КЛИМАТОЛОГ ДУЦИЋ ОТКРИВА: Ово је права позадина катастрофичних прогноза
ЗЕМЉА се загрева све више, а последња деценија је била најтоплија откада се мере температуре.
Од почетка индустријске револуције до данас темпертура планете се увећала за цео степен. Топе се глечери на планинама и пуцају ледене плоче Северног пола. Од 1980. године до данас свака деценија је све топлија.
Ове тврдње су британски медији издвојили из извештаја о глобалном загревању који је, како наводе, сачинило 520 научника из 60 земаља.
- Смак света због глобалног отопљавања није научна, већ политичка прича. Доказано је да наша планета циклично пролази кроз топлије и хладније периоде. Врућине налик данашњим забележене су четрдесетих и педесетих година прошлог века, па човечанство није изумрло. Климатолог Мајкл Ман, који сада шаље паничне поруке, својевремено је радио при Међувладином панелу за климатске промене и тврдио да је температура нагло порасла током последњих 100 година. Каснија истраживања су потпуно оповргла те тврдње и његови подаци се више нису појављивали - каже професор др Владан Дуцић, угледни српски климатолог са Географског факултета у Београду.
У науци постоје многе пројекције промена климе, али се јавности презентују најчешће оне катастрофичне, у којима се потенцира људски утицај на атмосферу.
- Те информације су тачне, али делимично, па код лаика стварају искривљену слику. Ако посматрате резултате са метеоролошких станица, које имају мерења дужа од 150 година, морате да имате у виду да су оне саграђене у природи, а данас се углавном налазе у градовима који су "острва топлоте" где је температура по неколико степени виша у односу на околину. Метеоролошким станицама нису покривени ни велики делови светског копна, ни океани који чине 70 одсто површине Земље. Зато ти подаци не могу да буду релевантни за доношење закључака за целу планету - објашњава проф. др Дуцић.
Сателитско праћење метеоролошких података које покрива целу земљину куглу постоји од 1979. и једино даје праву слику.
- Подаци сателитских мерења показују да нема драматичног загревања. Од 1979. температура на планети је порасла за само 0.14 степени, при чему је постојала и пауза од 1998. до 2014. када није било већих промена. Тек касније почиње мањи пораст - каже проф. др Дуцић.
Он упозорава да се селективно презентовање научних података служи циљевима који немају везе са науком.
- На пример, сателитска мерења показују да се највећи скок температуре догодио у северној поларној области, што је у складу са моделима антропогеног утицаја на атмосферу и стварања ефекта стаклене баште. Истовремено, подаци показују и да у области око Јужног пола температура опада, што није у складу са доминантном причом о глобалном загревању. Из неког разлога о овоме се ћути, а у први план се гурају они који подупиру владајућу причу о стакленој башти. Бојим се да наука почиње да личи на догму, у којој се одбацују истините чињенице које не одговарају нечијим циљевима. Цела прича о климатским променама добила је значајну политичку конотацију, која можда има позадину у квотама дозвољене емисије угљен-диоксида - констатује проф. др Дуцић.
Истраживања током последњих неколико деценија у великој мери су расветлила слику и показала да се клима мења у циклусима.
- Одувек су постојале хладне и топле фазе које су се смењивале, али та цикличност није правилна, нити су циклуси исте дужине и интензитета. На климатски систем делује више фактора, а онај који је тренутно доминантан одређује карактер и дужину циклуса. За прогнозе дугих периода који се мере вековима и миленијумима релевантна је Миланковићева теорија осунчавања. У краћим периодима је пресудан утицај динамичких промена сунчевог зрачења, чији нам механизам још није довољно јасан и то је проблем на који је наука треба да се сконцентрише. Наша звезда је најутицајнији фактор за климу Земље - каже др Дуцић.
Он наглашава да постоји простор на коме је људски утицај на климу заиста драматичан. Реч је о градовима, који постају све већи и у којима ће по неким пројекцијама до 2050. живети више од 60 одсто целокупног становништва Земље.
- Градови се у климатологији посматрају као урбана острва топлоте, у којима је температура значајно виша од оне у околини. Мерења показују да је у летњим вечерима град топлији 3-4 степена од окружења, а зими је због грејања топлији 5-6 степени у јутарњим сатима. Глобални пораст температуре који предвиђају неки научници могао би да потенцира ту разлику. Са трендом стварања мегаополиса долази до ширења површине ових урбаних острва топлоте, али ни то неће изазвати пропаст света, али ће бити реалан изазов за живот људи у градовима. Зато је веома важно поштовање урбанистичких правила, градња која омогућује циркулацију ваздуха и повећање зелених површина, јер то значајно смањује ефекат урбаних острва топлоте. Зато је, на пример, одлука о очувању Кошутњака веома важна за будућност Београда - наглашава проф др Дуцић.
ФОСИЛИ ПОД ГЛЕЧЕРИМА
ДРАМАТИЧНЕ слике топљења глечера и одвајања ледених плоча на Северном полу нису ништа ново, каже проф. др Дуцић:
- Планине са којих се повлаче глечери нису по први пут такве. О томе сведоче и фосили живог света који се проналазе после повлачења леда. Пре око 2.000 година крајеви данашњих глечера у Алпима су били на већој висини, што значи да су температуре биле више него данас. Поново су се спустили у хладнијим периодима, највише од 1650. до 1850. године у најхладнијој фази на северној хемисфери у последња два миленијума која се назива Мало ледено доба.
БЕЗ ЛЕДА ДО СЕВЕРНОГ ПОЛА
Немачки ледоломац "Поларштерн", на којем се налазе чланови међународне научне експедиције која се бави последицама климатских промена на Арктику, стигао је до географског Северног пола.
Интензивно топљење леда на морском подручју Арктика омогућило је броду да од Фрамовог пролаза, који повезује Арктички океан са Гренландским морем, до Северног пола доплови за мање од недељу дана. Вођа експедиције Маркус Рекс изјавио је да на неким деловима путање којом се кретао брод на површини мора није било леденог покривача на видику.
Годину дана дуга мисија "Поларштерна", на којем се налази стотину научника и чланова посаде, биће окончана 12. октобра, када ће се брод вратити у Бремерхавен у Немачкој.
СРБИЈА КАО СЕВЕР ГРЧКЕ
НАЈЦРЊИ климатски сценарио за Србију предвиђа да у 21. веку температура порасте од 4 до 5 степени, у скоковима од 0,6 степени по деценији.
- Чак и ако се то оствари, то није катастрофа, поготово што ће се тај процес одвијати постепено. Тада бисмо до краја века имали климу сличну оној на северу Грчке, а колико знам због ње људи не падају мртви по улицама. Нема баш никаквог разлога за панику - каже проф. др Дуцић.
Препоручујемо
ЗАБЕЛЕЖЕНИ РЕКОРДИ: Последња деценија најтоплија од када се мере температуре
13. 08. 2020. у 09:15
ЗАБЕЛЕЖЕНИ РЕКОРДИ: Последња деценија најтоплија од када се мере температуре
13. 08. 2020. у 09:15
ОТКРИВЕНИ САТЕЛИТСКИ СНИМЦИ: "Знамо шта се догађа у кључном војном комплексу Северне Кореје" (ФОТО)
ИСТРАЖИВАЧИ из америчког аналитичког центра закључили су на основу сателитских снимака да Северна Кореја проширује кључни комплекс за производњу оружја, укључујући и врсту ракета кратког домета које Русија користи у рату против Украјине.
25. 11. 2024. у 18:13
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској
НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).
25. 11. 2024. у 15:22
Коментари (9)