ВОЈВОДИНИ ФАЛИ 170.000 ХЕКТАРА ШУМА! Пошумљеност испод границе од 14 одсто, негде мања од промила, масовна недозвољена сеча стабала
ВОЈВОДИНИ у овом тренутку недостаје 170.000 хектара шума, па је због због тога најмање пошумљени регион у Европи!
Разлог је недовољно издвајање новца за те намене и невољност да се пољопривредно земљиште у државној својини определи за пошумљавање. Присутна је и кривосеча, због чега многа удружења одустају од садње шума.
Ово упозорење је недавно изнето на састанку мреже невладиних организација "Пошумимо Војводину", којем су у Врбасу присуствовали представници 15 од 24 чланице ове асоцијације.
- Према европским стандардима, у Војводини би под шумама требало да буде 310.000, а покривено је свега 140.000 хектара. Минимум пошумљености је 14 одсто, а у општинама Србобран и Темерин је испод једног промила - упозорава Дејан Максимовић, председник Еколошког центра "Станиште" из Вршца.
Као један од највећих проблема, он је означио недовољно улагање из Фонда за шуме АПВ.
- Приходи покрајинског буџета од накнада за коришћење шума и за промену намена шума износили су од 2014. до 2018. године, заједно с пренетим средствима из ранијег периода, 561,5 милиона динара, што је недовољно за потребе пошумљавања. Ни све то није искоришћено, него 467,5 милиона, од чега је 70 одсто утрошено за изградњу шумских путева, а са остатком је могло да се пошуми свега неколико десетина хектара - навео је Максимовић.
Председник Еколошког покрета Врбаса (ЕПВ) Ратко Ђурђевац предочио је да извештаји са терена указују на масовну недозвољену сечу дрвећа, посебно на Фрушкој Гори и Вршачким планинама, у Делиблатској пешчари, на реци Нери код Беле Цркве, у Србобрану...
- Често се на терену доносе компромисне одлуке, у којима дрвеће страда у корист нечијег нерада и лежерности. Очит је пример сеча ветрозаштитних појасева ради повећања безбедности у саобраћају. Тако је готово легализована неприлагођена вожња - рекао је Ђурђевац.
Он је казао да је недопустиво да у Војводини постоји само шест шумарско-ловних инспектора.
НЕУКЊИЖЕНО, АЛИ КАЖЊИВО
МНОГА шумска подручја или површине у Војводини нису уведени у катастар, а као фрапантан је наведен податак да скоро цео хидросистем ДТД није укњижен. Међутим, инспектори из Покрајинског секретаријата за пољопривреду, шумарство и водопривреду Милена Граховац и Марко Ђурковић напоменули су да то не треба да одврати екологе од подношења пријава, јер "ако је посечено оно што није укњижено - ипак је кажњиво".
Препоручујемо
ЗАКОНСКА ОДБРАНА КОШУТЊАКА: Поднели захтев председнику Вучићу да заштити градску шуму
23. 09. 2020. у 08:23
САДЊОМ И ОБНОВОМ ДРВЕЋА ПРАВЕ ПОЈАСЕВЕ У СОМБОРУ: Тополе град чувају од ветра
09. 09. 2020. у 09:36
КАНДИДАТ ЗА РУМУНСКОГ ПРЕДСЕДНИКА ЂОРЂЕСКУ: Украјина је измишљена држава, биће подељена сто посто
КАНДИДАТ за председника Румуније Калин Ђорђеску изјавио је да је Украјина „измишљена држава“ коју ће поделити суседи.
30. 01. 2025. у 13:44
БРИТАНСКИ ЕКСПЕРТ: Имамо посла са дилетантом – Зеленски не може да поднесе да је крај
ШЕФ украјинског режима Владимир Зеленски подсвесно не може да прихвати тему повлачења украјинских снага у зони борбених дејстава, изјавио је британски војни аналитичар Александар Меркурис
30. 01. 2025. у 07:58
ГЛУМИЦА ИЗ "СЕЛО ГОРИ" УМРЛА ОД ДРОГЕ: Брат јој се убрзо удавио у Дунаву
"СТРАШНО ми је тешко, моја бол је огромна и нико је неће излечити док сам жива. Мени је и син Јован одмах за Иваном отишао. Удавио се у Дунаву, био је много везан за сестру и није могао никако да је преболи."
31. 01. 2025. у 17:17
Коментари (0)