ПРЕКО МИЛИОН ЕВРА ЗА ПОДРШКУ ОБРАЗОВАЊУ: UniCredit оснажује за будућност

Промо

24. 12. 2024. у 15:41

СУШТИНСКА полуга развоја друштва за UniCredit Банку у Србији и UniCredit Фондацију јесте област образовања, у коју улажу више од милион евра кроз различите пројекте у периоду од 2023. до 2026. године.

ПРЕКО МИЛИОН ЕВРА ЗА ПОДРШКУ ОБРАЗОВАЊУ: UniCredit оснажује за будућност

фото: Промо

Подршка UniCredit темељи се на оснаживању образовних инситуција и едукатора кроз својеврстан научни приступ суштинској промени образовног система Србије.

Брз развој технологије и повећана глобална конкурентност довели су до тога да је знање постало кључни фактор успеха како за појединце, тако и за државе. У целој Европи, препозната је важност висококвалификоване радне снаге, али и опасност од раног напуштања школовања с чиме се суочавају руралне средине.

Стога, циљу да образовање постане главни постулат друштвеног утицаја компанија, усмерена је и UniCredit Банка у Србији.

Банка настоји да осигура да ниједно дете не буде спутано својим социо-економским пореклом и да свима буду доступне једнаке могућности за образовање.

Оснаживањем образовних институција, повезивањем привреде и формалног образовања,  UniCredit покреће ученике да већ током школовања на практичан начин примењују знање, користе своје таленте и вештине и континуирано се развијају.

Никола Вулетић, председник Извршног одбора UniCredit Банке истиче: “Улагање у образовање је инвестиција у будућност наше заједнице. То није само друштвено одговорно, већ и паметна пословна одлука.

Квалификовани кадрови су кључни за успех целе економије, а улагањем у образовање осигуравамо да будуће генерације имају вештине потребне за захтевно тржиште рада. Узевши све то у обзир, у нашој банци један од основних постулата пословања је управо образовање.

Активно сарађујемо с многобројним институцијама како бисмо сви заједно ускладили образовне програме са стратешким циљевима напретка државе.Верујемо да на тај начин стварамо синергију која ће донети корист нашој земљи.”

Кроз различите пројекте УниЦредит Банка и UniCredit Фондација покрећу младе људе да „откључавају свој потенцијал“ и да се развијају.

Будућност се гради у учионицама, а наставници су они који тиме управљају. Подршка образовном систему почиње управо оснаживањем наставника омогућавајући им све алате који су им потребни да буду најбољи могуц́и едукатори, како би увек пружали додату вредност свом раду са ученицима.

UniCredit фондација

 UniCredit Фондација, уз подршку  UniCredit Банке, тежи да додатно оснажи локалну заједницу и изгради инклузивније школско окружење које нуди квалитетну наставу за сву децу у Србији, кроз пројекте које спроводи у партнерству са различитим организацијама.

Само за годину дана, кроз пројекат “Оснажени за будућност” (RePower Your Future) који Фондација спроводи у сарадњи са организацијом Достигнућа младих у Србији (Junior Achievement), извршен је утицај на 3.481 ученика кроз оснаживање и едукацију у 190 средњих школа у различитим програмима: такмичења Пословни изазов, програм Ученичка компанија, такмичење Изазов специјал, програм Пословна етика.

Кроз трогодишњи пројекат покренут током ове године, „И ја сам наставник: Заједнице учења као подршка наставничком идентитету“, а који ће реализовати тим наставника и истраживача са Филозофског факултета Универзитета у Београду, допринеће решавању бројних изазова у образовном систему у Србији, посебно јачању професионалног идентитета, аутономије и добробити наставника кроз креирање „заједница учења“ у школама.

