СРПСКИ РЕЧНИК ЗА СВАКУ КУЋУ - Удружење "Окупљени око језика" из Лондона покренуло пројекат од значаја за српску културу
Удружење "Окупљени око језика" из Лондона покренуло је израду описног речника савременог српског језика који је, како кажу, намењен свакоме ко користи наш језик: ђаку, новинару, студенту, службенику, учитељу, научнику...
Речник ће обухватати 50 хиљада речи и израза, заступљених на основу учесталости у савременом језичком корпусу, последњих педесет година, а планирано је да рад на овом пројекту буде завршен крајем 2025. године. Биће доступан и електронски и у штампаном издању, а план је да се користи у Србији, Републици Српској и Црној Гори.
Рад на речнику води проф. др Рада Стијовић, са стручним сарадницима, док проф. др Ранка Станковић води тим рачунарских стручњака у послу који се тиче електронског развоја речника.
Вељко Жижић, представник Удружења "Окупљени око језика", појашњава нам како су дошли на идеју да покрену овај пројекат.
- Упитали смо се, који речник српског језика данас користимо? Који речник користи дете у школи, студент на факултету, судија у судници, службеник у општини? Где су наш "Оксфордски" речник или "Ушаков", речници које је могуће пронаћи у свакој учионици и кући. Такав речник на српском језику недостаје. Желимо то да исправимо и понудимо неопходан широко доступан речнички извор.
Случај Московљевић
Вељко Жижић подсећа и на случај забрањеног речника српско-хрватског језика др Милоша Московљевића:
- Објављен у великом тиражу 1966. године, забрањен је преком судском одлуком након политичког напада на речник, цело издање је уништено. Сматра се да је Московљевићев речник забрањен због објашњења речи "четник", "партизан", "србовање" и "Црногорац". Описи значења које је понудио др Московљевић сударали су се са истинама које је градио комунистички режим.
Жижић као један од разлога наводи и то што су употреба и знање српског језика у последње две деценије у јавном простору значајно ослабили, а говор је опхрван туђицама.
- То иде до те мере, да српски језик можемо назвати "англо-српским" - каже Жижић па наводи примере попут: "Оригинални и ексклузивни гифт програм", ни мање ни више него код угледног издавача, постале су пречеста, свакодневна појава. - Новим речником који радимо се одређује шта припада јавном простору и ученом говору, одређује се и које речи представљају некњижевни говор, жаргон или поткултуру. Речник ће бити и језички извор и путоказ целом друштву.
Жижић оцењује да српским језиком данас управља "Гугл":
- Језик се ствара и развија у електронском простору. "Гугл" и сличне е-услуге одређују шта читамо, шта се претражује на првим страницама, како се преводи. У томе лежи опасност обрнутог природног одабира, када је лош језик истакнут, а добар потиснут и невидљив. Одговорност је ипак на српском друштву, јер ни "Гугл" ни електроника не могу разумети шта је исправан српски језик, без употребљених електронских језичких темеља. Због тога смо се и одлучили да урадимо речник као извориште које обезбеђује смислено грађење језика и спречава језичко урушавање. Многи језици се суочавају са истим невољама - до краја века неколико хиљада језика ће у потпуности нестати. Опстаће језици у које се знатно улаже, посебно у е-простору.
На питање због чега су баш наши људи из расејања одлучили да направе речник, Жижић одговара:
- У расејању живи на хиљаде веома образованих, стручних и успешних људи који пажљиво прате, брину и осећају промене у српском друштву, језику и култури. Сви смо сагласни око изазова који су пред српским језиком. Удаљеност од српског политичког простора и дневне политике је и наша предност - као што су и познавање страних језика, других друштвених и образовних уређења. У прилици смо да се усресредимо на трајно важна друштвена питања, попут питања језика, која у самом српском друштву у матици тренутно пролазе неопажено. Језик је од кључног и трајног значаја за опстанак целокупне српске културе и друштвеног ткива. Стога наше чињење није само практичне природе - оно је и порука српском јавном мњењу и доказ како расејање и матица могу да сарађују.
Проф. др Рада Стијовић нам каже да се језик најбрже и најуочљивије мења у речнику, јер са новим појмовима и новим појавама настају и нове речи или старе добијају нова значења.
- Сведоци смо бројних нових речи, као што су - дрон, ваксер, инфлуенсер, блог, бот које треба објаснити и наћи могућу одговарајућу домаћу реч - истиче ова професорка. - Неке речи или поједина њихова значења застаревају и постепено излазе из употребе. Постоји стална потреба за новим речницима савременог језика, у коме ће се те промене показати. У земљама са развијеном лексикографијом они се појављују на сваких неколико година, па и чешће.
Проф. др Ранка Станковић која је задужена за електонски део посла, истиче да се Речник савременог српског језика развија као лексикографска база података која ће уједно бити извор и за многе друге језикословне подухвате:
- Речник је намењен првенствено људима али и машинама, тако да ће допринети како унапређењу језичке културе у образовању, тако и развоју језичких технологија за српски језик. Речник ће омогућити придруживање значења речима у тексту, задатак који до сада за српски језик није решен.
Иначе, осим рада на Речнику, стручаци раде и на развоју језичког жига, а Вељко Жижић наглашава да је план да се он користи на свакој пословној страници, на страницама установа и јавних гласила. Цео овај подухват има радни назив "С љубављу", а деловање чланова Удружења бесплатно је и добротворно. Новац који скупе намењен је развоју Речника.
Све податке о подухвату могуће је наћи на радној страници www.sljubavlju.com.
НОВО РУСКО ОРУЖЈЕ НА ФРОНТУ У УКРАЈИНИ: Изазива застрашујућу штету, а има само један циљ
РУСИЈА је недавно почела да производи термобаричне беспилотне летелице које ће се користити уз беспилотне летелице-мамце у Украјини, а које су у стању да нанесу озбиљну штету цивилима, открила је истрага Асошиејтед преса (АП).
16. 11. 2024. у 20:23
"ПРОНАЋИ ЋУ И УНИШТИЋУ ИХ СВЕ" Хитно се огласио Илон Маск, реаговала и Захарова
АМЕРИЧКИ бизнисмен Илон Маск саопштио је путем друштвене мреже да ће „пронаћи и уништити“ све оне који га оптужују за контакте са Москвом.
16. 11. 2024. у 16:18
"ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ": Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у
ВОДИТЕЉКА Оливера Ковачевић је о својим почецима, изазовима у послу, о томе зашто понекад пожели да буде викиншка ратница, као и о свему што јој даје снагу и инспирацију.
17. 11. 2024. у 09:28
Коментари (0)