МЛАДИ НЕ ОДУСТАЈУ ОД РОДИТЕЉСТВА: Руско-српски научни семинар о „Животном свету студената“ и омладинској политици (ФОТО)
Универзитети из Јекатеринбургу (Русија), Београда и Бањалуке учесници су руско- српског научног семинара о „Животном свету студената и младих: друштвеним идејама, стратегији и ресурсима омладинске политике''.
Организатор је била Висока школа за јавну управу и предузетништво Уралског федералног универзитета у Јекатеринбургу, а учесници Центар за руске студије на Факултету политичких наука у Београду и Факултета политичких наука у Бањој Луци.
Био је то део десете међународне научно-практичне конференције „Стратегије развоја друштвених заједница, институција и територија'' - Регионалне заједнице под санкцијама: прогнозе и прозори могућности“. Семинар су водили директор Центра за руске студије Универзитета у Београду проф. др Синиша Атлагић и директор Високе школе за јавну управу и предузетништво Уралског федералног универзитета проф. др Алексеј Кљујев.
Иако млађе генерације имају критички однос према репродуктивном развоју, неки сматрају да их треба заштитити од погрешних примедби које им се упућују.
- Последњих деценија је постојао глобални феномен, да касније рођају децу, али постоје и позитивне промене у демографском понашању младих, на пример, смањење раних трудноћа, квалитативна промена у односу на рађање и абортус и оријентација ка традиционалним вредностима. Потцењује се чињеница да је млада генерација 1990-их ушла у активно рађање. Одлука о одлагању рођења детета није равна одустајању од родитељства. Недавна истраживања су показала да расте престиж родитељског рада и мења се однос према породицама са више деце - навео је Јуриј Рудофович, доктор филозофских наука.
У свом излагању „Алтернативни модели пружања помоћи младима у ризику“ Андреа Ракановић Радоњић, професор на Катедри за социјални рад Факултета политичких наука у Бањој Луци, истакла је да је трећина младих у Српској незапослена и да више од 60 одсто улази у категорију дугорочно незапослених, јер су на евиденцији дуже од годину дана.
- Не посвећује се довољно пажње одређеним категоријама младих који су у ризику, а то су они без (адекватног) родитељског старања, са сметњама у развоју, они који живе у породицама са поремећеним приликама, жртве насиља и трговине људима, млади са друштвено неприхватљивим понашањем и они који су изложени социјално ризичним
понашањима. Зато је важна циљана подршка овим ризичним групама, укључујући и као веома важно, смањење миграционог расположења међу српском омладином – изложила је Андреа Ракановић Радоњић.
Магистар Никола Перишић, истраживач Института за политичке студије из Београда, навео је да је један од приоритета Стратегије омладинске политике у Републици Србији до 2030. године унапређење учешћа младих у политичком процесу. Иако социолошке студије које је представио, показују низак ниво поверења у политичаре и политички систем, он сматра да проблем може да се реши мерама као што су: увођење политичке писмености у средњошколске образовне програме, повећање квоте за посланичка места за грађане млађе од 30 година и снижавање старосне границе за остваривање пасивних политичких права.
АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности
У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".
04. 11. 2024. у 16:15
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
КРИЛИ ЉУБАВ: Бане Мојићевић ПРИЗНАО за везу са Миленом Ћеранић
ПЕВАЧ Бане Мојићевић изненадио признањем.
04. 11. 2024. у 13:02
Коментари (0)