ОВО СУ СИМБОЛИ ВАСКРСА: Изненадићете се кад будете чули, откривамо какво значење имају
ВАСКРС је најважнији празник у хришћанском календару, празник наде, обнове и препорода. Овај празник, који славе хришћани широм света, богат је прелепим обичајима и симболима који прелазе границе религијске традиције и културе.
Поред главног празника Васкрса, у хришћанском празновању обухваћени су и други празници који носе сличне симболе и обичаје. Цвети, празник који обележава Исусов улазак у Јерусалим, представља почетак Велике недеље и увод у Васкрс. Врбица, празник који прати Цвети, симболизује Исусову победу над смрћу и представља симбол живота и препорода.
Младенци, који се празнују у време пролећне равнодневнице, такође имају дубоке корене у традицијама старих Словена. Овај празник обележава почетак пролећа и симболизује обнову природе и живота. Бојење ускршњих јаја, један од најпознатијих обичаја Васкрса, такође има своје корене у паганским традицијама које славе прелазак из зиме у пролеће и обнову природе.
Симболи као што су мед и јагње такође су део богате симболике Васкрса. Мед симболизује апостоле и сласти Еванђеља, док јагње представља Исуса Христа, који је рођен у стаји међу јагањцима и који је свој живот дао за спасење људи.
Ови симболи и обичаји сведоче о споју старих и нових традиција, о континуитету и обнови који су дубоко усађени у хришћанској култури и веровањима.
1. Мед
Мед симболизује апостоле. Сви они као пчеле Христове разносили су мед Јеванђеља по разним крајевима страдајући ради љубави Христове и сви се преселише у вечно царство.
2. Јагње
Зашто се припремају јела од јагњећег меса? Јагње симболише самог Господа, рођеног у стаји међу јагањцима, гоњеног од људи вучје ћуди. Он је жртвено јагње које је трпељиво поднело муке и смрт, и победоносно јагње које је Божје, на престолу небеском.
Кроз многа столећа прозрео је видовити пророк Исаија страшну жртву на Голготи. Он је видео из даљине Господа Исуса, вођеног на клање као што се јагње води, јер оно се исто понаша као да иде на пашу: без одбране, без узнемирености, без злобе. „Гле, јагње Божје!, – рекао је св. Јован Претеча. Овце пак означавају верне следбенике Христове.
3. Говеђе месо
А зашто се припремају јела од говеђег меса? Човек (мудрост), лав (храброст), во (правда) и орао (чистота) четири су симболичне животиње које су у визијама видели пророк Језекил и св. апостол Јован Богослов, како стоје пред престолом Свевишњега.
Во је била жртвена животиња, која се приносила за покајање грехова и због правде. На свечаном ускршњем ручку нема јела од свињског меса, зато што су у хришанству свиња и пас симбол упорних неверника, тврдих и окорелих. „Не дајте светиње псима, нити мећите бисера својега пред свиње!”
4. Хлеб
На столу хлеб, со, вино и риба… Све намирнице које служе за припрему празничних специјалитета имају дубоку симболику. Хлеб симболише самог Господа Исуса: „Ја сам хлеб живота”. (Јов. 6, 48).
Тако је рекао Господ Исус гладноме људском роду. „И реч се та обистинила кроз векове на безбројним следбеницима Христовим, који Господа примише као храну душе своје. Хранимо, душу (ум, срце) своју Христом, да би душа наша била жива и здрава”.
5. Фарбана јаја
Фарбање јаја јесте симбол Ускрса, мада су прехршћански обичај. Овај симбол пролећног буђења извора живота постоји и у јеврејској религији. Јаја бојена и кувана у луковини, хаминада, обавезна су на трпези у дане у којима се празнује Пасха.
Шарена ускршња јаја традиционално се поклањају на празник и у дане који следе иза Ускрса. У прошлости су младићи и девојке даровали једно другом шерено јаје као знак љубави или наклоности. Ускршња шарена јаја била су симбол измирења.
Тако су особе дарујући једни друге јајима прећутно тражиле опроштај или су га давале. Према веровањима, бојено ускршње јаје требало би да нас заштити од злих сила.
