Како је Титова Југославија постала полигон за стварање нових народа: Бечки двор створио албанску нацију

Иван Миладиновић

30. 06. 2020. у 19:30

КАДА је у јануару 1917. године из Тиране стигла вест да је формирана Унија албанских општина у региону коју чине, поред албанске престонице, Приштина, Тетово, Улцињ и Прешево, уз објашњење да то повезивање подразумева сарадњу у урбанизму, животној средини, култури, инвестицијама..., многи аналитичари су пожурили да овај потез протумаче првим кораком озваничења идеје о "великој Албанији" на мала врата.

Како је Титова Југославија постала полигон за стварање нових народа: Бечки двор створио албанску нацију

Фото: Новости архива

Међутим, историографија каже да није баш тако, да је то само један од корака који се чине још од краја 19. века. Заправо, почело је с јесени 1896. године у Бечу. Министар спољних послова двојне монархије гроф Голуховски је 17. новембра те исте године сазвао тајно саветовање са темом: "Почетак једне енергичне аустроугарске интервенције у Албанији".

Учесници саветовања су били министар финансија Бењамин фон Калај, специјални изасланик и претходни министар финансија барон Фон Цвидинек, шеф одсека у министарству спољних послова Фон Хоровиц и конзули барон Фон Баум и Шмукер. Сви присутни на том скупу у том тренутку заузимају највише и најповерљивије позиције у Аустроугарском царству. У све акције био је упућен и сам аустријски цар.

КРВНА ОСВЕТА СВAКОДНЕВИЦА

АЛБАНЦИ су биле подељени не само на Геге и Тоске, које дели река Шкумба, већ и у оквиру самих племена. Није било никаквог јединства, а крвна освета је била свакодневица. Муслимани, и бекташије и сунити, и римокатолици и православни Албанци живели су одвојено. Беч је морао предузети конкретне кораке у креирању албанске националне свести, јер је маса завађених племена била необједињена језички и религијски. Једном речју, нису имали никакав колективни идентитет, нити су тежили томе да га створе.

Све анализе и подаци који су стизали на бечки двор говорили су о томе да се ближи крај Османског царства и да ће, у годинама које долазе, доћи до његовог распарчавања. Један од кључних стратешких интереса двојне монархије је био да под њеном контролом буде албански простор.

ГРОФ Голуховски задужује барона Фон Цвидинека и генералног конзула Шмукера да ураде исцрпну анализу стања и укупних односа у Албанији, са главним правцима деловања Беча и циљем да се на том простору формира независна кнежевина под аустријским протекторатом.

Њих двојица завршавају свој извештај до 8. децембра, када је заказано и друго тајно саветовање. Овај спис је назван Меморандум о Албанији. У њему су дефинисане територије у којима би Беч могао да интервенише како би реализовао своје планове. Границе деловања су биле:

- на северу: Црна Гора и делом Србија

- на западу: Јадранско море

- на југу: Первез, Јањина, Ђирокастра и Касторија (Костур)

- на истоку: Касторија, Монастир (данас Битољ), Охрид, Врање, Приштина и Нови Пазар

Темељ за сан о "великој Албанији" је постављен.

Треће саветовање о тој теми одржано је 23. децембра 1896, у истом саставу као и прва два. Сва три састанка су одржана у најстрожој тајности, толикој да су остали тајна и за европске историографе све до 1999. године, када бугарска историчарка Теодора Толева први пут улази у Бечки империјални архив. Трагајући за документима о македонском питању, сасвим случајно открива дотад необјављени Меморандум и записнике с тајних саветовања на бечком двору.

Историографима је понешто било познато о улози Аустрије у стварању албанске државе, али сензационално откриће Толеве, која је, нажалост, преминула 2011, било је сазнање из ових докумената да тих година није постојала развијена албанска национална свест, да су албанска племена у сталним ратним сукобима, да су им језички дијалекти необједињени и да немају нормирано писмо.

У СВОЈОЈ докторској дисертацији "Утицај Аустроугарске империје на стварање албанске нације", која је, на срећу, и код нас публикована пре неколико година, Толева пише:

"После детаљног проучавања архива можемо тврдити да на почетку 20. века албанско становништво још не представља оформљену нацију. Етничке групе у Албанији живе изоловано, немају веза међу собом, осим кад ратују. Могућности за њихово зближавање су практично ништавне, а убиства уобичајена, чак и за људе из истог клана. У земљи постоје два основна дијалекта, али они су толико различити да се људи готово не разумеју. Не постоји јединствени књижевни језик, већ више од двадесет различитих начина писања на локалним дијалектима. Коефицијент писмености не прелази чак ни два одсто. Становништво припада трима вероисповедањима - муслимани, православни и католици. Албанци немају национално сазнање, немају опште интересе, не исказују солидарност и не развијају се у правцу буђења националних осећања. Према томе, почетком 20. века не постоји албанска нација."

