ДИНАСТИЈЕ КАО КАМЕН СПОТИЦАЊА: Неспоразуме на почетку 20. века изазивао је антагонизам између зета и таста

РАЗВОЈ догађаја крајем деветнаестог и почетком прошлог века показао је да је управо династичко питање превазилазило личне и породичне оквире.

ДИНАСТИЈЕ КАО КАМЕН СПОТИЦАЊА: Неспоразуме на почетку 20. века изазивао је антагонизам између зета и таста

Фото архива

Од Берлинског конгреса, преко балканских ратова и Првог светског рата, када је решавање српског националног питања било пред завршном фазом - дилема ко ће бити стожер уједињења постало је главна препрека билом ком суштинском договору.

Књаз па краљ Никола се и за време Обреновића, а потом Карађорђевића, држао става да непрестано треба радити на ослобађању и уједињењу Српства, на територијалном ширењу српске и црногорске дражве. Основни неспоразум је био у томе што је он настојао да се ти циљеви остваре под жезлом династије Петровића.

Из његових бројних иступања и прокламација о српству, пре и после Берлинског конгреса 1878. и међународног признања, може да се уочи да је његова полазна идеја била прво стварање велике Црне Горе, па тек после тога уједињење свих Срба. Његове амбиције да "води српство", подразумевале су да прошири своју државу на Боку которску, Херцеговину и Босну до Сарајева, Северну Албанију са Скадром и Далмацију до изнад Сплита, као и на стару Србију. Спремао се да престоницу премести у Никшић, па је зато у том граду подигао велелепн дворац и подигао Саборну цркву. Ова стратегија у ствари је био одговор на све веће притиске у Црној Гори за уједињење са Србијом. Вешто је успевао да избегне загрљај "великог брата", јер је предосећао да би то био крај његове владавине и државе.

ТАКАВ однос није се променио ни после 1903. године када је на престо дошао његов зет Петар Карађорђевић. Овим супротстављеним интересеима, поред "неког тајанственог антагонизма између зета и таста" , доприносио је и Пашић сматрајући да су амбиције црногорског суверена неоствариве. Од првих дана успостављања своје моћи, у државној структури Србије, популарни Баја је у том правцу каналисао политику према "црногорском питању" .

Извештај у "Вечерњим Новостима" о посети краља Николе Београду, Фото архива

Догађаји у Европи, анексија Босне и Херцеговине, балкански ратови, присилиће их у неколико наврата да се бар полузванично отвори прича о заједничкој будућности.

Прва је "повукла ногу" страна краља Николе 1913. године у време опсаде Скадра. Иначе, тих дана је посланик Велике Британије упутио ултимативни захтев, да Србија сместа повуче своје трупе са опсаде Скадра, Пашић је одговорио: "Жалим, јер су нам енглеске симпатије необично драге, али нам је још дража част, која нам налаже да у критичном тренутку не издамо нашег савезника..." .

Иначе, у ноћи између 26. и 27. јануара (односно 8. и 9. фебруара) 1913. године, на Брдицу код Скадра погинуло 2.000 србијанских војника - окупатора - седам батаљона Дринске дивизије другог позива и из три батаљона првог позива.

Овом јединицом која је послата као помоћ црногорској војсци командовао је пуковник Дамјан Поповић.

БОЖИЋНИ УСТАНАК

ПРВАЦИ зеленашког покрета који су се залагали за обнову државности Краљевине Црне Горе и повратак на власт свргнутог црногорског краља Николе, нису се мирили са одлукама представника народа у Подгорици. У другом месецу постојања Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца, 6. јануара 1919. по новом, или 24. децембра 1918. године, по старом календару, дакле, на Бадње вече, латили су се оружја и подигли устанак.

Бројни су и контрадикторни подаци који говоре о броју црногорских устаника, који су учествовали у Божићњем устанку. Крећу се од 3.000 до 5.000 људи. Опкољено је тада више градова - Цетиње, Никшић, Ријека Црнојевића, Вирпазар... Устанике на Цетиње предводио је Крсто Зрнов Поповић, на Ријеку Црнојевића Ђуро Шоћ, на Вирпазар Јован С. Пламенац. На простору Подгорице командовао је генерал Милутин Вучинић, а на потезу Никшића браћа војводе Божо и Ђуро Петровић.

Побуни су се одлучно супротставиле присталице уједињења, бјелаши, и то је изавало крвопролиће и братоубилачку борбу самих Црногораца. Устанак је доживео фијаско и угушен је после три дана 9. јануара. Био је то увод у братоубилачки рат, две деценије касније, између партизана и четника.

У дукљанско-зеленашкој литератури ова побуна доживљава огромне размере и врви од фалсификата. Великосрпску агресију илуструју невероватним цифрама о броју страдалих - да је побијено 9.000, ухапшено и стрпано у затворе 4.000, емигрирало у иностранство 5.000 људи и запаљено 6.000 кућа.

