БАБА ГОРКИН ВЕК УЗ РАД И ЗДРАВУ ХРАНУ: Загоркa Николић (99) још за тезгом на пијаци у Параћину

Зорана Рашић

15. 11. 2020. у 10:20

НАРЕДНЕ године, ако бог да, Загорка Николић из Текије код Параћина, знана као баба Горка, напуниће век, али је она са 99 година у пуном психо-физичком здрављу.

БАБА ГОРКИН ВЕК УЗ РАД И ЗДРАВУ ХРАНУ: Загоркa Николић (99) још за тезгом на пијаци у Параћину

Фото З. Рашић

Њен рецепт за дуговечност је свакодневни долазак на параћинску пијацу и продаја свакаквог поврћа. Зелениш не само да продаје, већ га и редовно једе, што је, уз физички рад у башти, чини и те како виталном.

Николићи су се доселили из Врања пре пола века и толико дуго Загорка и има тезгу на пијаци у Параћину. Продаје поврће које сама узгаја у башти у дворишту иза куће - празилук, першун, целер, блитву, рен, броколи, ротквице, прокељ, босиљак, целер...

ШТО роди, то и продаје, а долазак на пијацу још јој је и разонода. Супруг јој је преминуо, па иако живи у истом домаћинству са сином и снајом, заједно једино превезу робу на пијацу. Имају различите тезге, каже виспрена стогодишњакиња. Свако је газда на својој.

- Имам сина и ћерку, од њих четири унука и осам праунука. Иза куће имамо земљу 30 ари, таман за башту. Садимо сви. Радићу пољопривреду док ме здравље служи, а служи ме, не жалим се. Добро се крећем, видим и чујем. Кад завршим послове и падне мрак, гледам мало телевизију. Снајка спрема ручак и вечеру, и она и син су баш вредни. Једемо оно што сами произведемо, купујемо баш што морамо. То је све здрава, наша храна. Највише једем зелениш, салате, сир и пијем сурутку. Од хлеба, највише волим проју - открива нам Загорка тајну своје виталности.

ВИТАЛНОСТ И ОПТИМИЗАМ

ДВА-три метра од тезге времешне старице робу продају њен син и снаја, па иако су радознало питали где да читају шта је бака рекла, у разговору нису желели да учествују.

- На километар се види колико је Загорка увек спремна за шалу иако је живот није мазио. Зато и купујем од ње.

Ем здраво поврће, ем чујем понеку животну мудрост - рекао нам је Милија Станојевић, који је управо пазарио.

МЕСО сад једе слабо. Некада су гајили свиње, али су од тога одустали. Каже да је свашта у животу прошла, а у пољопривреди посла увек има. Уз рад време прође брже, а од умора лакше заспи.

- Легнем већ у осам сати јер устајем рано, око шест. Спремимо поврће за пијацу, кад стигнемо у град, док поређамо робу и средимо тезге, купци већ долазе. Нажалост, много је мањи пазар но некад. Народ има мање пара, све му је скупо. Али и то је боље него да седим код куће џаба. Имам сталне муштерије, а кад треба, спустим цену - прича нам ова изузетно говорљива старица.

Ни враћање кусура за њу није никакав проблем. Уз куповину, муштерије дочека и неком шалом. Купци радо навраћају на тезгу баба Горке, јер, како кажу, поврће је квалитетно, а она ведра. Воле да сврате и да попричају са баком која је проживела још мало па век.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (1)

НИСАМ БИО СПРЕМАН ЗА ОВО ПИТАЊЕ! Александер Зверев о теми чије разрешење и Србија чека