Због тога се љуска од тих јаја млела и бацала на поља, оранице и стављала у стаје.
Занимљиво је да се у неким крајевима код нас и у земљама у окружењу још у средњем веку туцање јаја узимало као преломна тачка у години. У неким записима може се наћи заблежено: „Догодило се после туцања јаја. Уз ускршња јаја вежу се многи митови и приче из прошлости.
На столу је украшена чинија са офарбаним јајима које гости и домаћини између себе туцају. Победник је онај чије јаје остане цело, и на крају га разбија себи о чело уз речи: „Христос васкрсе!”, а остали му одговарају: „Ваистину васкрсе!” На
Васкрс се прво једу кувана васкршња јаје, па тек онда остало јело. Ако тог дана гост дође у кућу, прво се дарује фарбаним јајетом, па се онда послужује осталом храном и пићем.
6. Квасац
Квасац је симбол небеског царства „јер од малог грумена квасца, сво тесто ускисне”.
7. Со
Со указује на правог хришћанина, који и друге усмерава ка добром. Душа усољена науком Христовом не подлеже кварећи се, а уз то помаже и ближњима да се одрже и не покваре. „Ви сте со земљи”, рекао је Господ.
Ово не важи само за апостоле и клирике, него за све хришћане уопште. Со означава и небеску благодат. Како каже апостол Павле: „Ријеч ваша да буде у благодати сољу зачињена”. Дакле, со је симбол хришћанина у свету и благодати у хришћанину.
8. Претварање воде у вино
Претварање воде у вино симболише чудесно претварање земнога човека у небескога. Чокот је симбол Христа, а лоза симбол следбеника Христових. „Ја сам чокот, ви сте лозе”, рекао је Господ ученицима. Чокот је делом видљив, а делом скривен…
9. Грожђе, смокве, чичак и трње
Они представљају симболе добрих и злих људи.
10. Риба
Риба је симбол свих људи, а не Господа. Ловљење рибе означава ловљење душа људских за царство Божје. „И учинићу вас ловцима људскијем”, обећао је Господ ученицима својим, ловцима рибе (рибарима). Мрежа у коју се ухвате рибе и добре и лоше, па се после преберу, такође је симбол царства небеског.
Конзумација рибе је дозвољена током хришћанског поста, а основни принципи православног хришћанског поста идентични су чувеној дијети против атеросклерозе, коју препоручује савремена медицина већине земаља Запада.
БОНУС ВИДЕО: „ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ“ - Са Куле Београд упућена прелепа честитка поводом Ускрса
Препоручујемо
УСКРС ИЛИ ВАСКРС, ШТА ЈЕ ПРАВИЛНО? Шта каже свештенство, а како то тумаче лингвисти
04. 05. 2024. у 20:24
ВАЛЕРИЈ ЗАЛУЖНИ ДАО ПРОГНОЗУ: Ево када ће руска војска да пробије украјински фронт
НОВИ технолошки напредак током ратног времена спречиће озбиљније пробијање фронта дуж украјинско-руске границе до око 2027. године, изјавио је Валериј Залужни, бивши врховни командант Украјине и садашњи амбасадор у Уједињеном Краљевству, за „Украјинску правду“ у интервјуу објављеном 23. новембра.
23. 11. 2024. у 18:55
БРИТАНЦИ ОБЈАВИЛИ ЗАСТРАШУЈУЋУ МАПУ: "Орешник" може да стигне до било ког европског града за мање од 20 минута (МАПА)
БРИТАНСКИ лист "Дејли мејл" оценио је да би балистичка ракета "орешник" могла да стигне до било ког европског града за мање од 20 минута.
23. 11. 2024. у 15:58
"И ЗЕМУНЦИ СУ ГА СЕ ПЛАШИЛИ": Како је Бели постао Звер - прича о Сретку Калинићу
"КАЛИНИЋ је био звер од човека. Заправо, звер је блага реч" - рекао је тада Багзи, након чега је Калинић којег су чланови клана до тада ословљавали са "Бели" добио надимак "Звер".
24. 11. 2024. у 11:09
Коментари (0)