КРАЉ АЛЕКСАНДАР ОСУЂЕН НА СМРТ ЗБОГ БРИТАНСКОГ ПРОФИТА: Трећи рајх тврдио - Енглези су организовали Марсељски масакр
САМО ПЕТ година после нестанка краља Александра и Луја Бартуа са политичке сцене и када је Европа загазила у Други светски рат, у новембру 1939. године у Немачкој се отвара питање позадине усташког крвавог пира на Старом кеју у Марсељу.
Повод да се Гебелсова пропагадна машинерија позабави судбином југословенског краља био је неуспели атентат на Хитлера у минхенској пивници. Одмах после 9. новембра кад су дневни листови известили о „ атентату на живот Вође“ појавила се брошура од седамдесетак страна у којој је побројано неколико политичких убистава иза којих је, по наводима анонимних аутора, стајала енглеска тајна служба. И наслов је био у том духу „Траговима Сикрет сервиса“. Један део, на осам страница, посвећен је марсељском масакру. Немци су директно оптужили Енглезе да су они организатори убиства. Разлог: нерешени проблеми око концесије налазишта олова и цинка и Александров декрет којим се ограничавају енглески профити.
Брошура је одмах преведена и појавила се у издању београдске „Просветне заједнице А.Д.“ те исте године. У тексту, под насловом „Атентат у Марсељу“, пише: „Краљ Александар I увек је више значио него само „легитимни владар на једном престолу“. Већ као престолонаследник показао се у балканским ратовима на челу српске војске као прави народни вођ. За време светског рата борио се жилавом храброшћу као војник и државник за стварање Југославије. Када је извршио уједињење Срба, Хрвата и Словенаца истакао се краљ који је обезбедио јединство државе. Земља је корак по корак улазила у благостање и цветала је. Али исто тако је ослободио земљу од зависности према европским силама.
Избацио је гесло „слободног Балкана“. Знао је да се Француска и Енглеска од надирања на Балкан могу одбити само снагом балканских народа.
НИ У ПАРИЗУ НИ У ЛОНДОНУ нису ова настојања праћена са задовољством, јер је било лакше натурити своју вољу једном несложном Балкану и једној слабој Југославији. Ипак Александар I није био опасан све дотле док се није појавила једна друга велика сила као противник Француске и Енглеске. Година 1933. била је прекретничка. Она је.значила почетак препорода Немачке. Интереси Немачке утирали су јужноевропским државама путеве на којима су могле са више успеха да очувају своју привредну независност.
Посматрачи у Београду видели су да Југославија незадрживо ради на својој потпуној независности од западних великих сила. За ово сматран је одговорним Александар I. И стварно, он је представљао моторну силу југословенске политике независности. Како је изгледало, у Француској је још постојала нада да има могућности да се краљ придобије да одустане од своје политике. Позван је у Париз да му се предочи француску „моћ“. Али, у Енглеској не постојаху више такве илузије. Тамо су били боље информисани о држању Александра I. У Лондону се знало да је краљ, уочи примљеног позива за посету Француске, донео једну одлуку против британских привредних интереса.
Године 1927. стекли су енглески финансијски кругови концесије за експлоатацију југословенских налазишта олова и цинка. Године 1930. је констатовано да су оловни концентрати садржавали 6 одсто сребра, а концентрати цинка мање количине злата. Овај налаз није саопштен југословенској влади, као што би то било у реду. Напротив, југословенској је држави онемогућено накнадно истраживање „јер су руде послане у запечаћеним теретним вагонима у Солун, где су укрцане за Енглеску“. Управа предузећа није дозвољавала приступ „непозваним лицима“ до рудних наслага. Проносиле су вести о правом „златном благу“ које је изношено из земље. Профит овог извоза био је огроман.“
* * * * * * * * * *
Енглески Сикрет сервис пронази ликвидатора
ЈУГОСЛОВЕНСКА ВЛАДА понављала је своје захтеве да предузеће подигне топионице и рударска постројења у земљи. Све то није ништа помогло. Енглеска се чак жалила због оваквих захтева и на крају је морао да интервенише краљ потписавши декрет којим се ограничавају енглески профити на нормалну меру. Овај декрет краља Александра није никад ступио на снагу, јер би у том случају енглеска висока финансија претрпела милионске губитке. Александар I био је неподмитљив, а употребити силу против њега - и за то је било касно јер је његов спољнополитички положај био врло јак. Требало га је уклонити на други начин. Тражио се револуционарни покрет коме је био циљ да ликвидира Александра I. И пронађен је ВМРО заинтересован за распарчавање Југославије. ВМРО додуше више није био политички значајан, али је без сумње био у могућности да стави атентаторе на расположење. То није била тајна за Сикрет сервис...
Полицијска истрага утврдила је да се убица звао Величко Керин и да је припадао ВМРО.
Ухапшена су и три друга члана ове тајне организације. Када је најзад, годину и по дана после атентата, почео процес у Француској, потврдили су додуше поротници учешће оптужених у атентату, али суд није донео пресуду на смрт како је то тражио државни тужилац већ их је осудио на доживотни присилни рад. Оптужени нису знали да кажу о закулисним узроцима и припремама за атентат, а самог атентатора линчовала је маса...
Нама је, дакле, непознато који конци су везивали Сикрет сервис са ВМРО. Познате су нам, међутим, неке врло значајне чињенице које несумњиво доказују да се у марсељском атентату никако не ради о спонтаном делу Кериновом или чак ВМРО, већ да су атентат припремили много моћнији и упливнији наредбодавци.
ПРВО: ОБА САУЧЕСНИКА од значаја, једна тајанствена плава дама и њен пратилац Петар који су прокријумчарили оружје за атентат, остали су неоткривени, а могли су да даду интересантне податке. Друго: југословенска полиција предала је француским властима једну листу две стотине сумњивих елемената са „тачним подацима“. Међу овим налазили су се и доцније ухапшени саучесници убице. Није се чуло да је француска полиција икада у Марсељу извршила ову потеру против ових сумњивих лица. Да је то учинила, она би, на основу поменуте листе, наишла природно на круг атентатора. Треће: у Београду су желели да краља прате четрдесет југословенских тајних агената, али тај предлог није био прихваћен од париске полиције.
Кад би се ове три замерке могле још и протумачити аљкавошћу (и кажњивом површношћу, следеће чињенице доказују непобитно да су у овом случају у париској полицији водили главну реч људи који су били моћнији од самих чланова француске Владе, јер влада свакако није имала интереса да се овакво крваво дело изврши на тлу Француске... Одлуке француских власти јавне безбедности без сумње су јединствене у историји свих посета државних шефова. Нису предузете ни најпримитивније мере безбедности. На пример, није постављен ни уобичајени ланац полицијских органа који би радозналу публику одржао у потребној удаљености од улице...
Заменик начелника у Марсељу Симон Сабијан изјавио је званично пред претставницима штампе: „Одговорни су чиновници париске службе сигурности. Они су најодлучније били против ангажовања војске, иако им је то у неколико махова предочено као хитно потребно...“
Наводи у овом тексту о концесијама за налазишта олова, цинка су углавном тачни. Као и детаљи из Марсеља. Међутим, пада у очи да се овде ни једном једином речју не спомињу усташе као извршиоци, већ само ВМРО који у том тренутку фактички не постоји. Очигледно је да су Гебелсови „момци“ чували Павелића за времена која ће наступити.
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)
КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.
19. 01. 2025. у 10:15
Коментари (0)