ПОДМЕТНУЛИ СТОЛИЦУ ПОД СТАТУУ ПАТРИЈАРХА ПАВЛА: Опет оскрнављен споменик некадашњем поглавару СПЦ у београдском Ташмајдану

Сњежана Видачковић

01. 08. 2024. у 16:49

ОТКАКО је у новембру 2018. године постављен на платоу испред Цркве Светог Марка на Ташмајдану, споменик патријарху Павлу већ неколико пута је оскрнављен. Бронзана статуа у седећем положају многима делује да некадашњи поглавар СПЦ лебди, па код неких очигледно изазива различите реакције. Тако је јуче ујутро ова скулптура осванула на дрвеној столици коју је, вероватно током ноћи, неки "уметник" ту подметнуо.

ПОДМЕТНУЛИ СТОЛИЦУ ПОД СТАТУУ ПАТРИЈАРХА ПАВЛА: Опет оскрнављен споменик некадашњем поглавару СПЦ у београдском Ташмајдану

НОВОСТИ

Осим ове "инсталације", непознати вандал, срећом, није оставио никакав други траг, те споменик није оштећен. Међутим, то не умањује овај, најблаже речено, непримерени гест, сматра аутор споменика Зоран Малеш.

- То је веома ружно. Споменик је урађен тако како је урађен, може некоме да се свиђа или не, али нема потребе да се скрнави на такав начин. Патријарха Павла су поштовали људи и који нису били верници, те мислим да је овакав потез заиста непотребан - каже Малеш за "Новости".

НОВОСТИ

 

Ово није први пут да је споменик на Ташмајдану део неког "перформанса" и скрнављења, па је тако уочи Дана жена 2019. године освануо у љубичастој кецељи на којој је писало "абортус је женско право". Даље скрнављење спречио је један свештеник из Цркве Светог Марка који је скинуо кецељу са статуе патријарха Павла, а феминисткиње су на исти начин "окитиле" и споменике Николи Тесли, Доситеју Обрадовићу... Јавност је тада бурно реаговала и осудила овај чин.

На овај срамни потез одлучиле су се активисткиње из неколико феминистичких удружења, зато што је патријарх Павле током живота критиковао абортус и позивао вернике да покажу нелицмерну љубав једни према другима и према свим људима, тако што ће свако да победи себе, да превазиђе сопствену себичност, изађе из сопственог интереса у жртвено, несебично.

- Највећи превид чинимо у вези са чедоморством, јер нећемо да признамо да је то грех убиства детета, мотивисан себичношћу недостојних родитеља - говорио је поглавар СПЦ. - То је најгнусније убиство, одбијање благослова божјег и ускраћивање права на живот новој личности. Знамо да ће неки самозвани заштитници опет рећи како Црква ускраћује људска права и слободу, али нека знају да ми опомињемо из љубави, без омаловажавања. А њима бог благи нека опрости грех и нека их призове у заједницу љубави.

Споменици и у региону

СТАТУА патријарха Павла, који је рођен 11.септембра 1914.године у Кућанцима у Хрватској, и био поглавар СПЦ од 1990 - 2009, када се упокојио, изливена је у бронзи, у ливници "Јанковић", висока је 1,8 метара, а с постаментом од 2,2 метра. Споменик на Ташмајдану подигнут је уз благослов тадашњег патријарха српског Иринеја, а израду је са 50.000 евра финансирала једна компанија. У неколико градова у региону такође постоји споменик у народу омиљеном патријарху.

Порет тога да што је оспоравана уметничка слобода аутора у самом представљању патријарха Павла, много полемике било је и око положаја скулптуре. Зашто је постављена тако да гледа ка кафићу, односно северу, а не ка истоку односно ка цркви или ка Булевару краља Александра на западу, питали су се неки од првог дана када је овде, 15.новембра 2018. године на годишњицу смрти поглавара СПЦ, откривен споменик. Вајар Малеш је објаснио да је скулптура тако окренута искључиво због практичних разлога, како би што више пролазника видело цео кип, те да се није размишљало о томе на коју страну света гледа. Патријарх Павле извајан је тако да буде погнут и замишљен, тако да делује као лебди, недалеко од окретнице трамваја којим се редовно возио.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

МИСЛИО САМ ДА КОНТРОЛИШЕМ МЕЧ, ТО ЈЕ БИЛА МОЈА ГРЕШКА: Алкараза је овај потез коштао пораза