СЛОБОДАРСКИ КАЛЕНДАР: Детаљно по датумима - како је текло ослобађање Београда
ОСЛОБАЂАЊЕМ Београда окончана је 1287 дана дуга немачка окупација главног града Југославије. Навршило се 80 година од велике битне за престоницу. У тексту испод погледајте како је ослобађање Београда текло по данима од 3. до 27. октобра.
3. октобар
Немачки командант за Југоисток прогласио Београд за војно оперативно подручје - утврђени град.
5. октобар
Постигнут споразум у Крајови о учешћу совјетских и бугарских јединица у борбама за ослобођење Југославије.
10. октобар
Врховни командант Народно ослободилачке војске Југославије Јосип Броз упутио последњу директиву команданту Прве армијске групе Пеку Дапчевићу за извођење београдске операције.
12. октобар
Јединице Народно ослободилачке војске Југославије и Црвене армије сусреле се код Сопота.
13. октобар
У току ноћи снаге Народно ослободилачке војске Југославије и Црвене армије заузеле цео предео Авале, чиме је ликвидирано последње немачко упориште спољне одбране Београда.
14. октобар
Јединице Народно ослободилачке војске Југославијеи Црвене армије избиле на главну немачку одбрамбену линију: Велики Мокри Луг - Бањица - Кнежевац - Макиш. Ослобођени Раковица, Кошутњак, Бањица и Дедиње. Штаб Прве армијске групе Народно ослободилачке војске Југославије заједно са командантом IV моторизованог корпуса Црвене армије генералом Ждановом израдио план за напад на Београд.
15. октобар
Јединице Народно ослободилачке војске Југославије и Црвене армије пробиле се из правца Бањице до Славије, а од Топчидерског брда преко Кнез Милошеве и Сарајевске у Немањину улицу. Заузете Градска болница, Дунав-станица и Електрична централа на Дорћолу. Немци формирали специјалну групу са задатком да минирају или запале значајније државне и приватне зграде.
16. октобар
Покушај продора немачке “Смедеревске” или Штетнерове групације, која се повлачила из источне Србије, из правца Гроцке према Малом Мокром Лугу и Звездари. Главнина снага Народно ослободилачке војске Југославије и Црвене армије ангажоване на њеном уништењу (16-19. октобра) у борбама између Смедеревског друма и Авале. Јединице Народно ослободилачке војске Југославије и Црвене армије заузеле зграде Главне поште и Скупштине Југославије.
17. октобар
Јединице Народно ослободилачке војске Југославије и Црвене армије заузеле Игуманову палату и продрле на Теразије. Запоседнути су и Ратнички дом (данас Централни дом Војске Србије) и Народно позориште. Теразијским платоом доминирала је утврђена палата “Албанија”, у којој су постављена многобројна немачка митраљеска гнезда. У центру града вођене борбе за сваку кућу, за сваки спрат.
18. октобар
Борбе вођене око Немањине улице код раскрсница са Кнез Милошевом и Сарајевском улицом, око палате “Албанија” и хотела “Москва” и “Балкан”. Народно позориште је више пута прелазило из руке у руку. Немачке снаге контролисале су део града у близини Саве - Чукарицу, Железничку станицу, блок зграда министарстава у Немањиној, Савамалу, Теразијску падину, Зелени венац, Варош капију и Калемегданску тврђаву.
19. октобар
Снаге Народно ослободилачке војске Југославије и Црвене армије успеле да заузму зграде министарстава у Немањиној, као и хотеле “Москва” и “Балкан”. У ноћи 19/20. октобра коначно заузето немачко упориште у палати “Албанија”.
20. октобар
У јутарњим часовима јединице Народно ослободилачке војске Југославије и Црвене армије заузеле Калемегданску тврђаву. Преостале немачке снаге прешле преко Саве, а осујећен њихов покушај да за собом сруше једини преостали мост. Београд је ослобођен.
21. октобар
Специјализована јединица Црвене армије разминирала Савски мост и отпочело пребацивање снага Народно ослободилачке војске Југославије у Срем. Отпочеле борбе за ослобођење Земуна. Код Вуковог споменика одржан први митинг у ослобођеном Београду.
22. октобар
Ослобођен Земун. Погинули борци Црвене армије сахрањени на Позоришном тргу (данас Трг републике).
25. октобар
Из Панчева у Београд речним бродом Црвене армије стигао врховни командант снага Народно ослободилачке војске Југославије Јосип Броз.
26. октобар
Одржана Прва седница Извршног народноослободилачког одбора града Београда.
27. октобар
На Бањици одржани смотра и дефиле јединица Народно ослободилачке војске Југославије које су учествовале у борбама за ослобођење Београда. Јосип Броз одржао први говор у ослобођеном Београду. Поново почео да излази лист “Политика”.
Препоручујемо
МИСТЕРИЈА ТРЕЋЕГ МЕТКА: Контрoверзе и недоумице у Марсељској трагедији 9. октобра 1934.
16. 10. 2024. у 22:00
МУСОЛИНИ ЧУВА УСТАШКЕ ЗЛОЧИНЦЕ: Епилог крвопролића у Марсељској авенији Канебијер
09. 10. 2024. у 16:00
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)
КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.
19. 01. 2025. у 10:15
Коментари (0)