Топ 5 грешака које људи праве приликом преноса власништва возила

Јована Шведић

03. 09. 2024. у 11:00

БЕЗ обзира на то да ли продајете возило, поклањате га члану породице или га купујете, овај процес укључује низ формалности које треба исправно спровести. Од документације до законских рокова, сваки корак носи одређене ризике уколико се не поступа према прописима. За многе грађане који нису упознати са правним обавезама, пренос власништва може изгледати једноставно, али грешке које се дешавају у пракси могу имати озбиљне последице. Кроз овај водич ћемо проћи кроз најчешће грешке које људи праве и пружити корисне савете како да их избегнете.

Топ 5 грешака које људи праве приликом преноса власништва возила

Фото: pexels.com

Непотпуна или нетачна документација

Приликом преноса власништва возила, један од најважнијих корака је прикупљање и правилно попуњавање потребне документације. Нажалост, многи власници или купци аутомобила олако схватају овај корак, што резултира проблемима као што су непотпуни папири, нетачно унети подаци, или чак неисправни документи.

Основна документација за пренос власништва возила укључује саобраћајну дозволу, личне карте обе стране (купца и продавца), као и правилно попуњен купопродајни уговор. Ако постоји несклад у подацима на саобраћајној дозволи или она није важећа, пренос власништва неће бити могућ без додатних компликација.

Такође, често се дешава да људи користе застареле или погрешне верзије уговора, што може довести до правних проблема.

Непоштовање законских рокова

У Србији закон стриктно прописује рок у којем мора доћи до преноса власништва након што је возило продато или поклоњено. Ови рокови су постављени како би се обезбедила правна сигурност за све учеснике у трансакцији, као и због финансијских обавеза према држави.

Законски рок за пренос власништва возила у Србији је 15 дана од дана потписивања купопродајног уговора или уговора о поклону. Уколико се овај рок не испоштује, могу настати озбиљне последице. Поред финансијских казни, законски проблеми могу настати ако дође до било каквог неспоразума или спора између купца и продавца.

На пример, уколико пренос власништва није завршен у року, правно се може сматрати да продавац и даље поседује возило, што значи да би продавац могао бити одговоран за евентуалне казне, прекршаје или дугове повезане са возилом.

Важно је напоменути да непоштовање рокова може такође довести до техничких проблема приликом регистрације. Возило не може бити регистровано на новог власника док се формални процес преноса не заврши.

Неоверен купопродајни уговор

Уговор који није оверен код нотара не само да губи своју правну валидност, већ онемогућава успешан пренос власништва на новог власника. Без овере, уговор се не може сматрати званичним документом и у очима закона, возило није формално пренето, без обзира на то што су обе стране потписале уговор.

Приликом оверавања уговора код нотара, потребно је доставити неколико важних докумената: личне карте купца и продавца, саобраћајну дозволу возила и сам уговор који садржи све релевантне податке о возилу и странама у трансакцији. Нотар проверава тачност података у уговору, као и идентитет обе стране, што додатно доприноси сигурности трансакције.

Нотарска овера није само формалност, већ представља битан корак који штити обе стране од потенцијалних правних спорова и компликација.

Неплаћени порези и таксе

Овај порез је обавезан у Србији и без његовог измиривања пренос власништва не може бити завршен. Порез на пренос апсолутних права се обрачунава на основу тржишне вредности возила и уобичајено износи 2,5% од вредности возила.

Купац је обавезан да поднесе пријаву и плати овај порез пореској управи пре него што може да заврши процес преноса власништва. Грешка коју многи људи праве је претпоставка да ће порез аутоматски бити обрачунат или да је то нешто што може да сачека, што често доводи до кашњења у процесу.

Још један проблем настаје када купци нису информисани о процедури или верују да је продавац одговоран за плаћање пореза. Важно је напоменути да је у Србији купац одговоран за плаћање пореза на пренос власништва, осим ако је другачије договорено и назначено у уговору.

Неплаћање пореза може створити озбиљне проблеме за будућег власника. Без плаћеног пореза, технички преглед и регистрација возила на новог власника неће бити могући, што возило чини незаконитим за вожњу.

Непроверавање стања возила пре преноса

Пре него што се возило преда новом власнику, кључно је да се уради темељна провера стања возила у смислу правног статуса возила. Скривени проблеми са возилом попут неплаћених казни, активних залога или дугова, могу негативно утицати на читав процес преноса власништва.

Један од најважнијих корака који треба предузети пре склапања уговора је провера да ли возило има било какве неподмирене обавезе или законске препреке. То подразумева проверу евентуалних неплаћених казни за саобраћајне прекршаје, дугова по основу кредита или леасинга, као и других финансијских обавеза које се могу везати за возило.

Још један важан аспект је провера да ли је возило претходно било коришћено у криминалним активностима или има блокаде због судских спорова.

Како бисте избегли све ове изазове и осигурали да је процес преноса власништва обављен сигурно и ефикасно, препоручујемо ангажовање стручних агенција за регистрацију возила.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

НЕОЧЕКИВАНО: Алкараз се одлучио на несвакидашњи потез пред Аустралијан опен (ФОТО)