ЗАШТО ЈЕ СВЕТИ НИКОЛА ПОСНА СЛАВА? Ево због чега се на овај дан одричемо од хране (ФОТО)
СВЕТИ Никола, познат и као Никола Мирликијски, рођен је око 270. године у Патари, у области Ликија, која се данас налази у Турској.
Потекао је из богате хришћанске породице, али је након смрти својих родитеља, који су настрадали у великој епидемији, одлучио да цело наслеђено богатство подели сиромашнима.
Ова племенита геста постала је један од темељних разлога зашто је Свети Никола стекао славу као заштитник сиромашних, путника, морнара и деце.
Никола је био свештеник који је одрастао под пажљивим оком свог стрица, који је био архиепископ Патаре, а када је преузео управљање црквом, убрзо је постао познат по својој великој добродушности и способности да помогне онима у невољи.
По смрти стрица, изабран је за архиепископа мирликијског. Касније је постао и један од архиепископа који је присуствовао Сабору у Никеји 325. године, где је стао на страну правовјерне науке против Аријана.
Посни карактер славе
Празновање Светог Николе, који је преминуо 6. децембра 343. године, слави се у православној цркви 19. децембра, а увек пада током Божићног поста.
Како за Она.рс истиче историчарка и стручњак за гастрономију Дијана Васиљевић, овај посни период има дубоко духовно значење, јер верници кроз посну исхрану и аскетски начин живота настоје да се припреме за долазак Божића, највећег хришћанског празника.
Слава Светог Николе је посна из неколико разлога, а један од кључних лежи у његовом животу. Никола је био познат по томе што је живео аскетски, не тражећи богатство ни удобност. Познат је по томе што је помажући сиромашнима и болеснима, делио сву своју имовину, што укључује и храну.
Због тога је прослава ове славе постала израз поштовања његове скромности и доброте. Његов живот и деловање утемељени су на љубави према ближњима, а то се кроз црквене обичаје одражава у посном карактеру славе.
Пост на Светог Николу симболизује духовну дисциплину и чишћење, што је у складу са светитељевим аскетским животом. Иако Свети Никола није директно везан за посне обичаје у свом времену, његова доброта и преданост помоћи другима постала је темељ за каснији развој обичаја посних трпеза на његов празник.
Посна трпеза на Светог Николу
На славску трпезу током Светог Николе, према традицији, постављају се посна јела. Поред славског колача и жита, која су основна јела на свакој слави, на трпези се обично нађу риба, рибља чорба, пребранац, сарма, кромпир салата и разне врсте зимских салата попут киселог купуса, туршије или печених паприка.
Посне пите и ђаконије од морске рибе и плодова мора постале су такође уобичајене, а све је то део славске трпезе која верницима омогућава да у миру и тишини обележе празник - истиче Васиљевићева.
У неким крајевима Србије, нарочито у Војводини, традиција припремања мрсне трпезе за Светог Николу опстала је и након Другог светског рата.
То је у многим случајевима био начин да се прикрије религиозна природа славља због политичких притисака тог времена. Међутим, према правилима Српске православне цркве, Свети Никола остаје посна слава, што се верницима препоручује да поштују, не само из верских разлога, већ и због повезаности са светитељевом скромношћу и аскетским животом.
Зашто пост на Светог Николу?
Посни обреди за Светог Николу постали су симболични чин поштовања светитељевог живота и духовног значаја.
Иако није постојао директан пост у време светитељевог живота, каснија црквена традиција усмерила је вернике да славе Светог Николу кроз пост и аскетске обреде, како би се припремили за духовну радост коју доноси Божић.
Традиционално, за време посних дана уочи Никољдан, на славама се не конзумира месо, већ су заступљена јела која симболизују духовну чистоћу – риба, пасуљ, кромпир, киселе салате и разне посне посластице.
Овај период постаје време за духовно очишћење, као и време у којем верници настоје да се приближе духовној и светој правди светитеља, који је познат по свом великодушном духу - објашњава историчарка.
Свети Никола: Поштовање скромности и духовне дисциплине
Посна слава Светог Николе заправо је и подсећање на духовни пут сваког верника.
Она подстиче да се кроз пост и скромност, чак и у свакодневним животним околностима, живи живот у складу са хришћанским вредностима.
Свети Никола, који је помагао и бринуо о невољнима, био је познат по томе што није тражио богатство, већ је делио оно што је имао.
У том контексту, посна слава и пост током његовог празника постали су симболичан израз поштовања према његовој духовној мисији.
- Због свега наведеног, Свети Никола је један од најпоштованијих светитеља, а његова слава је прилика да верници још једном подсећају себе на духовне вредности, скромност, љубав према ближњима и помагање онима у невољи - закључује Дијана Васиљевић.
(Телеграф)
БОНУС ВИДЕО: O ŽIVOTU I SMRTI
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)