ПРИЛОЗИ ЗА НЕЗАБОРАВ - БЛАГОЈЕВ САН О МАНАСТИРУ: Путевима славе и страдања легендарног батаљона 1.300 каплара 9.

Милена Марковић

25. 10. 2024. у 00:23

НАД сваким човечјим животом, слика једна лебди. Слика најлепшег живота. И, најлепше његове смрти.

ПРИЛОЗИ ЗА НЕЗАБОРАВ - БЛАГОЈЕВ САН О МАНАСТИРУ: Путевима славе и страдања легендарног батаљона 1.300 каплара 9.

Гроб у Ћелијама, Фото В. Митрић

У ове три реченице Исидоре Секулић, изнедрене у време одсудних борби за опстанак или нестанак српског народа и државе у Великом рату, сажета је судбина сваког ратника који је положио живот за слободу отаџбине. Најлепши живот је онај који припада младости. За слободу отаџбине младост Србије у Великом рату је дала себе. Своје снове. Љубави. Успомене.

Парадигма тог страшног вишевековног рата (који ће се Србији наметати у разним облицима уклањања "куће насред пута") јесте и судбина Благоја Поповића из Врања, једног од 1.300 каплара, који ће се у историју Србије и Српске православне цркве уписати као Свети Јустин Поповић.

- Ми нисмо знали. Ми не знамо. Сада тек чујемо. Одакле вам ти подаци. Упутите нас на изворе. Можемо ли сутра да одговоримо. Пишите епархији за дозволу да се огласимо - низале су се поруке на молбу да они који баштине и (користе) жртву и дело Јустина Поповића, кажу коју реч (ако знају, а не знају) у спомен на једног из славног батаљона српске младости.
Ево одговора:

Гроб у Ћелијама, Фото В. Митрић

Син Анастасије и Спиридона Поповића из Врања, Благоје, имао је само један сан. Он у манастиру. Далеком и недоступном бежбозницима. Уз свећу и молитву. Уз кандило и мирис тамјана који доносе мир души, немирном човеку у времену зла.

О томе је сањао овај млади човек, тек замомчен. А већ богослов са средњим образовањем у тадашњој богословској школи у Врању. Дете из породице традиционално посвећене православној вери, која је недрила све саме богослове, пожелео је више од тога. Да буде монах.

- Нису ме дали. Мајка је молила митрополита. Деца су јој умирала, нас троје остало, куд ћу у монахе. А ја сам то желео - говорио је Благоје.
Јесен,1914. године, Врање...

- Мало смо предахнули. Мало се окрепили. Девојке заручили. Свадбе ће да буду... кад ето ти позива за Колубару. Ја поручим млади: враћај у сандук спрему док се не вратим. Ако се не вратим, све ти просто било - забележио је Милисав Станојковић.

Негде код Призрена, баш у мојој чети - наочита генерација!

- Каплар Поповић - представља се.

- Што се не јављаш, а бе, да имам с ким да поделим муку.

- Какву муку? Твоју? Моју? Мука је нашег народа и отаџбине. Не жалости ми се и, туј, не савијај.

Благоја Поповића потоњег Светог Јустина распоредили су у медицинско одељење Батаљона. Преживео је сву голготу и патњу свог народа од Коубаре, преко Проклетија до Скадра. У Скадру је 1916. примио монашки постриг и монашко име Јустин. Митрополит Димитрије одавде га је упутио у Петербург да се дошколује.

А, када је Октобарска револуција "Стаљинову веру", определила као начин живота, Јустин је "прекомандован" у Оксфорд. Из агенде није брисао Достојевског, на чијим је порукама стасавао и филозофијом живота крепио.

- Достојевски је недокучив само онима који не желе да пруже руку према небу - говорио је.

Од ратних рана, живих рана које је носио са народом и војском, никада се није опоравио.

Утеху је тражио и налазио у молитвама. Није ни слутио да ће муке бити веће. Пред Други светски рат и током нове ФНРЈ власти, заточен је и он, и његова професура. Докторске студије са Оксфорда. Прогнан је 1945. са Богословског факултета. Тада остаје без икаквих прихода и грађанских права. Комунисти су га ставили на списак за стрељање. Спасао га је Јанко Веселиновић, први послератни ректор Београдског универзитета.

- Живот без науке и православља у пуноћи вере за мене није живот - казао је игуманији манастира Ћелије Сари, када су га сви оставили и заборавили, а она га примила у манастирске конаке у којима је ушао и у вечни живот.

Сузе су натапале одежду

ЈУСТИНА Поповића Српска православна црква је 2010. године канонизовала у свеца. Др Душан Ђаковић, свештеник у манастиру Ћелије који је докторирао истражујући дело Св. Јустина, каже:

- Он је патњу свога народа у Великом рату носио до краја. Потом је, у Другом, сву неправду коју је трпео народ, веран Цркви, својим животом сведочио. Сведочио и преплакао. Његове сузе натапале су његову одежду.

Уточиште у манастиру Ћелије

Велики Јустин Поповић, каплар Благоје из батаљона славних, више од три деценије је у уточишту манастира Ћелије стварао за поколења. Његово дело, као и трајање његових ђака, богослова, живи и данас упорним и храбрим залагањем игуманије манастира Ћелије Гликерије.

- Она је мера и чувар вредности које су поставили Јустин и његови ђаци - забележио је свештеник Ђорђе Видојевић.

Лого

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (0)

ПОСТАВЉАМО НОВЕ СТАНДАРДЕ! Лажна држава Косово запањила свет! Ово је њена жалба на казну УЕФА за бежање с терена у Румунији