ТУМОР НА ВРАТУ ДЕВОЈЧИЦЕ (5) ОПЕРИСАЛИ ОСАМ САТИ: Велики успех лекара Института за мајку и дете и Института за онкологију и радиологију
ТИМ лекара Института за здравствену заштиту мајке и детета и Института за онкологију и радиологију Србије успешно је извео екстремно компликован хируршки захват тумора на врату код петогодишње девојчице.

FOTO: Privatna arhiva
Лекари су се први пут сусрели са овако захтевном операцијим тумора врата код детета, и први пут у Србији током хируршког захвата на детету употребили неуростимулатор.
Професор др Александар Влаховић, специјалиста дечје и пластичне и реконструктивне хирургије и Управник клинике за хирургију Института за здравствену заштиту мајке и детета Србије за "Новости" каже да се очекује потпуно излечење девојчице:
- Слични захвати се често спроводе у хирургији одраслих, али до сада никада нису примењени у оперативном лечењу деце и то је заиста велики подухват. Пацијенткиња је сада стабилно, прати се њен опоравак и након највише две терапије јодом биће практично излечена. Овај тумор у дечјем узрасту је редак. Практично ово је први случај у нашој установи.
Девојчици је тумор откривен пре месец дана. Урађена је неопходна дијагностика у веома кратком року и постављена је сумња да се ради о карциному штитне жлезде који захвата цео врат и простире се ка грудном кошу. С обзиром на проширеност тумора донета је конзилијарна одлука да је оперишу хирурзи са Института за онкологију и радиологију и Института за здравствену заштиту мајке и детета Србије.
- Оперативни захват је подељен у два дела зато што би одстрањивање тумора у једној операцији било веома ризично - каже профеоср Влаховић. - Одстрањивањем штитне жлезде и параштитних жлезда постојала је могућност да се дете уведе у значајну ендокрину и метаболичку нестабилност.
Пре седам прваоминтервенцијом одстрањен је део тумора из средњег и левог дела врата.
- Ово је најтежа операција коју сам до сада извео у каријери - каже др Марко Јеврић, хирург Института за онкологију и радиологију Србије. - Прва операција трајала је четири и по сата и морам да истакнем да су велики посао урадили и анестезиолози, јер срећом постоји тубус који је тако мали да може да се пласира код тако малог детета.
Јуче је урађена друга операција када јој је одстрањен тумор из десне стране врата. Екипа Института за онкологију и радиологију Србије за овај захтев донела је посебну неуромоторинг опрему, такозвани неуростимулатор који омогућава адекватно регистровање виталних структура врата, односно нерава чијом повредом би дете имало значајне последице кроз цео живот.
- Оперативни захват који је трајао три и по сата прошао је без компликација - каже др Јеврић. - Ми неуростимулатор одавно примењујемо на одраслим пацијентима, али ово је био први пут да смо помоћу њега оперисали тако мало дете. Пратили смо да при одстрањивању тумора не повредимо нерве одговорне за гутање, говор, дисање, и успели смо захваљујући огромном тиму лекара.
Ретко обољење
РАК штитасте жлезде је један од најучесталијих ендокринолошких болести код одраслих, а веома редак код деце. Петогодишња девојчица боловала је од папиларног карцинома штитњаче. Срећом, овај карцином и када се прошири правовременом и одговарајућом операцијом се успешно лечи.

АМЕРИЧКИ ВОЈНИЦИ ПРОНАЂЕНИ МРТВИ НА ГРАНИЦИ СА БЕЛОРУСИЈОМ: Нестали током вежбе, узбуна у НАТО
ЧЕТИРИ америчка војника која су нестала током НАТО вежби у Литванији су погинула, јавио је портал ЛРТ (Литванска радио-телевизија), позивајући се на изворе.
26. 03. 2025. у 17:16

РОДИТЕЉИ ПОГИНУЛЕ ДЕЦЕ ФОРМИРАЛИ ЖИВИ ШТИТ: Не дозвољавају да се тела однесу на обдукцију
РОДИТЕЉИ који су у пожару изгубили своју децу у дискотеци "Пулс" у Кочанима не дозвољавају да се тела настрадалих однесу на додатну обдукцију у Скопље, тражећи да им се одмах предају како би припремили сахране, јавља Плусинфо.
16. 03. 2025. у 19:40

ШТА СЕ ДЕШАВА? Језеро поново почело да "гута" воду
ОВАЈ неконтролисани испуст нема капије и активира се аутоматски када ниво воде пређе висину улаза.
26. 03. 2025. у 20:29
Коментари (7)