НОВИ МОСТ СКРАЋУЈЕ СТАРЕ МУКЕ: Становници Нештина и Визића до Бачке Паланке и даље долазе пролазећи преко граница Хрватске
МЕШТАНИ Нештина и Визића, фрушкогорских села на сремској страни Дунава, од 2013. године до седишта своје општине Бачка Паланка долазе са пасошима преко територије Европске уније, односно Хрватске.
Да би се коначно решили ових невоља и мука, како кажу за "Новости", једно решење било би ако би Србија постала чланица Европске уније. Друго, о којем се увелико прича, јесте изградња новог моста само неколико километара низводно од постојећег, којим би се заобишла Хрватска.
Погранична општина Бачка Паланка којој припадају и два фрушкогорска села са друге стране Дунава, покренула је још пре десетак година иницијативу за изградњу моста који би био неколико километара пре некадашњег Моста братства и јединства. Тако да би онда мештани ових села могли без проблема да прелазе и долазе у седиште своје општине.
- Нама представља проблем 4,5 километара територије кроз Хрватску. Када се код нас увело ванредно стање наши људи који раде у Бачкој Паланци и који свакодневно иду на посао преко тог граничног прелаза, због 10-15 минута проласка кроз Хрватску, морали су да иду прво 14 дана у карантин - каже Синиша Вујасиновић, председник Савета месне заједнице Нештин, додајући да су све њихове активности везане са седиштем општине која је одвојена другом државом.
Сада, како каже, немају проблема са преласком.
- Нама је у ствари дозвољен транзит, а када би ишли у неко друго место у Хрватској онда је потребан негативан PCR тест и 14 дана карантина. Мада, сви су нас цариници упознали, знају да смо ми мученици који зарађујемо новац у Бачкој Паланци - говори Драган С. који чека аутобус да би отишао у фирму на посао у Бачку Паланку.
Не постоји краћи пут којим би мештани ова два села која броје једва око 1.000 становника стигли до својих одредишта. Пољопривредници, да би продали своје производе на пијаци, морају да се превозе скелом преко Дунава удаљеном 20 километара у Баноштору или да возе около преко новосадских мостова скоро 100 километара.
- У овом тренутку нама би највише одговарало када би се у селу отворио неки мали погон за прераду, млади би остајали у Нештину. Овако сви одлазе у град, тамо раде, узимају кредит, купе стан и не враћају се у село. Морамо да сачувамо становништво - прича Вујасиновић, додајући да у селу има четворогодишња основна школа и да деца даље настављају школовање у Паланци.
ПОЉОПРИВРЕДА
МЕШТАНИ овог села на падинама Фрушке горе баве се углавном пољопривредном производњом, воћарством и виноградарством. У селу има пошта, апотека, амбуланта.
ЗАХАРОВА БРУТАЛНО ОДГОВОРИЛА АНАЛЕНИ БЕРБОК: Шта је са америчким војним базама у Немачкој?
ЗВАНИЧНА представница Министарства спољних послова Русије Марија Захарова одговорила је на изјаву немачке шефице дипломатије Аналене Бербок о руским базама у Сирији, подсетивши је на америчке војне базе у Немачкој.
03. 01. 2025. у 19:49
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)
АЛЕКСАНДАР Мишо Броз, син Јосипа Броза Тита, након завршетка своје успешне дипломатске каријере провео је последњих десет година углавном далеко од очију јавности.
02. 01. 2025. у 17:07
Коментари (3)