Овим пројектом биће обухваћено више од 600 наставника и више од 15.000 њихових ученика у 60 основних школа из различитих делова Србије. Од тога, више од 300 наставника биће директно укључено у једногодишњи програм подршке за развијање релевантних компетенција, са циљем унапређивања њихове добробити, квалитета наставе и функционисања школе као проактивне заједнице која учи.

У наредних пет година, кроз сарадњу са организацијом Teach for All у Србији, план је да се кроз мрежу 100 мотивисаних и посвећених еду-иноватора (наставника), утиче на више од 10.000 ученика у мање развијеним регионима Србије, са циљем да развију вештине потребне за заједничко и индивидуално деловање у својим срединама.

Кроз партнерство са “Групом за образовање” коју чине Нордеус фондација, Центар за промоцију науке, Иницијатива Дигитална Србија и Достигнућа младих у Србији, запослени УниЦредита били су ангажовани као ментори у програму Финансијска писменост који је у прошлој години обухватио више од 1.500 ученика из 47 средњих школа у Србији.

UniCredit Банка у Србији

Као кључни партнер програма Галаксија куп, у партнерству са Нордеус фондацијом, UniCredit Банка ће отворити прилику за школске заједнице да кроз такмичење и конкретне пројекте технолошких иновација постану део свеобухватног образовног покрета који подржава иновативност и креативност код младих.

Наиме, овај програм омогућава наставницима и ученицима електротехничких школа из целе земље да се повежу са вршњацима, стручњацима и лидерима из индустрије, пружајући им непроцењиво искуство које ће их мотивисати да наставе свој професионални развој и допринесу друштву кроз иновације.

Фондацији гимназије „Вељко Петровић“ из Сомбора, банка је доделила стипендије за најбоље сомборске гимназијалце, док је такође подржала организацију учешћа ученика у међународним такмичењима (Олимпијада из физике) Математичке гимназије у Београду.

Финансијска подршка банке усмерена је и на спровођене активности Форума младих са инвалидитетом, кроз активности за друштвено укључивање особа са инвалидитетом, заступања и промовисања људских права, кроз успостављање међусекторских партнерстава, изградњу и јачање неопходних људских и других ресурса и капацитета.

Кроз конкурс „Срећни кеш кредит“, Музичка школа у Нишу опремљена је новим инструментима. Истовремено, УниЦредит Банка годинама обнавља ентеријер и унапређује радно окружење у основним и средњим школама широм Србије, па је тако у протеклој години подржала ОШ „Милан Илић Чича“ у Аранђеловцу, ОШ „Вук Караџић“ у Ћуприји, школу за основно и средње образовање „Царица Јелена“ у Нишу, као и специјалну школу са домом ученика Бубањ.

Додатно, у сарадњи са АФА асоцијацијом (Асоцијација за афирмацију потенцијала жена) спроведен је и МОГИС Програм за оснаживање девојчица да се баве науком, технологијом, инжењерством, уметношћу и математиком. Један од циљева пројекта јесте да окупи и повеже већи број девојчица и девојака, као и да смањи родну разлику у технолошким занимањима и промовише позитивне узоре кроз мрежу ментора из институција и компанија.

У Србији је нашироко распрострањен проблем недостатка радне снаге у просвети, што утиче на расподелу квалитетног наставничког кадра.

Због такве ситуације, сеоске школе се често затварају, а деца одлазе у градске и приградске школе.

UniCredit Банка је у сарадњи са UniCredit Групом подржала  оснивање организације Теацх фор Алл у Србији, као и њихово придруживање глобалној мрежи Teach for All, како би кроз оснаживање наставника утицали на промене у образовном систему у земљи и омогућили доступност квалитетног образовања за сву децу.

Како настављамо да оснажујемо наше заједнице да напредују, настојимо да пружимо неопходну подршку за даље јачање локалног образовног система и откључавање потенцијала следеће генерације Србије.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

КАКАВ КРАЈ АУСТРАЛИЈАН ОПЕНА! Овакво финале Јаник Синер - Александер Зверев је мало ко очекивао