СВЕ "БОСНЕ" СУ ОТИШЛЕ НА ДНО! Брод нама занимљивог имена прва званична жртва Другог светског рата

Б. СУБАШИЋ

26. 08. 2020. у 15:00

ПРВА жртва Другог светског рата на мору био је брод "Босна", британски теретњак, нама занимљивог имена, на путу за Јужну Америку! Торпедовала ју је немачка подморница У-47 у Атлантику. Било је то прво потапање по правилима поморског "фер-плеја", односно међународног ратног права на мору, од момента када је Енглеска објавила рат Немачкој, 3. септембра 1939.

СВЕ БОСНЕ СУ ОТИШЛЕ НА ДНО! Брод нама занимљивог имена прва званична жртва Другог светског рата

Фото Поморски форум

Била је то, иначе, друга "Босна" која је завршила на дну мора. Први брод овог имена потопила је 1915. такође немачка подморница. Чак пет великих бродова под именом "Босна" поринуто је од 1878. до 1928. и сви су имали трагичну судбину да страдају у ратним сукобима и поморским несрећама!

Први је био теретни брод који је у августу 1878. године поринуо Абендрот из Роштока, из тадашње Конфедерације Северне Немачке. Брод је 1889. продат Аргентини а 1907. је доживео бродолом код Чилеа.

Другу "Босну" је 1898. као путничко-теретни брод у саобраћај пустила италијанска компаније "Ансалдо". Потопила ју је 1915. немачка подморница у водама крај Либије.

Трећа "Босна" био је путничко-теретни брод направљен у Британији за компанију "Хамбург-Америка лајн". Страдао је у пожару 1924. године.

Четврту путничко-теретну "Босну" је 1899. поринуо аустријски "Лојд" из Трста, тада у Аустроугарској. Брод је 1922. припао Југославији, Италијани су га заробили 1941. а 1944. је потопљен током бомбардовања Задра.

Капетан Пријен / Фото Поморски форум

 

Последњу "Босну" је поринуо 6. фебруара 1928. Томпсон, у Норт Сенду у Енглеској, а 5. септембра 1939. потопила ју је немачка подморница У-47.

Историјски најпознатија "Босна" торпедована је 5. септембра 1939, четири дана од напада на Пољску, односно два дана од званичне објаве рата Енглеске Немачкој. Трећи рајх тада је прогласио тотални рат на морима, што је значило да се сваки савезнички брод сматра легитимним циљем, без обзира на то да ли је реч о цивилном или војном пловилу.

Ударна песница немачке Кригсмарине (ратне морнарице) биле су подморнице које су крстариле у формацијама званим "вучји чопори" ловећи жртве. Прва међу трговачким жртвама био је британски карго брод "Босна", компаније "Канард", носивости 2.409 тона.

- За то време био је то веома велики брод који је имао и кабину за путнике, емигранте из Босне и Херцеговине, одакле и потиче његово име - каже Милан Стевановић, експерт из бродске агенције "Прво паробродско друштво". - Једна од бродарских традиција је да линијска пловила, без обзира на земљу порекла, често добијају имена по крају из кога најчешће превозе робу или путнике. Старији бродови са именом "Босна" пореклом из Немачке и Аустроугарске, указују на другу традицију, да давањем имена брода по некој области обзнањујете своје право на њу и на копну.

"Босна" је пловила ка Јужној Америци када ју је уочила подморница, али је није одмах потопила. Тада су још на снази била и поштовала се правила витешког ратовања. У-47 је изашла на површину, испалила хитац упозорења и позвала посаду да напусти брод. Када су са "Босне" очајно јавили да имају проблема са спуштањем чамаца за спасавање, немачки капетан Гинтер Пријен је примио несрећне морнаре на палубу подморнице док чамци нису коначно спуштени.

Чим су се одмакли У-47 је торпедима потопила грдосију и радио-везом позвала помоћ за њену посаду. Покупио их је један норвешки теретњак. Капетан Пријен је поступио исто и следећег дана, када је потопио британски брод "Рио Карло". Трећег дана је потопио "Гартавон", чија је посада покушала да се бори пуцајући из јединог палубног топа и маневрисала да удари бродом у подморницу. Пријен није хтео да им се свети. Потопио је брод тек када су морнари најзад сишли у чамце.

Разарач Вулверин ("Вукодлак") којем је дошао главе У-47 / Фото Поморски форум

До фебруара 1941. подморница У-47 је на морско дно послала 30 савезничких бродова укупне носивости 162.769 тона, а оштетио је бродове носивости 62.751 тона. Само један од њих припадао је британској ратној морнарици, сви остали су били "мобилисани" теретњаци. Врло брзо ратно право је заборављено, посаде више нису имале шансу да се спасу.

Савезници су за годину дана од почетка рата научили да се боре против немачких подморница и "вучји чопори" су почели да трпе губитке. Последњу поруку капетан Пријен послао је уочи напада на британски разарач "Вулверин" ("Вукодлак"), после чега му се губи сваки траг. Војни историчари се до данас споре да ли је подморница са 45 чланова посаде погођена британским дубинским минама или је страдала од сопственог крстарећег торпеда.

НАЦИСТИЧКИ ИЗГОВОР

БРИТАНСКА "Атенија", путнички брод на линији Глазгов - Монтреал, ког је подморница У-30 потопила у Атлантику 3.септембра 1939. био је жртва пре објаве рата Лондона Берлину. Од 1.418 путника и чланова посаде, погинуло је њих 117. Немци су тврдили да је "Атенија" налетела на британску мину, чак и да су Енглези намерно потопили брод како би Американце натерали да брже уђу у рат. Тек на суђењу у Нирнбергу потврђено је да су нацисти торпедовали "Атенију", правдајући се да због цикцак пловидбе нису могли да разазнају да ли је у питању ратни или цивилни брод.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve
НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: Две на страни Путина, две жестоко против Руса

НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: "Две на страни Путина, две жестоко против Руса"

СУМЊЕ у подршку САД Украјини у случају победе Доналда Трампа на председничким изборима мучиле су све оне којима је циљ да се Кијев обрани од руске агресије. Трамп је победио и тек треба видети у ком ће смеру кренути његова политика, али сва та дешавања засенила су други важан однос у том, ионако компликованом, односу.

22. 11. 2024. у 09:14

ПОТПРЕДСЕДНИК САД УМРО ТОКОМ ОДНОСА: Био са 50 година млађом љубавницом, Бела кућа није знала како да саопшти вест о смрти

ПОТПРЕДСЕДНИК САД УМРО ТОКОМ ОДНОСА: Био са 50 година млађом љубавницом, Бела кућа није знала како да саопшти вест о смрти

БИО ЈЕ то 27. јануар 1979. године. У 1 ујутро, портпарол породице Нелсона Рокфелера објавио је званичну изјаву за штампу. Бивши потпредседник преминуо је У 71 години живота раније те вечери.

22. 11. 2024. у 18:36

Коментари (0)

ЂОКОВИЋ ПОДЕЛИО ТАЈНУ УСПЕХА: Ево како се Новак изолује када је публика против њега