КАРЦИНОМ НЕ МОЖЕ ДА ЧЕКА: И поред короне се ради у три смене, дневно озрачи 350, а оперише 15 пацијената
У ИНСТИТУТУ за онкологију и радиологију Србије сваког дана, иако је епидемија ковида, ради се 12 до чак 15 операција карцинома, а неке од њих трају и по осам сати.
Професор др Даница Грујичић, директорка Института, каже, за "Новости", да на хирургију не чекају пацијенти код којих је доказана малигна болест, укључујући и оне који су дошли из КБЦ "Бежанијска коса", зато што је ова установа претворена у ковид--болницу. А откад је Институт за ортопедско-хируршке болести "Бањица" поново постао ковид-центар, овде се оперишу и пацијенти са малигним туморима костију.
* Неке редовне интервенције се, ипак, одлажу?
- Углавном се не оперишу пацијенти са доброћудним туморима. Приоритет морају имати они код којих болест брзо напредује. Сви дијагностички апарати раде. Једино је смањен број пријема у стационар радиотерапије, јер морамо на сваком одељењу имати бар једну собу за изолацију, тако да је попуњеност овог стационара око 80 одсто. Улажемо напоре у то да нико не чека на интервенцију, али, нажалост, пацијената је све више, а просторни услови су такви какви су.
* Да ли је то разлог што и у време епидемије, кад су због ковида смањени капацитети за лечење других болести, имате повећан обим посла?
* За које процедуре је притисак највећи?
- За хемиотерапију и радиотерапију. Листе су сада краће него раније, јер је велики број пацијената усмерен на гама нож и икс нож. Међутим, прилив нових пацијената не јењава. Чека се до месец и по, у зависности и од агресивности тумора. Листе заказивања постоје за сваку локализацију, односно место тумора - трбух, дојка, гинеколошки органи и слично, било да се ради о хемиотерапији, радиотерапији или хирургији.
* Како то да је радиотерапија и дање загушена, иако је купљено доста нових машина за зрачење за све центре?
- У овом тренутку имамо осам апарата, од којих су четири стара - један 12, а један чак 18 година. Сада и нови апарати у згради "Онкологије 2" раде у три смене. Међу њима су и два True beam-a, због којих су наши пацијенти раније одлазили у иностранство. Сви пацијенти се сада зраче напредним техникама које подразумевају далеко мање оштећење здравог ткива него раније. Пацијенти чекају од јуна на радиотерапију, а дневно се, када раде сви апарати, озрачи око 350 пацијената.
* Шта буде са пацијентима када се неки апарат поквари?
* Када би нови апарати могли да буду у функцији?
- Реконструкција простора треба да почне у септембру или октобру, а нови апарати треба да почну да раде у јулу следеће године. Поред два нова линеарна акцелератора за зрачење, добијамо и две нове магнетне резонанце, скенер, два мамографа и четири ултразвука. Почела је да ради дневна болница нуклеарне медицине у ИОРС, па оболели којима је потребно лечење радиоактивним јодом и радиофармацима сада то могу да спроведу у Београду.
У другом таласу веће гужве
* Да ли још важи апел да се контролни прегледи због епидемије одложе?
- Пацијенти који једном годишње долазе на контролу у првом таласу су се заиста одазвали овом апелу, тако да амбулантних прегледа није било много. Међутим, одзив је у другом таласу епидемије изостао, тако да је претило стварање гужви. Опет понављамо апел уз обећање да ћемо заказати нове прегледе чим се епидемија приведе крају. Једно време смо радили и брзи тест на ковид при пријему пацијената који то нису урадили у дому здравља и од 1.000 тестираних само је седморо било позитивно, и нису имали никакве симптоме. Међутим, два пацијента су развила клиничку слику ковида у Клиници за медикалну онкологију за време лечења, иако су били негативни при пријему и превезени су у ковид-болницу.
* Каква је ситуација на хемиотерапији?
- У Клиници за медикалну онкологију сваког дана, укључујући и викенде, различите врсте хемиотерапије прими од 120 до 150 пацијената, неретко и више. Нажалост, због ограничених просторних капацитета, и ту пацијенти од јуна чекају на хемиотерапију, и поред свих наших напора.
*Да ли је са оволиким порастом броја оболелих од малигних болести уопште могуће да се укину листе заказивања?
- Свакако, оног тренутка када будемо имали довољно простора, апарата за радиотерапију и радиохирургију и довољан број обучених радијационих техничара и лекара, пре свега интернистичких онколога и радијационих онколога. Јачањем онколошких служби у секундарним здравственим центрима, ангажовањем већег броја лекара и давањем просторних могућности за нормално одвијање компликоване терапије ових пацијената у секундарним здравственим центрима - такође би се укинуле листе заказивања.
* Чини се да је то услов и за примену нових смерница у радиотерапији?
- Садашњи развој радијационе онкологије не иде више у правцу палијативног збрињавања, већ радиохирургије - тежи се излечењу. Зато се мора размотрити стварање мреже радиотерапијских центара, што је процес који се не може завршити брзо, јер захтева велика улагања, како у апарате, тако и у обучавање кадра техничара и лекара. Велики значај у раном откривању онколошких болести, када је и могућност излечења већа, има примарна здравствена заштита чијој организацији у наредном периоду треба посветити посебну пажњу. Један од начина за смањења чекања јесте да се што већи број пацијената преведе на дневну болницу радиотерапије, и да се организује њихов транспорт из места која не захтевају путовање дуже од једног сата. Сада покушавамо и то да организујемо.
СТИГАО ЖЕСТОК ОДГОВОР ТРАМПУ ОД ПРЕДСЕДНИКА: То је наше и тако ће остати!
ПРЕДСЕДНИК Панаме Хосе Мулино поручио је да Панамски канал припада његовој држави и да око тога неће бити преговора.
23. 12. 2024. у 08:54
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
"СРЦЕ МОЈЕ, ДУШО МОЈА" Дајана грца у сузама због Жике, а он је грли: "Сетила сам се наше свадбе" (ВИДЕО)
"ЗАСЛУЖИО си да те загрлим и пољубим..."
23. 12. 2024. у 10:06
Коментари (0)