СВЕТСКА ЗДРАВСТВЕНА ОРГАНИЗАЦИЈА ЈЕ ОВАЈ ВИРУС ПРОГЛАСИЛА ЗА ГЛОБАЛНУ ПРЕТЊУ: Огласили се из "Батута", ево каква је ситуација у Србији
СВЕТСКА здравствена организација (СЗО) прогласила је јуче мајмунске богиње (Монкеyпоx) глобалном претњом, а тим поводом се огласио Институт за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут", у којем је речено да је у нашој земљи непрекидан надзор над њима још од 2022. године.
Како је речено за "Блиц", у Републици Србији је успостављен је надзор над Мпокс 2022. године и од тада је непрекидно на снази, а након те 2022. године није било регистрованих случајева у Србији.
Јављају се углавном у одраслој популацији
На питање како да ове богиње разликујемо од морбила, које су такође актуелне, па и варичеле која се такође појављује спорадично, објашњавају да се Мпокс разликују по клиничкој слици.
- Пре свега по карактеристикама оспе, као и по доминантном јављању у одраслој популацији у Европском региону, за разлику од малих богиња и варичеле које су првенствено болести дечјег узраста. Карактеристике епидемије Мпокс у Африци су другачије у односу на епидемију у Европи - кажу у "Батуту".
Додају да се вирусолошким испитивањем одговарајућих узорака поставља се дефинитивна дијагноза болести уколико постоји диференцијално дијагностичка дилема.
Друга ванредна ситуација у 2 године
СЗО је јуче, други пут у две године, глобалну ванредну ситуацију по јавно здравље због ширења вируса мпокс, раније познатог као мајмунске богиње.
Након избијања епидемије у Демократској Републици Конгу, зараза се проширила на суседне земље, преноси Ројтерс.
Овај вирус се може ширити кроз блиске међуљудске контакте и најчешће се манифестује благим симптомима, али у ретким случајевима инфекција може бити смртоносна са симптомима сличним грипу и гнојним лезијама на телу.
Проглашење епидемије и ванредне ситуације у области јавног здравља од међународног значаја може убрзати истраживање, финансирање и међународне мере институција јавног здравља и њихову сарадњу у сузбијање болести.
БОНУС ВИДЕО: Безбедност деце на купалиштима : најчешће заблуде | Маја Јовановић |Није само наслов
Препоручујемо
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ТРАГЕДИЈА, ПОЧИВАЈ У МИРУ" Анђушића погодила вест - нашли га мртвог: "Никад не знате кроз шта људи пролазе"
"ТРАГЕДИЈА, почивај у миру..."
17. 12. 2024. у 18:26
Коментари (0)