САД МОГУ ДА МОЗГАЈУ НЕ МИСЛЕЋИ НА НОВАЦ: Министарство ИТ помаже информатичарима да се препреме и учествују на такмичењима
МАЊАК новца за учествовање на међународним такмичењима, хронични је проблем талентованих основаца и средњошколаца. Буџет Министарства просвете недовољан је да покрије цену путовања, смештаја, котицазција и других трошкова. Да финансијски проблеми буду колико-толико ублажени, помогло је Министарство информисања и телекомуникација, које је Друштву матемтичара Србије наменило осам милиона динара за припрему и учествовање ученика на међународним такмичењима из информатике.

Фото: Друштво матаематичара Србије
Према речима Дејана Ристића, министра информисања, приоритет је старање о младима и деци.
- Од ове године преузимамо трошкове њихових припрема за међународна такмичења, што значи да се више неће дешавати да породице траже новац, да деца током боравка на припремама из рачунарства бораве у неусловним просторијама или да нису адекватно збринута током тих такмичења - каже Ристић. - Циљ министарства је да деца на такмичења и припреме оду релаксирани од егзистенцијалних брига - како отићи и да ли ће прикупити са породицама и својим школама довољно новца.
Председник Друштва математичара Србије др Мирослав Марић, наводи да ово удружење сваке године има проблем да се адекватно припреми да би учествовало на такмичењима. То се посебно односи на она која су на удаљеним дестинацијама.
- Најважније такмичење за нас ове године се одржава у Боливији, трошкови путовања и самог учешћа су високи па ће нам ова помоћ Министарства много значити - каже Марић. - Реч је о највећем светском такмичењу из информатике на коме учествују ученици из 100 земаља. Такође, наши ученици ће моћи да иду и у припремне кампове и на припремне трунире што до сада, због недостатка новца није било могуће.
СТРОГА СЕЛЕКЦИЈА
НА такмичењима из информатике наши ђаци учествују од 1988. године. Од децембра прошле године, Друштво математичара Србије увело је новину да се припреме ученика обављају сваког викенда.
Селекција ученика креће од школских такмичења на која се из математике пријави и по 100.000 ђака, а из информатике мало мање. Кроз наредне кругове такмичења, остане 20 најбољих од којих се бира тим од четири ученика који представљају нашу земљу на међународним такмичењима.
Током целе године у свету се организује велики број такмичења за ученике основних и средњих школа, а предњаче она из математике и информатике. Припреме почињу већ од почетка школске године, а неке и за време распуста. Најскупља ставка су, свакако, трошкови пута и смештаја. На почетку школске године Министарство просвете објављује календар такмичења за која ће издвојити новац, од школских до међународних. Ипак, најчешће се новац обезбеђује за организацију такмичења на домаћем терену и тек малобројна међународна. Иако наши ђаци бриљирају у знању из свих предмета и где год се појаве освајају медаље, највише новца се даје за такмичења из математике и информатике, док се за остале предмете ученици и професори сналазе.

Фото: Друштво матаематичара Србије
- Најважнија такмичења за математичаре и информатичаре је ИМО олимпијада која се одржава једном годишње и новац за та такмичења обезбеђује Министарство просвете - каже Мирјана Катић, директорка Математичке гимназије. - Ове године ће за математичаре та олимпијада бити одржана у Аустралији. За учешће наших ђака на осталим такмичењима новац обезбеђујемо захваљујући помоћи добрих људи, фирми, бивших ученика због чега је основан и алумни клуб бивших ђака.
Талентовани ђаци добијају и стипендије министарстава просвете и науке, Фонда за младе таленте, али та средства су недовољна да покрију трошкове њиховог учешћа на међународним такмичењима.

ВУЧИЋ СЕ ХИТНО ОГЛАСИО ИЗ АВИОНА: Стигла ми је фантастична вест од Ђорђе Мелони (ВИДЕО)
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић огласио се из авиона и рекао да му је стигла фантастична вест из Рима.
04. 04. 2025. у 12:49

СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта
ЕВРОПСКИ држављани који путују у Велику Британију од данас морају имати дигиталну пропусницу за улазак у земљу, за коју британска влада тврди да ће побољшати безбедност граница.
02. 04. 2025. у 10:16

КРАХ БРАКА НАКОН 14 ГОДИНА? Вилијам ангажовао адвокатску фирму која је разводила Дајану и Чарлса
ВАЖИЛИ су за најскладнији краљевски пар, а у последње две године мало-мало шушка се о могућим проблемима и потенцијалном разводу.
04. 04. 2025. у 20:19
Коментари (0)