ИСТРАЖИВАЊЕ ИНСТИТУТА ДРУШТВЕНИХ НАУКА: Трећина Срба и даље не прихвата брак са Албанцима

Ј. Ж. С.

30. 09. 2020. у 18:04

СВЕГА трећина Срба прихватило би данас брак са Албанцем или Албанком, док су супротно ставови још ригиднији и само 26,4 процената припадника албанске националне мањине би склопило брак са припадницима српске националности.

ИСТРАЖИВАЊЕ ИНСТИТУТА ДРУШТВЕНИХ НАУКА: Трећина Срба и даље не прихвата брак са Албанцима

Фото Depositphoto

Ово су резултати истраживања Института друштвених наука и Центра за проучавање етницитета„Социјални односи између етничких група у Србији“, које је показало да је етничка дистанца када је реч о браку највећа између припадника српске и албанске националности, док се она смањује када је реч о суживоту Срба и Албанаца.

Горан Башић,директор Института рекао је да би на суживот са Албанцима пристало скоро две трећине испитаника српске националности, док са друге стране Албанци нису одушевљени суживотом: са Бошњацима би према критеријуму претпостављених ставова сународника у истој земљи живело њих 60 одсто, са Србима, Хрватима, Румунима, Словацима и Мађарима око 40 процената, а са Ромима само трећина испитаника.

- Истраживање је показало и да би свега 24 одсто Срба пристало да Албанац буде председник Србије, док би већа подршка за ту идеју стигла од Мађара, Румуна, Рома, Хрвата - навео је Башић.

Када је о дискриминаицји реч српско друштво је њом оптерећено и са тим проблемом се суочавају сви –припадници и српског народа и националних мањина. Најчешћа је у неформалним контактима, у школи или на послу, док се ти проблеми ређе јављају у органима јавне власти где грађани остварују права.

Више од половине испитаних Албанаца (59,6 одсто) и Бошњака (56,4 процената) више од десет пута суочило се са дискриминацијом на националној основи у неформалним контактима. Занимљиво је и да је трећина испитаника српске националности такође доживела дискриминацију на националној основи у свакодневним контактима са суграђанима.

Истраживање је показало да националне мањине, изузев Мађара, нису задовољне остваривањем признатих права и радом националних савета.

То потврђује податак да је већина припадника националних мањина двојезична и да су они, осим Албанаца, јаче везани за Србију него за земље порекла.

Уколико би се на пример играла утакмица која сучељава интересе Србије и матичне државе емотивни ставови испитаника указују на то да би испитаници у свим случајевима подршку дали тиму који је бољи, али и то да би одређени део испитаника словачке и румунске националне мањине предност дао србијанском тиму, а сви остали тиму из земље порекла.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)

ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)

МИНИСТАР одбране Турске, Јашар Гулер, изјавио је да Израел може да нападне Турску, чиме је подржао раније изјаве председника Ердогана, који је Израел описао као директну претњу за земљу.

14. 11. 2024. у 17:17

Коментари (1)

ДАЧО, ЈОШ ЈЕДАН ДАЧА ЈЕ НА ПУТУ! Зашто је Окановић сину дао име по Данилу Лазовићу? Заједно смо се молили Богу