ОД РАКЕТА И РОБОТА ДО БИТКЕ ПРОТИВ КАНЦЕРА: "Новости" са истраживачима у новом студентском центру изврсности на машинском факултету
КАТАМАРАН за скупљање отпада по рекама, ракета на водени погон, робот који склања чаше са стола, два тркачка возила, откривање меланома помоћу светлости, пројекти су на којима тренутно раде студенти Машинског факултета у Београду.
Захваљујући ангажовању факултета, будући инжењери су, коначно, добили свој простор за рад - Студентски центар изврсности. Екипа "Новости" је прва, пре званичног отварања, посетила овај центар знања.
Млади научници нису крили задовољство што коначно имају нормалне услове за рад. Иако су са својим пројектима, иза себе оставили колеге са престижних и богатих светских универзитета, они су остали скромни. Како кажу, срећни су што сада сваки тим има канцеларију, а роботичари што су добили сто на коме се робот спрема за такмичење. До сада су га "учили" на поду!
У договору са Научнотехнолошким парком, СЦИ је смештен на петом спрату Завода за физику.
- Машински факулет је од оснивања познат по врхунском теоријском знању које даје студентима. То је и данас императив, јер без јаке теорије, нема добре праксе - каже проф. др Радивоје Митровић, декан Машинског факултета. - Отварањем овог центра, хоћемо да још за време студија студенти стекну компетенције. Јер, нико неће некога да обучава годину дана, после дипломирања, да би почео да ради. Кроз новоосновани центар, наши студенти ће моћи да стекну и та практична знања.
Тим "Беоавиа" увелико се спрема за такмичење New Flying Competition 2020 у Хамбургу, крајем октобра. Иако је корона спустила рампу за држављане Србије, нико их још није обавестио да је такмичење отказано. У јакој конкуренцији, више од 60 тимова, наши машинци успели су да се пласирају међу шест најбољих.
- Летелица "оса", на којој радимо ће имати могућност вертикалног слетања и полетања - каже Давид Цветковић, један од чланова тима. - На такмичењу треба да понесе одређени терет, полети вертикално до висине од 10 метара, а затим да настави хоризонталан лет као авион класичне конфигурације. Током лета авион мора да уради и лупинг при којем трпи велика оптерећења. Други пројекат, подржан од "Ербаса", ракета на водени погон, која треба да носи терет у течности који бућка. У првој пројектној фази смо освојили прво место, за најбоље пројектована ракету.
"Сава еко" је пројекат студената Катедре за бродоградњу Машинског факултета у Београду, окупљених у тиму Confluence Belgradе. Реч је о катамарану на соларни погон, чија је намена прикупљање смећа и другог отпада на воденим површинама и приобаљу. Основа је такмичарски брод "Сава" који је већ на такмичењу у Сен Тропеу, од 32 тима, заузео четврто место у лакој категорији и шесто у издржљивости.
- Пошто смо утврдили да је добар, одлучили смо да он буде основа, а одговара нам и због просторности, јер између два брода треба да буде корпа која ће скупљати отпад са река и других водених површина - објашњава Петар Караџић, члан тима.
- Знамо у каквом су стању наше реке, па смо решили да понудимо решење. Протип катамарана биће готов на пролеће. Брод има електромотор и даљински се управља. Камере су на крми, а преко видео-линка пратимо шта се дешава. Електромотор ће се напајати из соларне енергије, користећи соларне панеле.
ДЕСЕТ ГОДИНА "ДРУМСКЕ СТРЕЛЕ"
ВЕЋ добро позната "друмска стрела", болид студената Универзитета у Београду, ове године слави 10. рођендан.
- Први пут у историји почињемо сезону са израдом два возила, на СУС и електро-погон, а рок за завршетак је крај фебруара или почетак марта - открива Богдан Чарапић, вођа тима "Друмска стрела".
- После тога, следи фаза детаљних тестирања на стази, како бисмо се што боље припремили за изазове који нас очекују у такмичарском делу сезоне наредног лета. Потписан је и уговор о спонзорству са немачком компанијом ZF Friedrichshafen AG, која се бави е-мобилношћу и аутомобилима на електрични погон.
Екипу "Роботоид" смо затекли док се спремају за квалификације за европско првенство. Највећа конкуренција су им, кажу, колеге са Новосадског универзитета.
- Треба да испрограмирамо робота да покупи чашу са једне позиције и пренесе на другу, а да притом буду распоређене по бојама - показује нам Петар Благојевић. - То мора да уради за 100 секунди. На столу, који представља полигон ће бити по два робота, из наше и супарничке екипе, који не смеју да се сударе. Први пут ове године вежбамо на столу.
Тим BMI/ZeptoHyperTech бави се развојем иновативних производа у области биомедицинског инжењерства, намењених унапређењу здравља и квалитета живота. Тренутно раде на раном откривању канцера и меланома помоћу светлости, терапијским ефектима светлости, утицају негативног УВ и плавог зрачења, унапређењу постојећих пречистача ваздуха и воде, побољшању процеса спремања.
Препоручујемо
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (1)