Фото: Новости архива

Теодора Толева, историчарка са истанчаним "осећајем за архив"

Документа из докторске дисертације Теодоре Телеве о тајним конференцијама, с приложеним Меморандумом, никада раније није нису објављена. Из њих се види политика Аустроугарске на југозападу Балкана крајем XIX и почетком XX века, и открива процес израде и усвајања програма стварања алабанске нације.

ПРОГРАМ је имао два дела, један стратешки, а други тактички. Стратешки део обухвата стварање албанске нације с циљем краткорочног заустављања Србије и Црне Горе, као и спречавања њиховог савеза; дугорочно, циљ је да се Русија и било која друга словенска државна творевина на југозападној граници Монархије одвоји од важних приступа Медитерану и азијском делу Османског царства.

Тактички део се бави најефикаснијим методима за постизање политичког циља - ширење идеје о нацији међу албанским племенима различитих вероисповести, сарадња са католичким клером за добијања њихове подршке, успостављање јединственог стандардног албанског језика и његова промоција, отварање албанских школа, објављивање и дистрибуција књига и часописа са националном темама.

Ова историчарка, са истанчаним "осећајем за архив", такође запажа: "У тренутку када Беч доноси одлуку да спроведе нови план за Албанију, постоји двадесетак различитих транскрипција албанских дијалеката. Три су основна: један користи арапска слова, други ћириличка, трећи латиничка."

Због тога је Беч посебну пажњу посветио унификацији албанског језика, јер је то убрзало процес стварања албанске нације. Писмо које Албанци и данас користе прихваћено је на конгресу у Битољу 1908. године. Пресудну улогу у томе одиграо је аустроугарски конзул Карл. Исто тако, Беч се максимално ангажовао на стварању књижевних текстова, историјских књига, календара, граматике... и све је то штампано у Аустроугарској. На сваком кораку су вршени пропаганда и промовисање албанског језика. И то пре него што је Албанија формирана као званична држава, 1912. године.

У ВРЕМЕ када Беч успоставља контуре "велике Албаније" и предузима конкретне кораке у креирању националног идентитета Албанаца, истовремено се ствара појам "велика Србија". Али у сасвим другом контексту и с потпуно другачијим циљем.

Фото: Новости архива

Тајни протокол са састанка на аустроугарском двору 1896.

Теза о латентном стварању "велике Србије" Аустрији је послужила као средство у борби против националних покрета Словена, који су живели под њеном влашћу, али и као тег који је непрекидно био везан за ноге младе српске државе која је била у експанзији. Двоглавој царевини овај појам ће превасходно служити у пропаганди против српске и југословенске идеје крајем 19. и почетком 20. века. И то ће се код "господара Европе" задржати до ових година.

До открића рано преминуле Теодоре Толеве, у историографији је доминирало уверење да су Албанци формирани као нација почетком 19. века. Као доказ се најчешће спомињало формирање Призренске лиге, која је основана 10. јуна 1878. године, гле случајности, баш у време када се одржава Берлински конгрес, на коме почиње распарчавање Османског царства.

Педантнијом анализом није тешко закључити да је циљ Призренске лиге, заправо, био спречавање да области Османског царства у којима је било настањено муслиманско и албанско становништво припадну Србији или Црној Гори. Уосталом, власти из Истанбула су оснивачима Лиге платили све трошкове за тај скуп у Призрену.

ПРИЗРЕНСКА ЛИГА ПРОТИВ БЕЧКОГ КОНГРЕСА
 

ЗАНИМЉИВА су нека догађања из година после Берлинског конгреса. Нека претежно муслиманска насеља, као што су Плав и Гусиње, припала су Црној Гори, а Србији су дата четири округа (Ниш, Пирот, Лесковац и Врање), у којима су живели и Албанци. Своје незадовољство Призренска лига исказала је супротстављајући се одлукама Берлинског конгреса да преда Гусиње и Плав Кнежевини Црној Гори. Долази до оружаних сукоба. Водиле су се две битке, код Новшића и Мурина, али Црногорци нису успели да савладају отпор Албанаца. У замену за Плав и Гусиње Црној Гори су понуђене територије Хота и Груда. Међутим, и овде је онемогућено предавање територија. На крају су велике силе Црној Гори као компензацију понудиле територију Улциња. Послале су међународну флоту ставивши до знања Порти да се међународне одлуке морају извршити. Након тога, заузет је Улцињ и предат Црној Гори.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕНДИЈУ МАРИЈУ ЛИЦЕ У МОДРИЦАМА, ОГЛАСИО СЕ: Мука ми је од свега, ја сам људско биће! Молим вас - оставите ме на миру (ВИДЕО)

ЕНДИЈУ МАРИЈУ ЛИЦЕ У МОДРИЦАМА, ОГЛАСИО СЕ: "Мука ми је од свега, ја сам људско биће! Молим вас - оставите ме на миру" (ВИДЕО)

"ЈА САМ људско биће! У реду? Престаните да ме јурите! Мука ми је шта сваког дана морам да носим на раменима. Молим вас, оставите ме на миру."

22. 01. 2025. у 14:15

Коментари (0)

МАТИЋ И ТАДИЋ ДЕЛИЛИ БОДОВЕ: Срби приредили спектакл, па им судија узео славу