У СРБИЈИ НЕМА РАЗЛОГА ЗА ПАНИКУ ЗБОГ МАЈМУНСКИХ БОГИЊА: Вирусолог Шеклер о новом соју овог вируса
ОВОГОДИШЊА ситуација са мајмунским богињама разликује се од претходних година по томе што је у питању нови сој тог вируса, а који се преноси исто као и друге богиње, односно контактом и говором, рекао је данас вирусолог и микробиолог Миланко Шеклер.
Он је у изјави за Танјуг напоменуо да су тешке клиничке слике и смртни исходи карактеристични за земље са слабо развијеним здравственим системима у којима немају начине да адекватно лече пацијенте.
- Проглашавањем ширења мајмунских богиња у Конгу и другде по афричком континенту за глобалну опасност, Светска здравствена организација (СЗО) жели да привуче пажњу светске стручне на јавности на део Африке где смртност иде и до 11 одсто. Циљ им је да се уложе средства у истраживање и начин како то да се спречи - истакао је Шеклер.
Поручује да нема разлога за панику у Србији. Према његовим речима, лечење мајмунских богиња одвија се путем лечења симптома, односно, организам се супортивном терапијом сам бори са вирусом.
- Показало се да вакцине против обичних богиња штите и против мајмунских. Такође, саветује се добра исхрана, мировање, снижавање температуре и узимање лекова против болова, као и витамина - каже Шеклер.
Појашњава да је вирус познат од 50-их и 60-их година, а највише се проширио 70-их у Конгу, и тада су први случајеви инфекција забележени код људи, пре тога код мајмуна.
- Ова садашња ситуација је необична само зато што је, за разлику од прошле и претпрошле године када је био актуелни сој 'кладе2', који је изазивао много блаже симптоме и када су вирус добијали углавном хомосексуалци, у преко 2/3 случајева, ове године преовладавла 'клада1' сој вируса и у Африци је много већи проценат смртности - рекао је он.
Упитан за ситуацију са вирусом ковид 19 у Србији, Шеклер поручује да је број новозаражених и даље далеко испод и приближне бројке каква је била пре неколико година.
- Тај скок који сада имамо је нормалан у фазама људске активности када је много више путовања, када је више контакта и размене становништва и мешања популација. Сасвим уобичајено, тако је било и за време пандемије да се болест на изненађење многих ширила и у време летњих дана. Вирус се прилагодио, као што сам и говорио, десило се оно што природа вируса тражи, а то је да је заразност вируса порасла, а патогеност опала. Он се све више прилагођава човеку и човек њему, а и даље је омикрон актуелан који не изазива теже облике - закључио је Шеклер.
(Танјуг)
БОНУС ВИДЕО:
ЕУФОРИЈА! Кретња кошаркаша на дочеку скоро "немогућа мисија" због одушевљења навијача
Препоручујемо
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ТРАГЕДИЈА, ПОЧИВАЈ У МИРУ" Анђушића погодила вест - нашли га мртвог: "Никад не знате кроз шта људи пролазе"
"ТРАГЕДИЈА, почивај у миру..."
17. 12. 2024. у 18:26
Коментари (0)