ХТЕЛИ СУ СВЕТ СА ЈЕДНИМ ГОСПОДАРОМ: Снажне поруке са међународне конференције у Руском дому о дугорочним последицама бомбардовања СРЈ

Б.Субашић

13. 11. 2024. у 14:35

УДАР Запада на СР Југославију био је најава напада на Русију. Срби су 1999. били потпуно сами против једине суперсиле у униполарном свету, а после агресије НАТО је почела и нова епоха у Русији, епоха превредновања и ревизије пријатељства са Западом, која је учинила Русе спремнима за одбрану у Украјини. Упркос тешким последицама НАТО агресије српско друштво је показало изузетну отпорност и његово духовно језгро је здраво и непокорно.

ХТЕЛИ СУ СВЕТ СА ЈЕДНИМ ГОСПОДАРОМ: Снажне поруке са међународне конференције у Руском дому о дугорочним последицама бомбардовања СРЈ

Foto: Zoran Jovanovic

Ове тезе су биле окосница Међународне конференције "Дугорочне последице бомбардовања Југославије по српско друштво и формирање мултиполарног света" одржане јуче у Руском дому у Београду.

Изузетно посећени скуп отворен је пленарном седницом, на којој се присутнима путем видео-линка обратио Вјачеслав Володин, председник Државне Думе Федералне скупштине Руске Федерације, а говорили су и Александар Вулин, потпредседник Владе Србије, Александар Боцан-Харченко, амбасадор Руске Федерације у Србији, Јевгениј Примаков, руководилац Федералне агенције за питања Заједнице Независних Држава, сународника у расејању и међународну друштвену сарадњу "Россотрудничество". Такође, и др Јекатерина Ентина, директор Центра за Медитеранска истраживања Високе школе за економију, руководилац пројекта за истраживање дугорочних последица бомбардовања Југославије, др Бранислав Ђорђевић, директор Института за међународну политику и привреду.

Foto: Zoran Jovanovic

Пуна сала Руског дома

- Запад је на простору Југославије увежбавао касније акције у Русији. Југославија је одабрана због сличности са Руском федерацијом, као мултиетничка држава у којој је распад могао да се иницира националним питањима. Запад је Србији желео да нанесе стратешки пораз, да би касније исту праксу применио на Руску Федерацију. У сукобу су коришћене све методе, а када се посматра украјинска криза, очигледна је потпуна подударност са југословенском, укључујући васкрсавање фашизма, које се овде очитовало у обнављању усташког покрета, подстицање сепаратизма, тероризма и што је најаважније, пренебрагавање Повеље Уједињених нација - био је прецизан руски амбасадор Боцан-Харченко.

Foto: Zoran Jovanovic

Александар Боцан-Харченко, амбасадор Руске Федерације у Србији

Он је нагласио да је Запад изазвао кризу и ратове у СФР Југославији да би оправдао своје постојање, а затим и непрестано ширење према истоку.

- Такозване преговоре Запад је цинично користио за припрему ратних операција. Они су се увек завршавали на исти начин, закључком да Срби нису довољно конструктивни. Војно-технички споразум из Куманова и Резолуција 1244 су формално и теоретски добри документи, али Америка, њени савезници у НАТО и ЕУ почели су да их крше пре него што се мастило на уговорима осушило. Никакав дијалог Београд-Приштина под патронатом ЕУ неће довести ни до какавог решења, јер је то параван који прикрива агресиван став и позицију Приштине у складу са циљем Запада да Београд призна псеудонезависност Косова - био је оштар Боцан-Харченко.

Јевгениј Примаков је нагласио да Србија није поражена, али да је тешко рањена жртва хегемониста.

Foto: Zoran Jovanovic

Јевгениј Примаков, руководилац Федералне агенције за питања Заједнице Независних Држава, сународника у расејању и међународну друштвену сарадњу "Россотрудничество"

- Носилац тог хегемонизма није само Америка већ цео западни свет као цивилизација. Они су увек схватали Србију, Русију, Кину, Индију, читав остали свет као жртве, плен. Како изгледа слика униполарног света са једним господаром видело се 1999. када је Запад једноставно показао да нема другог права осим права јачег. Била је то невероватна жеља да се понизи један народ, да му се наметне воља колонијалног освајача. С тиме се тада срела Србија, а сада и Русија. Срби су лепо тада говорили: "Погледаjте шта раде са нама, то чека и вас". Када се појавио наш председник Путин ми смо почели да се припремамо за те промене у свету. У Србији кажу "можемо да опростимо, али не можемо да заборавимо", а посматрајући рат који се сада води против Русије, нама Русима не дозвољава ни да заборавимо ни да опростимо оно што је учињено Србији - рекао је Примаков.

Foto: Zoran Jovanovic

Александар Вулин, потпредседник Владе Србије

Александар Вулин је указао да је поход НАТО на трон светског хегемона почео пре 1999, а да до данас није окончан.

- Злочиначки подухват је почео раније, разбијањем СФРЈ и потом СРЈ и силовањем Србије, а траје и даље. НАТО је први пут силу на територији Европе применио бомбардовањем Републике Српске и активним учешћем у разарању Републике Српске Крајине и протеривању Срба са простора Хрватске. НАТО је 1999. био најмоћнија сила коју је свет икада видео, без иједног политичког, војног или економског противника, осим српског народа који је пружио отпор, иако је био потпуно сам. Агресија 1999. била је слика света будућности. Русија и Кина су увиделе куда то води и схватиле су да су оне следеће жртве насиља - рекао је Вулин.

ОРГАНИЗАТОРИ

КОНФЕРЕНЦИЈА "Дугорочне последице бомбардовања Југославије по српско друштво и формирање мултиполарног света" одржана је у организацији Фондације председничких грантова, Фондације за подршку јавној дипломатији "Александар Горчаков" и Института за међународну политику и привреду, уз подршку "Россотрудничества" и Руског дома.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - Имао је осећај за то

МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"

БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.

21. 11. 2024. у 11:45

Коментари (0)

АКЦИЈА ЗА КЛИМУ И ЗЕЛЕНА АГЕНДА: Кључни правци за заштиту животне средине