одсто. Велика Британија је у октобру и новембру хоспитализовала одпет до осам одсто оболелих.
СВИ ИМАЈУ ВИШЕ УМРЛИХ
СА упола мање становника него Србија, Хрватска има само непуних 45.000 оболелих од ковида мање од Србије, али има више смртних случајева - укупно 2.032, а ми 1.834. Словенија на 81.349 досад оболелих има 1.592 преминула, у Немачкој је од 1.128.742 оболела преминуло 18.260. Чешка је досад регистровала 573.663 случаја ковида и 8.641 смртни исход. Рекорд у овој шесторци, ипак, држи Велика Британија са укупно 1.674.134 оболела и 60.113 преминулих.
Клиничари упозоравају да је веома важно да се направи добра тријажа пацијената и одреди ко је за болничко лечење.
- Сви пацијенти добијају место у болници, и није битно да ли ће ту га добити у Београду, Прокупљу, Нишу или у било ком другом делу земље - каже министар здравља Златибор Лончар. -Здравствени систем свуда у Србији функционише исто, пацијенти заражени ковидом свуда се лече на исти начин.
У свим ковид-центрима лекари тврде исто: да је у овом таласу клиничка слика ковида тежа него у прва два, и да је то разлог што сада у болницама имамо 3.000 пацијената више него у пику другог удара короне.
- Сви ковид пацијенти које сада примамо у много су тежем стању него што је то био случај раније и свима је потребна кисеоничка потпора - каже проф. Зоран Башчаревић, директор Ортопедије "Бањица", која је ове недеље трећи пут ушла у ковид-систем. - Ми смо у јулу интензивну негу напунили за пет дана, а сада за шест сати.
НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: "Две на страни Путина, две жестоко против Руса"
СУМЊЕ у подршку САД Украјини у случају победе Доналда Трампа на председничким изборима мучиле су све оне којима је циљ да се Кијев обрани од руске агресије. Трамп је победио и тек треба видети у ком ће смеру кренути његова политика, али сва та дешавања засенила су други важан однос у том, ионако компликованом, односу.
22. 11. 2024. у 09:14
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
СКАНДАЛ ТОКОМ ПОСЕТЕ Снимак Макронa: "Они су тотални кретени", рекао после повика да је "Француска одговорна за крвопролиће"
"ОНИ си потпуни кретени", рекао је француски председник Емануел Макрон о прелазном телу и додао да "никада нису смели да га смене".
22. 11. 2024. у 13:07 >> 13:17
Коментари (0)