26 ГОДИНА ОД НЕСТАНКА ПРВИХ НОВИНАРА НА КИМ: Од 1998. до 2005. на Космету је нестало 19 новинара и медијских радника

В.Ц.С.

21. 08. 2024. у 07:00

НА данашњи дан навршава се 26 година откако су на КиМ отети први новинари, чланови новинарске екипе Радио Приштине, Ђуро Славуј и Ранко Перенић, на путу од Велике Хоче ка Зочишту, у општини Ораховац.

26 ГОДИНА ОД НЕСТАНКА ПРВИХ НОВИНАРА НА КИМ: Од 1998. до 2005. на Космету је нестало 19 новинара и медијских радника

Фото Tanjug

Они су 21. августа 1998. године кренули ка манастиру Свети Врачи, у Зочишту, да ураде прилог о повратку отетих монаха. Виђени су у Великој Хочи, у преподневним сатима, одакле су грешком кренули ка Ораховцу, у то време под контролом ОВК. Плава "застава 128", којом су се возили, никада није пронађена. Нема ни тачних информација која је била њихова даља судбина, а на месту отмице Удружење новинара Србије и Друштво новинара KиМ поставили су спомен-обележје са текстом на српском и албанском језику: "Овде су 21. августа 1998. нестали новинари. Тражимо их". Обележје је рушено чак девет пута.

ЕУЛЕKС је 2017. потврдио да су Перенића и Славуја отели припадници ОВK, односно да су их, уз претње оружјем, повели у непознатом правцу.

На КиМ је годину дана касније, истог датума, 21. августа, у Приштини, нестао и новинар и преводилац Александар Симовић. Он је киднапован заједно са пријатељем Албанцем, у Приштини, пријатељ је пуштен, а део Симовићевих посмртних остатака пронађен је у селу  Обриње код Глоговца.

Осим њих, према подацима УНС, нестали су и дописник "Политике" и новинар приштинског "Јединства" Љубомир Kнежевић, 6. маја 1999, код Вучитрна, при повратку из посете пријатељу, као и новинар српске редакције Радио Kосова Марјан Мелонаши, 9. септембра 2000. Мило Буљевић, радник РТВ Приштине, киднапован је 25. јуна 1999, у близини избегличког кампа у овом граду. Очевици су тврдили да су га напали припадници ОВК.

Фото: Новости

Убијени су и: фоторепортер "Политике" и "Времена" Момир Стокућа, 21. септембра 1999. године, у кући у којој је живео у центру Приштине; уредник Радио телевизије Приштина Kрист Гегај, у Истоку, у септембру 1999; новинар листова "Бујку" и "Рилиндија" Африм Малићи, 1998. године, у приштинском насељу Сунчан Брег, у аутомобилу;  новинар и шеф Информативног центра Kосова Енвер Маљоку, 1999. године; новинари листа "Бота Сот" - Шефки Попова, 2000. године, затим Џемаиљ Мустафа, исте године, Беким Kастрати (2001) и Бардуљ Ајети (2005). За Бадруља Ајетија је познато да је нападнут из возила у покрету код села Бресалце, близу Гњилана, а преминуо је три недеље касније. Ајети је написао бројне текстове о убиству Попове. Занимљиво је и да је Попова убијен недуго после покушаја убиства српске новинарке Валентине Чукић, уреднице програма на српском, на приштинском Радио Контакту, у јуну 2000.

Шабан Хоти, професор руског језика, преводилац и медијски радник Руске државне телевизије, заробљен је, а затим и убијен у јулу 1998. у селу Лапушик.

Истрагу за нестала и убијена лица најпре је водио УНМИK, а затим ЕУЛЕKС, који је потврдио да су припадници ОВK отели Перенића и Славуја. Сада је надлежност за расветљавање ових злочина припала косовским институцијама.

У мају ове године, на Годишњој скупштини Европске федерације новинара (ЕФЈ) у Приштини, једногласно је усвојена Резолуција о убијеним и несталим новинарима на Kосову 1998-2005, коју је предложио УНС. У њој се, између осталог, захтева формирање међународне експертске комисије, која би помогла у истраживању убистава, киднаповања и нестанака 19 новинара и медијских радника на Kосмету у том периоду. Тражи се и да тужилаштва из Београда и Приштине сарађују директно или уз посредовање партнера од поверења обе стране и да редовно о резултатима истрага обевштавају јавност. Од Специјалног суда за ратне злочине на Kосову овом резолуцијом затражено је да отвори истраге о убијеним и несталим новинарима и медијским радницима.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете

ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете

СРПСКА православна црква (СПЦ) сутра слави Крстовдан, као успомену на прве хришћане који су примили веру на самом почетку хришћанске проповеди. Потом следи Богојављење, па Јовањдан.

17. 01. 2025. у 15:55

Коментари (0)

ОСТВАРИТЕ СВОЈЕ ЖЕЉЕ САДА, ПЛАЋАЈТЕ КАСНИЈЕ: Покрени празничну чаролију уз Mastercard Flexia картицу