Говор историјских чињеница казује да је у побуни погинуло 257 особа, а да је запаљено 120 кућа. Није емигрирало из земље 6.000 зеланаша већ 1.600, од којих се велика већина вратила у земљу после амнестије 1922. године. И на крају, није стрпано у затворе 4.000 већ је било 200 до 300 осуђеника. Уз ове податке иде и чињеница да су током ових сукоба били кључни обрачуни зеленаша и бјелаша, у којима није учествовала југословенска војска. Они су, једни над другима чинили злочине, каткад бруталне. У тим разрачунавањима било је доста личних размирица и освета.

Елем, вратимо се успостављеним контактима за формирање какве-такве државне заједнице. Председник црногорске владе генерал Митар Мартиновић, уз сагласност црногорског престолонаследника Данила, започео је разговоре о стварању "реалне уније". Новица Ракочевић у студији "Црна Гора и уједињење" подсећа да су владајући кругови на Цетињу, суочени са многим слабостима црногорске државе, увидели да даљи развој Црне Горе није могућ без ослонца на Србију, па су се обратили влади Србије да предложи основ за реалну унију. Али, на томе је и остало, иако је Србија позитивно одговорила, обавезујући се да ће, ако се прогласи уједињење, члановима црногорске династије обезбедити `вечиту ренту'.
ПРЕД избијање Великог рата, 15. марта 1914. године, краљ Никола самоиницијативно покреће питање што ближег и конструктивнијег повезивања Црне Горе и Србије. Писмом се обраћа краљу Петру, и предложе "да се на бази равноправности двеју држава и њихових династија прецизно тачно утврде обавезе у војним, дипломатским и финансијским стварима".

Краљ Петар је прихватио предлог краља Николе, и врло убрзо је упућен одговор двору на Цетиње. Писмо, у коме се потврђује прихватање идеје челника династије Петровић, написао је Никола Пашић, а "чича Пера" је само ставио свој потпис. И ту је преписка престала... Одговор са Цетиња није никад стигао у Београд.

Понашање црногорског суверена није промакло ни руском посланику на Цетињу, генералу Николају Потапову, који у свом извештају Петербургу, скреће пажњу: "Сви Црногорци, као један човек, сматрају споразум са Србијом као једини излаз из тешке ситуације у коју су упали после балканских ратова, али то се не може рећи за краља Николу, који се све више удаљава од Србије."

СРПСКА НАРОДНА СКУПШТИНА КЊАЖЕВИНЕ

ЗА РАЗЛИКУ од младоцрногорских ревизиониста историје, њихови преци нису имали недоумица о томе ко су и шта су, па је тако 10. децембра 1906. у Владином дому на Цетињу, Народна скупштина Црне Горе већином гласова одлучила да њен званичан назив буде "Српска народна скупштина Књажевине Црне Горе".

Два дана касније књаз Никола упутио је писмо председнику Скупштине Шаку Петровићу Његошу: "Разумио сам да је наша Скупштина ријешила назвати се Српско-црногорска народна скупштина. Ја противу тога немам ништа... Већ када је скупштина себи дала ову титулу, што иста заборави мене с предлогом на владу да се и ја прозовем `Ми по милости божјој књаз и господар српско-црногорски`, јер иначе, остајући на само `црногорски`, излази некако да смо у несугласици Скупштина и ја, што у ствари, Богу хвала, нијесмо."

Краљ Петар I Карађорђевић, Фото архива

У МАЈУ 1915. године, Црна Гора је по трећи пут покренула питање уније са Србијом. Престолонаследник Данило је, средином тог месеца, пуковнику Петру Пешићу, шефу српске војне мисије на Цетињу, изнео идеју о састанку са престолонаследником Александром у Србији, и понудио договор да њих двојица реше српско питање тако што би Црна Гора и Србија "биле једна држава по систему Немачке". Али, и овог пута се поновила већ виђена прича. Иако је из Србије стигао брз одговор да се предлог прихвата, "неко" се на Цетињу у последњем тренутку предомислио...

Неколико месеци пре него што је црногорска војска била доведена у ситуацију да положи оружје непријатељу, у лето 1916. године, по четврти пут је покренуто питање две братске земље. Иницијатор је био нови председник црногорске владе Андрија Радовић. Његов предлог је био необичан и врло оригиналан. Очито добро познавајући династичке суревњивости, он је у августу 1916, поднео краљу Николи меморандум у коме се предвиђало да се деда одрекне престола у корист унука регента Александра, али да се потом мушки потомци, и једне и друге династије наизменично смењују на престолу српско-црногорске државе.

Краљ Никола са супругом у емиграцији, Фото архива

Радовићев меморандум краљ Никола није прихватио. Изговорио је само једну реченицу: "Уједињења не може бити до истребљења једне куће" .

Прилико повлачења српске војске ка Јадранском мору, 10. децембра 1916. године, дошло је до сусрета Николе Пашића и краља Николе. Председник српске владе тражио је да Црна Гора "учини оно исто што и Србија, да одступи и своју судбину до краја повеже са судбином савезника..."

Времешни црногорски владар одбио је и овај захтев. "Тек кад се он лично нашао у потпуној сигурности - у Бриндизију у Италији - издао је наређење за повлачење црногорске војске у Албанију, у Скадар. Али тада црногорска војска већ више није постојала..." - пише Васа Казимировић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

ПОКАЗАО ЈЕ НЕПОШТОВАЊЕ: Легенда Јувентуса критиковала Влаховића (ВИДЕО)