ФЕЉТОН - МЕДИЦИНСКА ПОМОЋ ЗА СРБИЈУ ОД ЧЕТРДЕСЕТ МИЛИОНА ДОЛАРА: Српски народни савез организовао демонстрације пред Белом кућом и широм САД

Александар Саша Петров

30. 04. 2024. у 18:00

У ОВИМ последњим ратовима на крају века, када су се Срби борили за своја права, за слободу и опстанак у својима кућама, у Крајини, у Далмацији, у Босни, у Херцеговини, амерички Срби су стајали уз своју браћу и своје сестре. И помагали им шаљући преко Српске православне цркве хуманитарну помоћ, а преко својих новина ширили су истину о српском народу у тим земљама. Српски народни савез и његов "Американски Србобран", уз помоћ и благослов наше Цркве, предњачио је у одбрани српског народа.

ФЕЉТОН - МЕДИЦИНСКА ПОМОЋ ЗА СРБИЈУ ОД ЧЕТРДЕСЕТ МИЛИОНА ДОЛАРА: Српски народни савез организовао демонстрације пред Белом кућом и широм САД

Фото: Архив Српске православне цркве

Ваш задатак је овог пута био можда још тежи него раније јер Америка није била више српски савезник. Штавише, америчка штампа која је у ранијим ратовима писала и истину о Србима и славила их као народ херојске прошлости и херојске садашњости, сврстала се на страну српских непријатеља. И то оних са којима је Америка ратовала у ранија два светска рата. Вас, америчке Србе, а нарочито вас, чланове Српског народног савеза, није то поколебало. Организовали сте демонстрације пред Белом кућом и широм Америке, писали сте писма сенаторима, конгресменима, америчким новинама и телевизијским станицама, стварали нове српске организације, обнављали и јачали старе, прослављене у многим биткама за добро српског народа током овог жестоког века.

И за то сам вам ја, новодошавши у Америку и скорашњи члан Српског народног савеза, захвалан из дубине срца. И одајем вам пошту у име свих оних десетина и десетине хиљада Срба који су током ове деценије стигли у Америку. И који тек треба да постану чланови Српског народног савеза.

А сада ћу указати на пример једног члана Српског народног савеза, који је дошао у Америку пре неких четврт века. Постао је Американац и остао Србин. Другим речима - он је данас амерички Србин. У његовом лику је оличење онога што је Српски народни савез био у својим славним данима, што је у својим најбољим тренуцима био током последње деценије овог века и што би требало да буде у веку на чијем се прагу сада налазимо.

Његово име је др Ненад Јанићијевић. Он је делегат ове конвенције из Питсбурга. Речено сасвим укратко, овај свештенички син из Вранова, поред Смедерева, дипломирани лекар Београдског универзитета, амерички специјалиста за ургентну медицину и власник две поликлинике за породичну праксу у Питсбургу, председник медицинског одбора Фонда за Хуманитарну помоћ Источноамеричке епархије СПЦ у Америци, прикупио је помоћ у лековима и медицинској опреми вредну неких четрдесет милиона долара. Ниједан Србин у свету и ниједна српска организација широм овог глобуса није учинила више на плану хуманитарне помоћи. На конкурсу 1998. за највеће заслуге на том пољу, додељивана је награда вредна четрдесет хиљада долара. Др Јанићијевић је није добио. Завршио је као други, испред стотине појединаца и многих организација. Испред њега је био Његова светост, патријарх српски Павле. Каква част бити други када је први Његова светост...

Фото: Архив Српске православне цркве

 

Други разлог што излазим пред вас је да кажем нешто о овом последњем, овогодишњем рату. И то је био светски рат. Био је трећи светски рат. Америка, која је стајала на челу деветнаест земаља у рату против Србије, пориче наравно да је то уопште био рат, а камоли светски рат. Био је то рат и био је глобалних размера. Зато су и штете нанете једној малој земљи биле огромних размера. Ја ћу вам сада саопштити најновије податке о размерама те трагедије, тог уништавања Србије, тих жртава српског народа.

Током више од два и по месеца, или током 78 дана, свакодневно, током 24 сата, више од 1000 најмодернијих ратних авиона бомбардовало је целокупну југословенску територију.
И на тој територији све што се на њој налазило: цивилно становништво, а не само војнике, болнице и школе, религијске, културне и историјске споменике, све најважније економске објекте, све изворе енергије и све видове транспорта, друмове и железничке пруге, мостове и средства транспорта, возове и аутобусе, приватна кола и тракторе, све што се креће на точковима и што има крила, све што је битно за живот народа, од чега зависи његов опстанак а не само војне циљеве.

