ЛУЈ БАРТУ ПОТПИСУЈЕ СВОЈУ СМРТНУ ПРЕСУДУ: Француска дипломатија и полиција мењају предвиђени протокол

Пише: Иван Миладиновић

02. 10. 2024. у 17:00

И ДОК ЈЕ југословенски краљевски разарач "Дубровник", око подне 9. октобра 1934. године, већ је увелико секао таласе француских територијалних вода, "Марсељ је трептао у општем весељу, окићен заставама, триколорима истих боја: плава, бела и црвена.

ЛУЈ БАРТУ ПОТПИСУЈЕ СВОЈУ СМРТНУ ПРЕСУДУ: Француска дипломатија и полиција мењају предвиђени протокол

Посланик Мирослав Спалајковић је протестовао убог промене мера безбедности, Фото Архив Југославије, "Профимедија", документација „Новости“, "Википедија" и Архив белог двора

Поређане водоравно, боје обележавају југословенску тробојницу, а исте боје само усправно стављене, то је француска триколорка. Њима су, не само улице у центру града, већ и предграђа била украшена. Био је то дан радости у типично медитеранском расположењу, сви су били раздрагани. Ресторане на главној марсељској саобраћајници, на Авенији Канабиер, и по околним улицама испунила је бучна и раздрагана маса народа. А дуж целог предвиђеног краљевог пута: од Старе луке до Споменика ратницима са Солунског фронта, прозори и балкони испуњени су гроздовима људи, жена, деце..."

У кабинету марсељског префекта, само четири сата пре него што ће Александар Карађорђевић издахнути у истој овој одаји, министар Барту, префект Жуано и председник општине Рибо, генерални контролор националне безбедности, господин Систерон и француски посланик у Београду, Пол-Емил Нажијара, воде жив разговор са послаником Мирославом Спалајковићем, југословенским послаником у Француској, генералом Александром Димитријевићем, министром, и Светиславом Лазаревићем, конзулом у Марсељу. Тема: евентуални атентат и безбедност југословенског краља у Марсељу.

Фото Архив Југославије, "Профимедија", документација „Новости“, "Википедија" и Архив белог двора

Аутимобил „делаж“ у коме су били краљ и Барту је био забрањен за вожњу државника

Представници Краљевине Југославије саопштили су да су добили поуздане информације да ће бити покушан атентат на краља и да се двојица атентатора већ налазе у највећем француском граду на Медитерану. Обавештајац Владета Милићевић, који је тих дана боравио у Паризу, ради обезбеђења краља док борави у француској престоници, јавио је да је из неколико поузданих извора добио веродостојна сазнања о планираном атентату на Александра. (Владета Милићевић је од 1927. године био стални југословенски представник у Међународној полицијској организацији - Интерпол. Дванаест година пратио је активности усташких емиграната, прво у читавој Аустрији, а затим у Мађарској, Немачкој, Француској и Италији.)

Префект Жуано: Гости се узбуђују без разлога.

Министар Барту: Краљ Александар неће имати бољег телохранитеља од мене јер ћу цело време бити уз југословенског суверена. Уосталом, чујмо господина Систерона.

Генерални контролор Систерон: Молим Вас, господине министре, нема никаквих разлога за било какву бојазан. Напротив! Наши гости су забринути, али им и ја кажем да је то само израз њихове превелике љубави према владару!

Министар Барту: Гарантујете ли нам потпупу безбедност и да ли су потребне какве допунске мере?

Систерон: Гарантујем, господо! Никакве друге мере нису потребне!

Представници Краљевине Југославије попуштају. Одобровољени су пруженим уверавањима и више нису тако упорни.

* * * * * * * *

Из Париза наређују да се мотоциклисти уклоне из колоне

АТМОСФЕРА НА СВЕЧАНОМ ручку, приређеном за званице које ће тог поподнева дочекати југословенског краља, била је веома срдачна и пријатељска. У "златној сали" префектуре, разговор је био веома жив. Уз сир и десерт, при крају обеда, Мирослав Спалајковић поново пита префекта о безбедносном поретку на марсељским улицама. Господин Жуано му одговара да ће, према плану, бити постављен уобичајен кордон полицајаца, с тим што ће господин министар (Барту) и његов гост (краљ), заузети места у затвореном аутомобилу, који ће пратити два ескорта, мотоциклиста-жандарма са десне и леве стране возила.

