СРЦЕ МОЖЕ ДА СЕ РЕГЕНЕРИШЕ ПОСЛЕ ИНФАРКТА: Милана Тасић (24) из Врања магистрирала регенеративну медицину у Монпељеу

Јелена Стојковић

18. 10. 2020. у 20:00

МЛАДА научница Милана Тасић (24), после завршене гимназије у Врању уписала је основне студије у Стразбуру и магистрирала на регенеративној медицини у Монпељеу, који важи за медицински центар Француске.

СРЦЕ МОЖЕ ДА СЕ РЕГЕНЕРИШЕ ПОСЛЕ ИНФАРКТА: Милана Тасић (24) из Врања магистрирала регенеративну медицину у Монпељеу

Фото приватна архива

Амбициозна и жељна знања, посвећена је промоцији ове области, па је током студирања објављивала стручне чланке у Србији како би што више упознала јавност са овом области и указала на њен значај. Тренутно је на Сорбони део тима проф. др. Филипа Менашеа, пионира у коришћењу ембрионалних матичних ћелија за лечење оштећења срчаног мишића, а за којег постоје информације да је и у тиму лекара који прате здравствено стање Михаела Шумахера.

- Познато је да медицина још увек није на свом врхунцу. Да је и даље реч о тактилној науци, и да процеси хируршких операција и самог лечења дуго трају, као и да су неизвесни. Област која представља будућност, а која се развија тек двадесетак година је и регенеративна медицина за коју већина људи у нашој земљи није чула. Реч је о биомедицини и инжењерству који се и даље не изучавају код нас као у иностранству, на пример у Француској - започиње разговор млада научница.

Фото Depositphotos

Регенерација органа, односно лечење матичним ћелијама и персонализована медицина представљају методу обнављања оштећеног дела ткива. Како објашњава Милана, идеја да се лек за можда све врсте болести налази у нама самима, јесте фасцинантна.

- Значај изучавања матичних ћелија лежи у њиховом унутрашњем потенцијалу за лечење појединих болести, попут дијабетеса, као и разних обољења срца. Научницима би то такође допринело при изградњи метода њиховог преображаја у тип ћелија који је неопходан за обнављање дела органа захваћеног болешћу. Даље би то допринело и откривању новог начина лечења урођених болести, али и праћења развоја човека почев од зачећа, а што покреће пре свега разна етичка питања - каже нам ова млада девојка.

ИНТЕРВЈУ СА НОБЕЛОВЦЕМ

Милана Тасић каже да јој је студирање у иностранству омогућило и да сарађује са пионирима у области регенеративне медицине. Пружила јој се прилика да уради интервју са добитником Нобелове награде из области медицине, односно физиологије за 2011. годину Жилом Офманом, који је објављен у Србији.

Како Милана објашњава, уколико неко има оштећени део срчаног мишића услед, на пример, инфаркта, могуће је изазвати обнављање оштећеног ткива трансплантацијом лабораторијски узгајаних матичних ћелија у пацијентово ткиво.

- Човеково срце је дуго сматрано органом који се у потпуности формира у последњим фазама развоја и које је немогуће обновити. Кад се једном оштети, доприноси постепеном, али сигурном губитку своје функције. Откриће постојања деобе срчаних ћелија, у делу срца оштећеног услед инфаркта, доводи до сазнања да је ово ипак орган који може да се регенерише - појашњава Милана.

Фото приватна архива

Она додаје да је један од проблема у вези са срчаним ударом, поред преживљавања пацијента, свакако и ожиљак који се том приликом ствара. Лечење бета-блокаторима данас може само да заштити срце од поновљеног инфаркта.

- Матичне ћелије имају способност обнављања тог дела срца који бива замењен новим ткивом. Оне се узимају из коштане сржи самих пацијената и усмеравају се да постану ново срчано ткиво. Тако диференциране убризгавају се у само срце пацијента. То, даље, спречава да срце брзо слаби и доприноси јачању тог органа након болести - каже Милана.

Србија небрушени дијамант

Милана у родно Врање, где јој живе родитељи, долази два пута годишње. Тада се више дружи и са пријатељима из средње школе.

- Србија је прелепа, пребогата земља, али са неискоришћеним потенцијалом. Наша земља је небрушени дијамант, који само заједно можемо да обликујемо. Свако у својој области и да нико никоме не буде "претња" - сматра Милана.

Она је става да се у иностранство иде да се прикупи знање и информације, како би се све донело у сопствену земљу и применило у њеном напредовању.

Да је ова метода ефикасна говори и чињеница да се користи и у лечењу  болести узроковане ковидом 19. Према њеним речима, испитивања су довела до закључка да је "интравенска трансплантација матичних ћелија била сигурна и ефикасна метода за лечење пацијената с пнеумонијом ковид 19, а посебно оних који су били у тешком и критичном стању.
Милана је већ током основних студија учествовала на светским конгресима у Кини, Грчкој, Пољској, итд. и била је једини представник свог факултета.

Част Милана са Жилом Офманом, Фото приватна архива

Иако је послом везана за Француску, воли земљу у којој је рођена и наглашава да је важно што пре направити и учврстити темељ ове области у Србији, где постоји потенцијал. Али и законски омогућити примену ове методе у складу са већ постојећим протоколима. Ова метода, према њеним речима, увелико се користи у области вештачке оплодње и подмлађивања јајних ћелија, али како наглашава јако је важно да то пацијенти раде код проверених и сигурних лекара.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

МИЛИЦА О ВЕЗИ СА СТРУГАРОМ: Водили смо љубав пет-шест пута за 24 сата

МИЛИЦА О ВЕЗИ СА СТРУГАРОМ: "Водили смо љубав пет-шест пута за 24 сата"

ПЕВАЧИЦА Милица Тодоровић ужива у новој љубави. Како преносе домаћи медији, већ неколико месеци је у вези с бизнисменом Мариом, познатим у градским круговима, који избегава јавно експонирање.

11. 01. 2025. у 15:28

Коментари (0)

АЗОВ НА КОЛЕНИМА ТРАЖИ ПОМОЋ СТРАНАЦА: Украјински нацистички батаљон пуца по шавовима