ЋЕРКА БЛАГОЈА ЈОВОВИЋА ЗА "НОВОСТИ": Србија се одужила свом великом сину

Ј. МАТИЈЕВИЋ

31. 07. 2020. у 09:00

СА радошћу и задовољством прихватамо вест да је улица у Београду добила име по нашем драгом Благоју.

ЋЕРКА БЛАГОЈА ЈОВОВИЋА ЗА НОВОСТИ: Србија се одужила свом великом сину

Фозто: Приватна архива и Фејсбук

Београд је срце српског народа и лепо је што главни град не заборавља велике синове нашег народа. То је тренутак великог поноса за нас, његову породицу, а верујем и за све Србе који живе у Аргентини. Захвални смо свима који су у томе учествовали, а посебно заменику градоначелника, господину Горану Весићу који је био иницијатор те идеје.

Ово је, ексклузивно за "Новости", казала Карина, ћерка Благоја Јововића, након што смо је обавестили да је Скупштина града Београда на јучерашњој седници одлучила да Загорска улица у Земуну убудуће носи име њеног оца. Са готово видљивим емоцијама у гласу, на беспрекорном српском језику, рекла нам је и да су њена мајка, брат и две сестре веровали да ће се то једног дана десити.

- Ако се границе Аргентине, затворене због пандемије, отворе, планирамо да, већ крајем децембра, дођемо у Србију и Црну Гору. Са радошћу ћемо заједно да се прошетамо улицом Благоја Јововића.

Испричала нам је и да су његова деца одувек знала за очеву дубоку љубав према свом српском народу, али да су за његове пуцње у Анту Павелића сазнали 1998, када и сви други:

СТУДИРАЛА У НОВОМ САДУ

СРПСКИ као страни језик студирала сам на Филозофском факултету у Новом Саду, одакле носим прелепе успомене - рекла нам је Карина. - Српски језик сам изучавала и на факултету у Никшићу. Било ми је важно да га добро знам. Због тога сам одлучила да студирам у Србији и Црној Гори. Љубав према оцу била је разлог за моју одлуку.

- После последње посете, свом родном граду Даниловграду и наравно манастиру Острог, 1998. године, сусрео се са митрополитом Амфилохијем који му је и посаветовао да о томе и јавно проговори. Ето тада смо и ми сазнали за његов херојски чин и били смо поносни што је то урадио наш отац. Разумели смо разлоге због којих није причао са нама о пуцњима у Павелића 1957. Желео је да нас сачува од нечега што ми у младом узрасту не бисмо могли да разумемо.

Из очеве приче, каже Карина Јововић, сазнали су и за жртве Јасеновца:

- Знамо за више од милион жртава Срба, Јевреја и Рома, за најстрашније технике мучења и убистава које човечанство није дотад видело. Чак и немачки нацисти су били ужаснути тим злочинима и то много говори. То сазнање о ужасу који је преживео његов народ навело је нашег оца на тај чин. Био је свестан да је и његов живот у опасности али није одустао и био је спреман да положи свој живот за своје ближње и за правду. А нема веће љубави него када неко положи свој живот на олтар отаџбине и свог народа. Био је надахнут подвигом великих хероја нашег народа Милоша Обилића, Гаврила Принципа...

 

Фозто: Приватна архива и Фејсбук

 

Њен отац је, каже наша саговорница, неуморно и сваког дана говорио о српском народу:

- Мало пута смо видели тако велику љубав. Он је био човек са дубоким осећајем патриотизма, поштовања обичаја и традиције Бјелопавлића, чежње за родним Даниловградом и Косићем, сећањима на реку Зету, на јела која нам је често припремао... На основу тих сећања и записа нашег оца, са сестром Маријом припремамо књигу која ће ускоро угледати светлост дана.

Сву љубав према Србима, како каже, на много начина Благоје Јововић је пренео и на своје четворо деце.

- Сви смо крштени у нашој Српској православној цркви. Моја сестра Марија пише родољубиве песме, надахнуте и делом нашег оца. Трудим се да их преведем на српски језик. Члан сам удружења преводилаца Аргентине и преводим са српског на шпански и енглески.

УСВОЈЕНА ОДЛУКА О ПРЕИМЕНОВАЊУ

Фозто: Приватна архива и Фејсбук

Благоје Јововић у Требињу 1998. године

ПОСЛЕ бурне расправе јуче је на седници Скупштине града Београда усвојена одлука да Загорска улица у Земуну понесе име Благоја Јововића, који је 1957. године у Аргентини пуцао у Анту Павелића, озлоглашеног вођу НДХ. Овај предлог поднео је, у својству грађанина, заменик градоначелника Горан Весић и за говорницом је врло срчано образложио иницијативу.

 
Ово је време поноса за нашу породицу и Србе у Аргентини

Објашњавајући да је сада крајње време да се Јововићу ода признање за херојски чин, јер је спровео правду, Весић је прочитао и писмо захвалности које му је упутила Јововићева породица:

- Након 20 година од смрти Благоја Јововића, овај ваш предлог њега уздиже, његово име, на ниво великих српских јунака. Његов пример је сведочанство према отаџбини, цркви, који су му усадили његови преци.

Весић се осврнуо на критику историчарке Дубравке Стојановић о додељивању назива улице, а на крају излагања одборницима је показао плаво-бели дрес на коме је писало "Јововић 57", наводећи да је реч о најпродаванијој мајици последњих дана у Београду."

Фозто: Приватна архива и Фејсбук

Расправа се распламсала након што је одборник Раде Вељановски из Грађанског демократског форума за говорницом казао да промена назива Загорске улице може да се протумачи као изражавање непријатељства.

- Заборављамо да у Земуну живе људи хрватске националности, а то су наши грађани - рекао је Вељановски.

Одборници владајуће већине укључили су се у одбрану оправданости ове одлуке. Одговарајући свима који тврде да је Јововић узео правду у своје руке, они су подсетили да је Павелићу два пута досуђена смртна казна. Он га је само пронашао и пресуду извршио.

(М. С. - Г. Н.)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (24)

НИСАМ БИО СПРЕМАН ЗА ОВО ПИТАЊЕ! Александер Зверев о теми чије разрешење и Србија чека