"Ах, не, господине префекте, не!" рекао је живахно Луј Барту. То никако! Краљ мора бити ближе народу да осети да је код нас, иако смо ми република, веома популаран!

У разговор се умешао и градоначелник Марсеља, господин Рибо:

"Господин министар је апсолутно у праву! Полицијска пратња са моторциклима сигурно би изазвала протесте грађанства Марсеља, које жустро реагује на све недемократске мере.

Уосталом, ускоро ће избори, и ја морам да водим рачуна о расположењу бирача".

И француски посланик у Београду, Пол-Емил Нажијар, додао је свој коментар:

Фото Архив Југославије, "Профимедија", документација „Новости“, "Википедија" и Архив белог двора

Краљ Александар је са „Дубровника“ јахтом допловио до „Белгијског кеја“ марсељске луке

"Од буке мотоцикла Његово величанство краљ Александар неће моћи да чује аплаузе Марсељаца, што би заиста била велика штета."

Неко је додао да из затвореног аутомобила ни Марсељци неће моћи да виде југословенског суверена. Префект Марсеља Жуано и генерални контролор Систерон, без размишљања су прихватили предложене сугестије и одмах су издали налог за измену мера безбедности. За ову одлуку нису морали да траже ничију сагласност јер су њих двојица били лично одговорни за безбедност високог госта док борави у Марсељу. Међутим, генерал Димитријевић у свом тестаментарном запису тврди да је повлачење 12 мотоциклиста наређено телефоном из Париза из кабинета француског министра полиције Албера Сароа, а да је префект марсељске полиције био само извршилац.

- Господине префекте, хоћете ли ми рећи каква ће бити густина полицијског кордона на плочницима - питао је генерал Димитријевић.

- Како да не, генерале. На сваких четири, пет метара! - одвратио је господин Жуано.

Генерал Димитријевић је нагло устао и запретио скандалом: - Мени није тако речено, господо. Ја захтевам са овог места да кордон буде такав да се полицајци могу бар држати за руке.

- Немогуће, немогуће, где да нађем толико припадника мобилне гарде? - мрмљао је збуњени префект.

- Онда употребите војску - плануо је генерал Димитријевић.

Вешт дипломата, министар Барту позвао је госте да устану - ручак је завршен - и за тренутак је прекинуо мучну атмосферу која је настала Димитријевићевом упадицом.

Разговор је настављен у салону префектуре. Уз кафу. Луј Барту је окупио око себе групу званица, међу њима посланика Спалајковића и генерала Димитријевића.

- Видите, драги пријатељи, кад ми је префект јутрос ставио на знање да нема довољио полицајаца за кордон тако да је приморан да их "сели" из једне улице у другу, онако како Његово величанство и ја будемо пролазили колима, и ја сам се сетио војске. Али, командант марсељског гарнизона упорно се држи правила министарства рата. Питао је: да ли је овде у Марсељу државни дочек или државнички сусрет? Као што и сами знате, званичан дочек је онда када госте дочекује председник Републике, а господип Лебрен (Алберт Лебрен) ће то сутра учинити на Гар де Енвалид у Паризу. А за сусрет, какав је овај наш у Марсељу, са вашим сувереном, није могуће употребити војску за одржавање реда на улицама. Овим интервенцијама, министар Луј Барту потписаће смртну пресуду самом себи, која ће бити извршена само два часа касније.

Добро расположен, на челу осталих званица око 14.30 кренуо је у стару марсељску луку "Кеј де Белж" да дочека Александра Карађорђевића.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у Рибникару нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у "Рибникару" нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ИЗ СНИМАКА се види да су теткица, којој још не знамо име, разредна Драгана Томић и домар Раде Симић, након што је Коста пуцао, а пре доласка наставника географије Зорана Нишевића и полиције, били на вратима учионице историје у којој је било "VII/2" и нико од њих није ушао унутра и пружио помоћ деци.

30. 09. 2024. у 14:56

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

Коментари (0)

ДА ЛИ ЈЕ ТЕЖЕ ОДГАЈАТИ ЋЕРКЕ ИЛИ СИНОВЕ? Научници дали одговор - ево које маме и тате ће драстично брже остарити