ТРУБА ОПЕТ ГРМЕЛА У ГУЧИ: У центру драгачевске престонице обележено 60 година од оснивања највеће трубачке феште на свету

В. ИЛИЋ

14. 10. 2020. у 22:37

ТАЧНО пре 60 година родило се чудо под Јелицом. Родио се Сабор, непоновљив, једини, највећи и трубачки! Баш на Покров Пресвете Богородице, скромно, у порти гучке цркве тада су засвирала свега четири једва скрпљена оркестра, и нико у оно време није слутио да ће тај мали сабор прерасти у највећу трубачку фешту на свету, који ће походити стотине хиљада људи из свих крајева планете.

ТРУБА ОПЕТ ГРМЕЛА У ГУЧИ: У центру драгачевске престонице обележено 60 година од оснивања највеће трубачке феште на свету

Фото В. Илић

У среду, на дан када се родио, у драгачевској престоници обележен је велики јубилеј. Уз подизање саборске заставе уз химну Сабора - "Са Овчара и Каблара", три трубачка оркестра - Синише Станковића из Загужања, Предрага Ђорђевића из Књажевца и Елвиса Бајрамовића из Бојника запарала су гучку тишину, подигла се магла која беше пала по котлинама Јелице, и све је личило на саборске дане, којих ове године, нажалост, због епидемије вируса корона, није било...

Сјатио се у среду народ код Споменика трубачу, загрмеле су трубе, повело се саборско коло. Потом су се оркестри прошетали улицама мале вароши, само да подсете на почетке и историју великог саборовања. О почецима Сабора нам је најбоље испричала Станојка Цака Јовановић, једна од оснивача и организатора првог Сабора трубача.

- Никада нећу заборавити први Сабор трубача. Тада је био проблем наћи трубачке оркестре. Била су позната тек два, из Ртију и Горачића, али нам је требало више њих да бисмо имали такмичење. Била сам задужена да окупим више њих. Чула сам да постоје и оркестри у Дљину и Грабу, да тамо постоје инструменти који су по таваницама, леже под прашином. Окупила сам их четири, вежбала са њима саборску химну и давала сугестије за остале нумере - казала нам је Станојка. - Није тада нико знао у шта ће прерасти тај сабор. Разлог што је толико дуго опстао је што има добре темеље и што је замишљен тако да традиција буде примарна, јер то су наши извори на којима се све дало надоградити.

И чувени трубач Драган Јовановић Лаф из Дљина (84), који је био капелник оркестра на првом Сабору у Гучи, одлично се сећа почетака.

ПОВЕЉЕ

Додељене су повеље Културно-просветне заједнице Србије онима који су најзаслужнији за то што је данас Сабор у Гучи оно што јесте. Повеље су добили Никола Стојић и Станојка Јовановић, оснивачи Сабора, Драган Јовановић Лаф, Предраг Броћић Дач, најчувенији крчмар овог краја, и Црква Светог архангела Гаврила.

- Неки су крпили трубе тестом од пројиног брашна само да би се појавили на Сабору. Вежбали смо данима, и све је тада у црквеној порти почело. Да није Сабора, сваки трубач би данас свирао у свом селу и околини, а не по белом свету. Не знам где се све наша труба није чула. Знате ли колико људи, колико оркестара има у Србији, колико породица живи од трубе..., и то поједини на високој нози. Све захваљујући Сабору у Гучи - рекао нам је Драган.

Милован Бабић, мајстор трубе, један од оних који су обележили Сабор у Гучи, присећао се у среду у Гучи лепших, бољих дана, па и његовог путешествија са председником Титом на Кубу.

- Свирао сам Титу и Кастру. Како су то лепа времена била... Замислите мене са трубом чврсто стегнуту у рукама, из села Крваваца, поред двојице тада најпопуларнијих председника света - поручио је Бабић.

И све је у среду подсећало на најлепше дане чувеног Сабора. За тренутак су се заборавиле муке и туге, бриге и маске.

- Тренутак када засвирамо у Гучи не може да се пореди ни са чим. Овде труба другачије и најлепше звучи. Свуда прођемо током године, ове, нажалост, не, али увек се вратимо Гучи, јер овде је најбоље, ту је труба на своме. И ми смо на своме. Знамо када, коме и како засвирати. Иако душу испустимо кроз трубе, ипак, овде је трубачки рај. Једва чекамо следећи Сабор - испричао нам је Синиша Станковић, трубач коме се лане посрећило да освоји "Златну трубу", дар "Вечерњих новости", које од трећег Сабора додељују награду најбољем трубачу по оцени жирија публике, а која је постала омиљена међу трубачима.

ДОГОДИНЕ ЧЕТИРИ ДАНА САБОРОВАЊА

 

НА заседању Саборског одбора одлучено је да јубиларна, 60. приредба траје четири дана, од 12. до 15. августа 2021. године.

- Циљ нам је да предстојећи Сабор буде манифестација од културног значаја за нашу државу и имамо наговештај да ће нас у томе подржати људи који одлучују - закључио је Миливоје Доловић, председник Општине Лучани и челник Одбора, поручивши оно што се сваког Сабора чује одавде, из колевке трубе: "Свирај трубо, свирала задуго, за весеље и ни за шта друго."

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

ВАНРЕДНЕ МЕРЕ У МАНЧЕСТЕР СИТИЈУ: Гвардиола увео карантин због лоших резултата и на Божић