Рушилачка моћ која се окомила на Југославију од 24. марта до 8. јуна 1999. неколико је пута била већа од атомских бомби бачених на Хирошиму и Нагасаки.

НАТО је извршио преко 35.000 ваздушних напада на Југославију. Било је лансирано преко 10.000 ракета и бачено преко 79.000 тона експлозива, укључујући 152 контејнера са 35.450 касетних бомби, термо-визуелних и графитних бомби које су забрањене међународним конвенцијама.

За време тих напада неколико хиљада цивила је убијено и више од 6.000 цивила задобило је тешке телесне повреде, од којих ће многи постати трајни инвалиди. Деца представљају 30% жртава. Око 300.000 деце, или 10% од све деце у Југославији, доживело је жестоке психичке трауме, које захтевају даље лечење и негу.

Више од 20 универзитетских зграда, шест колеџа, 40 виших, 300 нижих школа, заједно са десетинама центара за стални боравак студената или дневни боравак предшколске деце, било је оштећено или уништено.

ОРГАНИЗАТОР ДЕМОНСТРАЦИЈА

ДОКТОР  Ненад Јанићијевић  је оснивач и председник прве организације створене за ширење истине о Србима, Америчко-српског информативног центра. Организатор је првих српских демонстрација, одржаних још 1991. у Питсбургу. Учестввао је на свим демонстрацијама које су Срби одржавали испред Беле куће, помажући и материјално да учесници одлазе у Вашингтон. Није било године да није и лично одлазио у Београд, да лично прати пошиљке помоћи које је прикупљао, да посећује болнице, да теши рањенике и да им пружа новчану помоћ. Послао је и медицинске књиге у Београд, милионске вредности.

Оштећено је или уништено 66 мостова, 23 железничке пруге и станица, 16 путева, 13 аеродрома, 23 рафинерије и стоваришта, 33 болнице и здравствених установа, 44 радио и ТВ трансмитора и торњева. Уза све то и фабрике, топлане, водоводне инсталације, јавне зграде, зграде за становање...

Оштећено је 58 средњовековних манастира, храмова, цркава, заштићених од стране Унеска. - 15 музеја и културно-историјских институција је такође погођено, уз огромне и ненадокнадиве штете;  - 600.000 радника остало је без посла; - 2.500.000 људи остало је без средстава за живот. Укупна штета је око 100 милијарди долара.

Косово је напустило 180.000 Срба после доласка КФОР-а, који је требало за обезбеди  мултинационални живот на Косову. Сва обећања НАТО и администрације Била Клинтона о заштити српског народа на Косову су изневерена.

Каква је наша дужност пред огромним размерама ове катастрофе? Хоће ли се Српски народни савез понашати као да се ништа није десило? Или ће Српски народни савез и данас поступати онако како је увек чинио у својој славној прошлости?

Америка, која је стајала на челу 19 земаља у рату против Србије, пориче да је то био рат

Трећи разлог што вам се вечерас обраћам тиче се будућности нашег Српског народног савеза на прагу новог века.

Ма колико да се крај овог века разликује од његовог почетка, сигуран сам да морамо и убудуће да наставимо да се боримо за остварење оних великих циљева које су нам завештали оснивачи Српског народног савеза.

Српски народни савез није основан као комерцијално осигуравајуће друштво. Није то био у прошлости није то ни данас. Српски народни савез обезбеђује својим члановима заштиту у виду животног осигурања и нуди им планове за пензију, али ми смо братско добротворно друштво које не ради да би остваривало добит.

Савез је током свог скоро стогодишњег постојања и деловања учинио за своје чланове и за целокупно српство на америчком континенту неупоредиво више него што је то могло да учини било које комерцијално осигуравајуће друштво. Захваљујући Српском народном савезу, као и Српској православној цркви, ви сте и на крају овог века оно што су ваши преци били на његовом почетку: као што рече владика Митрофан, ми смо и данас и овде деца Светога Саве. А нисмо заборавили ни Светог кнеза Лазара ни светог јунака Милоша Обилића.

У ПЕТАК: ЈОСИП БРОЗ У ДОСЛУХУ СА АМЕРЧКИМ ИСТОРИЧАРЕМ

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - Имао је осећај за то

МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"

БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.

21. 11. 2024. у 11:45

Коментари (0)

ТУРНЕЈА ЈК У МИНУСУ Нема ништа од зараде: Уложила сам све што сам стекла за 30 година, зато сам са фановима у плусу