МАЈСТОРИ ЗА ПЛАМЕН КОЈИ ТОПИ КАМЕН: Занат печења креча горштаци из села Мали Крчимир и Семче подно Суве планине још преносе на потомке
КРЕЧ који се добија од камена са Суве планине један је од најцењенијих у грађевинарству, а пут којим се он добија мукотрпан је и тежак. Комади кречњачког камена ручно се ваде на 1.400 метара надморске висине, спуштају до села и даноноћно пеку да би се добио "живи", негашени креч.
Он је отхранио генерације подно Суве планине, а данас се овај занат задржао само још у селима Мали Крчимир и Семче. Власници грађевинских стоваришта са југа и из целе Србије, знају да се пут до ових села исплати јер ће добити квалитетну сировину, и то по цени од 15 динара за килограм негашеног креча.
- Кило нашег креча кошта колико и једно јаје, а много је велика мука доћи до њега. Нама је то сада традиција јер од овог посла не може да се живи. У грађевинарству сада има "модерних" материјала и само упућени знају колико је креч за зидање и малтерисање здрав - причају нам, готово углас, Дарко Петковић и Стефан Манојловић из Малог Крчимира, вољни да нам открију "тајну" печења креча.
Наизглед једноставне кућице од прућа које подсећају на иглое заправо су кречане које су изнутра обложене циглом, а при врху су отворене.
- Мајсторство је слагати камен и по правилу се почиње са великим комадима, па слажемо све мање, а при врху најмање. Ово камење на дну држи целу гомилу испод које ложимо ватру три дана и три ноћи, непрекидно. Нема спавања јер увек неко мора да дежура поред кречане - причају нам Дарко и Стефан.
Објашњавају и да се за печење 10 тона креча потроши 30 кубика дрва.
- Одрасли смо поред кречана и то нам је у крви. Тешко је да би неко могао да нам "украде" занат јер не само да није исплатив него је и напоран. Најлакши део овог посла је пећи креч - уверавају нас саговорници.
- Само делује опасно за оне који не познају пут. Ми смо навикли да спуштамо овако камен, то је наш живот - вели Драган.
А камен се вади ручно, исто као и пре 100 година.
- Нема рачунице када се има у виду колико је то труда и зато, полако, овај занат одумире. У Великом Крчимиру, на пример, више нико не пече креч, а тамо су некада били најпознатији мајстори - каже Стефан.
ТАЈНЕ ДОБРОГ СЛАТКОГ
ЗАНИМЉИВО је да се у овим крајевима гашени креч употребљава за припрему зимнице. Искусне домаћице знају да паприку коју стављају у туршију потопе неколико минута у кречу јер на тај начин убијају све бактерије или трагове пестицида. Исто раде и са шљивама за слатко јер остану чврсте после кувања и задрже лепу златну боју. У оба случаја треба их добро испрати након "купања" у кречу.
Препоручујемо
НЕМА КУПАЦА ЗА ЗДРАВО ВОЋЕ: Аронију са обронака Суве планине неће ни за 100 динара
18. 08. 2020. у 13:08
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)