У ЈЕДНОМ ДАНУ ЗАМЕНИЛИ 21 СРЧАНИ ЗАЛИСТАК: Институт за кардиоваскуларне болести "Дедиње" резултатима још једном померио границе

Ивана Ковачић
Ивана Ковачић

11. 06. 2024. у 13:26

ИНСТИТУТ за кардиоваскуларне болести "Дедиње" јуче је још једном померио границе у медицинским достигнућима! Стручњаци ове установе успели су у једном дану да изведу 21 захват замене срчаног залиска, такозване ТАВИ процедуре! Сви пацијенти су старији од 70 година и за њих је ово спасоносно решење, јер не би поднели класично отварање грудног коша.

У ЈЕДНОМ ДАНУ ЗАМЕНИЛИ 21 СРЧАНИ ЗАЛИСТАК: Институт за кардиоваскуларне болести Дедиње резултатима још једном померио границе

фото Институт Дедиње

Ово је трећи пут да хирурзи "Дедиња" освајају највиша признања. Након обарања европског рекорда крајем марта 2022. године, када су престигли чувену лајпцишку клинику са 10 ТАВИ процедура у једном дану, почетком децембра исте године, 17 пацијената је добило нови аортни залистак са стентом и листићима од свињске срчане марамице, чиме су први пут освојили и светски рекорд и престигли чувену кардиохируршку клинику у Лос Анђелесу.

Професор др Милован Бојић, директор Института "Дедиње", за "Новости" каже да је поносан на организацију рада и стручност својих лекара:

- Професор Алан Крибије, који је први пут извео ТАВИ процедуру у Француској 2001. године, рекао нам је да наш светски рекорд од 17 ових интервенција у једном дану дуго неће моћи да буде превазиђен. Ја сам му том приликом рекао да ће "Дедиње" ускоро да обори свој рекорд и ево са поносом објављујем да је јуче на нашој клиници урађено 20 ТАВИ процедура. То смо урадили у славу и част професора Крибијеа, који је, нажалост, преминуо, али је за живота обећао да ће се сви ТАВИ симпозијуми убудуће одржавати на "Дедињу" и носити његово име. Овај човек је усрећио многе људе успоставивши ТАВИ процедуру. Она је идеална за старије пацијенте који не би поднели отварање грудног коша, а и ако би поднели имали би тежак постопретивни период. "Дедиње" планира да убудуће организује све највеће ТАВИ симпозијуме, јер ова процедура може да се изводи само у врхунским центрима у свету. За ТАВИ процедуру неопходна је беспрекорна организација, синхронизација, логистика, вођење, јер то је мултидисциплинарни приступ који укључује различите специјалности. Ово је доказ да наше службе делују сигурно, уиграно, синхроно и то је понос наше медицине - са поносом истиче професор Бојић.

ТАВИ процедура се данас изводи у 170 земаља света, али Институт "Дедиње" је неприкосновени лидер по броју изведених интервенција. Осим у "Дедињу", ТАВИ процедуре у Србији раде се и у Институту у Сремској Каменици, и у Универзитетском клиничком центру Србије. Процењује се да је годишње неопходно урадити око 300 имплантација аортних валвула на милион становника.

Пола века нема им премца

ИНСТИТУТ за кардиоваскуларне болести "Дедиње", осим што је власник светског рекорда, већ скоро пола века је регионални и европски лидер по обиму посла. У овој установи годишње се уради више од 2.000 кардиохируршких операција, 1.750 васкуларних, 2.000 коронарних дилатација, 700 електро-физиолошких процедура, 135.000 коронарографија и више од 5.000 анестезија.

Професор др Милован Бојић посебно истиче да услови у којима је "Дедиње" радило више од 45 година, а који нису били идеални, у односу на остварене резултате, чини ову установу неприкосновним светским лидером.

За старије пацијенте ТАВИ процедура је спас. Поготово за оне који су дуго година били ризични за кардиохирургију, одбијани, остављани да се сналазе како знају и умеју. Сада са ТАВИ процедурама и ТАВИ залисцима може да им се понуди квалитетно решење.

Кад срце не може да пумпа крв

ТРАНСКАТЕТАРСКА имплантација аортне валвуле (ТАВИ) је минимално инвазивна процедура која се изводи поткожним путем код пацијената који имају дегенеративно измењен, односно сужен аортни залистак. У ситуацији када постоји сужење аортног залиска срце као мишић не може да "пумпа" крв, због чега је дистрибуција крви у практично све органе смањена. Као последица, јавља се разноврсна симптоматологија, при чему су најчешћи симптоми бол у грудима, недостатак ваздуха, замор, вртоглавица, губитак свести, а у одмаклој фази због слабљења срчаног мишића, јављају се и симптоми срчане слабости у виду гушења и отицања ногу.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
„КАО ДА НИКАДА НИСУ ПОСТОЈАЛЕ“ Немачки новинар у репортажи за Билд о руским бомбама - Ово није могло да се замисли...

„КАО ДА НИКАДА НИСУ ПОСТОЈАЛЕ“ Немачки новинар у репортажи за "Билд" о руским бомбама - "Ово није могло да се замисли..."

НА ЗАПАДУ нису могли да верују да постоји тако масивна бомба као што је ФАБ-3000 коју су руске снаге недавно употребиле у Украјини, оцењује немачки новинар Јулијан Репке у репортажи за „Билд“.

22. 06. 2024. у 19:05

Коментари (0)

ХОЛИВУДСКИ ГЛУМАЦ У БРАКУ СА СЕСТРОМ: Када су сазнали да су у сродству урадили су нешто што би мало ко смео (ФОТО)