НАЈНОВИЈЕ ОТКРИЋЕ: Постоји чак 17 симптома короне и трају 12 дана

28. 07. 2020. у 23:02

КОРОНА се манифестује преко укупно 17 различитих симптома, а сваки оболели у просеку има седам симптома који трају 12 дана, показало је велико истраживање америчког Центра за контролу и превенцију болести (ЦДЦ). Према њиховој студији, најчешће манифестације болести су кашаљ, умор, главобоља и краткоћа даха.

НАЈНОВИЈЕ ОТКРИЋЕ: Постоји чак 17 симптома короне и трају 12 дана

Foto: Д. Миловановић

Истраживање је рађено од 15. априла до 25. јуна на 292 позитивна пацијента, од којих је 94% имало тачно један симптом када је било позитивно на тесту.

- Испитивање је рађено у периоду од 14 до 21 дан од тестирања и утврђено је да су оболели показали укупно 17 симптома, од који је сваки од њих у просеку имао манифестације седам симптома. Највише, 71 одсто, имало је умор, 61 одсто кашаљ и главобољу, а од осталих честих симптома издвајају се температура, болови у телу, губитак мириса и укуса, краткоћа даха... Симптоми који се најдуже задржавају су кашаљ, умор и краткоћа даха, а најкраће температура и грозница - каже се у истраживању.

Такође, подаци показују да је скоро две трећине оболелих победило корону после највише 12 дана и да управо тај број дана представља просечно трајање болести.

- Неки су изгубили симптоме већ након пет дана, а 65 одсто је било без икаквих манифестација болести након 12 дана и тај број представља просек трајања обољења Цовид 19. Међутим, 35 одсто испитаника показивало је неке симптоме и након две недеље. Међу њима је сваки други оболели старији од 50 година, сваки пети између 16 и 34 и сваки трећи између 35 и 50 године - утврдило је истраживање.

Истраживање је показало и које су пропратне болести најризичније за корону.

- Највише пацијената са тешким симптомима било је међу онима који су имали повишени притисак, затим гојазност, психијатријске болести, астму и дијабетес.

Епидемиолог др Никола Миленковић каже за "Блиц" да се и у Нишу спроводи истраживање које је у складу са светским истраживањима, где је узета група лекара и здравствених радника који су прележали Цовид 19.

- Наши прелиминарни резултати се отприлике поклапају са резултатима ЦДЦ-а, они који су имали тежу клиничку слику касније су имали дуготрајније последице. Истраживања се своде на три месеца после прележаног ковида, међутим у односу на истраживања ЦДЦ-а, код нас се најчешће жале на умор. Дакле, имају пад енергије, теже се пењу уз степенице, и то је оно што се најчешће појављује евентуално као последица прележаног вируса. На другом месту је губитак даха, имају кратак дах, надражајни кашаљ који им је и даље остао.

Међутим, наше истраживаје показује да ми имамо мањи број људи, око 30 одсто оних који се јављају да имају неких потешкоћа, разлог је можда тај што су наши здравствени радници генерално имали блаже симптоме, нису имали тешку клиничку слику која би им остављала последице - објашњава епидемиолог.

Оно што показује даље истраживање јесте да се млађа популација до 30 година брже опорављала, и да већ недељу до две дана након опоравка нису осећали никакве последице. Старија, пак, популација, преко 50 година више се жали на хроничне подледице.

- Тренутно радимо истраживање о дужини трајања имунитета у односу на степен клиничке слике, до сада нека наша прелиминарна истраживања показују да је већа дужина трајања имунитета код оних који су имали тежу клничку слику. То повезујемо са већим количином инфективног агенса, односно да се организам више борио и да у организму тренутно има више тих меморијских ћелија - каже др Миленковић.

Када се инфицирате короном, просечан период инкубације је пет до шест дана, са максималним периодом до 14 дана, али болест може трајати знатно дуже, чак четири недеље. Иако су људи најзаразнији када имају симптоме (налик на симптоме сезонског грипа - повишена температура, кијање, кашљање), постоје назнаке да неки људи могу пренети вирус иако немају симптоме или пре него што се симптоми појаве, што није неуобичајено и код других вирусних инфекција. Међутим, оно што забрињава неке који су већ прележали корону је зашто су дуго позитивни, чак по месец дана и дуже.

Одговор су из свог искуства дали наши лекари, који објашњавају да разлог за позитиван тест може бити велика присутност вируса у телу, или су у питању остаци вируса који дају позитиван тест.

Проф. др Горан Станојевић, лекар с искуством у лечењу вирусом корона и један од координатора ковид болница у Нишу, објашњава за "Блиц" да вирус траје најчешће две недеље, али да је у својој пракси сретао случајеве када су пацијенти били заражени дуже од тог периода, и то са лакшом или асимптоматском клиничком сликом.

- Различити су разлози, али најчешће је то последица одговора самог организма, да је он у такозваном суживоту са вирусом. Пацијент прође с одређеном симптоматологијиом, буде све у реду, то се санира након 14 дана, али и после тог периода тест је и даље позитиван. Дакле, човек се осећа излеченим, али он је и даље потенцијални клицоноша - објашњава др Станојевић.

И када прође 14 дана, вирус се и даље може налазити у грлу и ждрелу одакле се и узима брис, те је понекад потребно време да се он изгуби у потпуности. Иако нема правила, неки показатељи сугеришу нам да је код оних особа које су имале лакшу клиничку позитивност трајала дуже.

- Када пацијент има лакшу клиничку слику, или чак нема симптоме, он пије поливитаминску терапију и потребно је да остане изолован све док не добије негативан тест. Код мене у Хали "Чаир" у Нишу, где смо имали пацијенте са лакшом клиничком сликом или чак људе без икаквих симптома, приметили смо да су некада тек из петог пута добијали негативан тест. То је својевремено уносило нервозу код људи јер се они осећају добро, али опет имају вирус у себи. Зато је јако важно сачекати да он у потпуности нестане. Читајући резултате студија из других земаља, не дешава се ово само код нас, има примера из других земаља где су пацијенти дуже позитивни - каже др Станојевић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене

ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене

ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.

26. 12. 2024. у 08:55

ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице

ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"

АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.

26. 12. 2024. у 07:44

А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, кешираће невероватне 35 милијарде долара

А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара

ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.

26. 12. 2024. у 14:37

Коментари (0)

ХИТНО СЕ ОГЛАСИО КРЕМЉ После оптужби да је Русија оборила азербејџански авион: То нико не треба да ради!