ИНТЕРВЈУ СА ПРОФ. САЊОМ РАДОЈЕВИЋ ШКОДРИЋ: Стиже 345.000 доза вакцине против грипа

Б. РАДИВОЈЕВИЋ

22. 07. 2020. у 05:00

ЗА заштиту од грипа обезбеђено је 20 одсто вакцина више него прошле године, које ће стићи у Србију до 1. октобра, открива, за "Новости", професор др Сања Радојевић Шкодрић, директор Републичког фонда за здравствено осигурање.

ИНТЕРВЈУ СА ПРОФ. САЊОМ РАДОЈЕВИЋ ШКОДРИЋ: Стиже 345.000 доза вакцине против грипа

Новости

У току су, каже, и преговори о набавци додатних количина.

Циљ је да се против сезонског грипа вакцинише што већи део популације, како би се избегле озбиљне последице до којих би могло да доведе укрштање инфлуенце и ковида 19. Председник Вучић најавио је да ће бити вакцинисано два милиона становника. Неки од епидемиолога су, међутим, већ "изашли" с проценом да ће бити добро ако досегнемо дупли број вакцинисаних у односу на претходне године, што би било око 700.000 заштићених.

* Колико ће Србија тражити додатних вакцина против грипа?

- Такву процену ће дати Институт "Батут" и Кризни штаб за здравство, а ми смо већ обезбедили 344.920. доза РФЗО је закључио оквирни споразум са "Фармалогистом" за четворовалентну вакцину против грипа за старије од три године. То је вакцина произвођача "Абот" по цени од 795 динара. "Торлак" је закључио оквирни споразум с компанијом "Санофи Пастеру" за четворовалентну вакцину против грипа за узраст од шест до 36 месеци, која кошта 1.194 динара по дози.

Какве су сада уопште могућности да добијемо још вакцина?

- Ми смо у марту почели да радимо на томе. Обезбедити додатне количине било које вакцине је веома тешко, јер се план производње вакцина и лекова на нивоу централа свих компанија прави почетком године. У складу са тим опредељују се количине за сваку земљу. Зато нам у добијању сваке додатне, макар минималне количине много помажу наши пријатељски односи са државама. Многим земљама су смањене количине вакцина из централа фармацеутских компанија, а нама су у овом тренутку загарантоване све уз повећање од 20 одсто.

Да ли је за то обезбеђен новац?

- Ни тендер, ни финансирање нису проблем. На почетку пандемије, заједно са Министарством финансија, направили смо стабилну и дугорочну финансијску стратегију за време ковида 19.

Шта ће бити набављено од лекова за сезонски грип?

- Очекује се да ће се сезонски грип појавити на јесен, када се очекује и други талас ковида 19. Зато је важно да, поред вакцине, постоје и други лекови, као што је "тамифлу". У процесу смо обезбеђивања већих количина овог лека, које ће задовољити потребе апотека и здравствених установа, што до сада није био случај.

Због епидемије, РФЗО сада мора да обезбеђује и витамине.

- Да, важно је да, осим антивирусним лековима, тржиште буде снабдевено и суплементима, на пример витаминима Ц, Д и А и цинком и селеном. Као и "тамифлу", витамини су се углавном обезбеђивали преко апотека, али од појаве ковида морамо да водимо рачуна да и у здравственим установама постоје довољне количине. Срећа је што имамо домаћу производњу витамина за парентералну примену, односно у виду инјекција и инфузије. Сировине за производњу које могу да задовоље потребе за наредне две године обезбеђене су још у марту.

Успевамо ли да испратимо измене терапијских протокола за ковид?

- Ми већ имамо осму верзију протокола, а неке земље и двадесету. РФЗО мора брзо да се прилагођава: струка процењује који лекове су потребни, а РФЗО их набавља и плаћа. Ако испустите један дан у анализама или праћењу стања на тржишту лекова, последице могу да буду несагледиве. Када је препоручен лек "хидроксихлорокин", морали смо да брзо набавимо додатне количине овог лека у ситуацији када су готово све земље забраниле извоз, не само лекова, него и супстанци за њихову производњу, а у исто време су се отимале за хлорокин и "хидроксихлорокин". Једини излаз је била домаћа производња.

Да ли лека који је тада произвела "Галеника" још има довољно?

- Има. Домаћа производња "хидроксихлорокина" је била спас не само у почетку првог таласа, него и сада, у овом најтежем пику. Имамо обезбеђене количине и за други талас.

За терапију ковида 19 користи се још много лекова.

- Ми смо међу првима успели да набавимо "фавипиравир", и то искључиво захваљујући пријатељским везама са НР Кином. И изузетно важан лек у протоколу је и "тоцилизумаб". То је пример лека за који су се променили протокол лечења и његово место у лечењу, па смо онда у изузетно кратком времену морали да обезбедимо и додатне количине. Како се протоколи мењају, неки лекови које је препоручивао СЗО постају непотребни, за друге се траже додатне количине, па постоји ризик набавке прекомерних количина лекова, што смо, на срећу, избегли добрим планирањем.

Колико је, у ситуацији када их сви траже, тешко набавити лекове?

- Потражња на глобалном нивоу је велика, а задовољавање потреба тржишта и опредељивања количина за сваку земљу не зависи само од потреба те државе, броја оболелих, већ се узимају у обзир и други критеријуми, као, на пример, редовно измиривање обавеза за лекове према добављачима. ЕУ је тек сада донела одлуку да се тендери за лекове за ковид централизују, а ми имамо централизоване набавке још од 2019. године. Многе земље, због пасивности у праћењу, преговорима или измиривању обавеза према компанијама уопште немају све потребне лекове, или их немају у довољним количинама. На пример, у Хрватској најављују могућност да ће добављачи престати са испоруком лекова због нередовног плаћања, а у Македонији је због недовољних количина лекова постојало старосно ограничење за њихову примену.

Шта нам је у том смислу показала ова ситуација са пандемијом?

- Највише то да није довољно имати само финансијска средства, већ су важни и политички и пословни односи са другим земљама. Захваљујући томе, као и залагањем председника Вучића, у више наврата смо успели да обезебедимо како лекове, тако и заштитну опрему и друга неопходна медицинска средства. Ми од почетка пандемије имамо стабилно снабдевање лековима, што у овој ситуацији уопште није лако.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve
ОТКРИВЕНИ САТЕЛИТСКИ СНИМЦИ: Знамо шта се догађа у кључном војном комплексу Северне Кореје (ФОТО)

ОТКРИВЕНИ САТЕЛИТСКИ СНИМЦИ: "Знамо шта се догађа у кључном војном комплексу Северне Кореје" (ФОТО)

ИСТРАЖИВАЧИ из америчког аналитичког центра закључили су на основу сателитских снимака да Северна Кореја проширује кључни комплекс за производњу оружја, укључујући и врсту ракета кратког домета које Русија користи у рату против Украјине.

25. 11. 2024. у 18:13

ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској

ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској

НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).

25. 11. 2024. у 15:22

Коментари (1)

ЗАЈЕДНО ПРОТИВ НАСИЉА НАД ЖЕНАМА: Фондација Меридиан и српски клубови послали снажну поруку (ВИДЕО)