ШТАДИН здравствени извештај: 52% Европљана се осећа усамљено
УПРКОС чињеници да живимо у свету друштвених мрежа, технологија које нам омогућавају брз и неограничен контакт и пружају осећај да смо повезани више него икада, у исто време социјална изолованост и осећај усамљености нарастајући је проблем широм света и мучи више од половине Европљана.
Здравствени извештај СТАДА групе за 2024. годину показује да две трећине Европљана (65%) своје ментално здравље оцењује као веома добро или прилично добро, док само 9 процената сматра да је оно лоше. Упркос томе, чак 52% европске популације осећа усамљеност. И док бисмо очекивали да од усамљености највише пате старије особе, управо је супротно - највише су погођени млади! Међу Европљанима старијим од 55 година, 41% каже да се осећа усамљено, али исто тврди чак 63% младих између 18 и 35 година.
Колико је самоћа тешка?
Штадино здравствено истраживање открива да се највише усамљенима осећају становници Пољске (61%), Финске и Шведске (59%), Словачке (58%) и Казахстана (57%).
На питање да ли се осећају усамљено, 4% грађана Србије тврди да се увек осећају усамљено, исто толико Мађара и Италијана. Дупло више их је у Аустрији и Данској (8%), а да се често осећају усамљено каже 16% Британаца и 17% Швеђана.
Превише рада и недостатак времена за друштвене контакте као најзначајнији разлог усамљености наводи 29% грађана Србије и Бугарске, 28% Пољака, 27% Аустријанаца. Наведени узрок знатно мање погађа Швеђане и Данце (19%). Смрт супружника или члана породице разлог је усамљености за 23% Ираца, 21% Пољака и Британаца. У Србији 14% грађана овај проблем истиче као разлог усамљености.
Као главни узрок усамљености чак 27% младих у Европи истиче превише рада и радних обавеза, а тај став подржава 31% вршњака у Словачкој, 29% Швајцараца, 18% младих у Србији и свега 11% Италијана. Већа је вероватноћа да ће се жене (57%) осећати усамљене него мушкарци (46%), а овај осећај има тенденцију опадања са годинама.
Како санирати епидемију усамљености?
Подробнијим увидом такође се открива и јака веза између физичког и менталног благостања: Већина физички спремних Европљана (83%) своје ментално здравље оценила је позитивно, док је такву оцену дало само 28% оних који се физички не осећају добро. Ово указује на деликатан однос између физичке спреме и менталног здравља и на то колико су та два чиниоца међусобно блиско повезана.
Ипак, назиру се и потенцијална решења за овакву раширену усамљеност: Половина Европљана (46%) види бољу равнотежу између пословног и приватног живота као кључ за смањивање осећаја усамљености и решавање изазова везаних за ментално здравље. У успостављању боље равнотеже између посла и приватног живота предњаче грађани Србије (59%) и Португала (58%). Око 43% Европљана побољшање види у бољој економској ситуацији чему се највише надају у Србији (63%), Португалу (62%) и Мађарској (56%).
Сваки трећи Европљанин сматра да се ситуација може побољшати скраћивањем времена које се проводи на мрежи, у чему предњаче грађани Србије (43%), Ирци (38%) и Данци (36%). За конкретнију подршку старијој популацији највише инсистирају Шпанци (39%) и Данци (37%), а од грађана Србије свега 22%.
Ово су резултати из међународног Здравственог извештаја СТАДА групе за 2024. годину, репрезентативне студије која је обухватила више од 46.000 испитаника из 23 земље, међу којима су и грађани Србије.
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
ОД ДОДИКА ДО ЕСТРАДЕ: Ко је све од познатих био код патријарха Порфирија на слави? На челу стола позната певачица (ФОТО)
ПАТРИЈАРХ Порфирије прославио је други дан славе Светог Јована Крститеља, а поред деце са КиМ, присутне су биле и многе познате личности.
24. 01. 2025. у 10:33 >> 10:43
Коментари (0)